Рівненський інформаційний портал OGO.ua

подати
оголошення


Затишок
15.11.2016, 16:00

Як виростити сортовий виноград в екстремальних умовах Рівненщини

Надія АЗОС

Вже близько 20-ти років успішно вирощую великі, смачні грона винограду, і хоча місто Рівне в якому я проживаю завжди вважалося "невиноградним" регіоном, все таки північно-західний регіон, сума активних температур недостатня, але на досвіді переконався, що все можливо.
Як тільки починав висаджувати перші кущі, мене усі відмовляли, не вірили, що я зможу виростити такі великі, цукристі грона винограду.Та я все ж таки ризикнув і тепер не шкодую. Можу всіх запевнити,що завдяки набутому досвіду у цій справі, виростити відмінний урожай винограду на Рівненщині зможе кожен, потрібно лише прислухатися до моїх порад.

Звісно є свої нюанси, які потрібно враховувати враховуючи кліматичні умови. Великий плюс для північного заходу - велика кількість снігового покриву взимку, що спрощує укриття кущів, але в той же час цей факт є недоліком в період дозрівання: велика кількість опадів викликає розтріскування ягід. Спасибі селікціонерам, які в останні десятиліття з'явилися сотні сортів з відмінними характеристиками як по дозріванню, так і по стійкості до хвороб і розтріскування. За останні десять років я виділив десятку сортів, які відмінно підійдуть для вирощування в екстремальних умовах північного заходу України. Ці сорти щороку радують мене великою кількістю смачних, красивих грон. Помітив, що зовсім не розтріскуються такі сорти і гібридні форми як: Лівія, Нізіна, Сенатор, Румба, Монарх, Преображеніє, Віктор, Юліан, Гарольд, Аметист Новочеркаський, Лора, Рошфор. Некритично (близько 5-10% від грони) Аркадія, Надія АЗОС, Кодрянка, Кш.Кеша, Кш.Велес, Бажена, Галахад, Забава, Волхв. З цими сортами я щороку можу радувати родину відмінним врожаєм і реалізувати надлишки на ринку (хоча в останні роки все розкуповують на місці, кажуть, що на ринку такого смачного винограду немає, що в свою чергу ще раз доводить, що виноград можна і потрібно вирощувати по всій території України). Звичайно, щоб домогтися таких результатів як на представлених фото, потрібно попрацювати, але результат того вартий.

Бажена
БаженаПо-перше, потрібно відповідально посадити кущ, добре заправивши посадкову яму поживними речовинами. Велику увагу звертайте на компост і перегній. Є кущі яким вже близько 20-ти років від посадки, але я ще жодного разу їх не підкормлював коренево, а ріст лози як і раніше дуже потужний і грона бувають рекордної ваги. Наприклад, гроно сорту Преображеніє цьогоріч заважило 3кг 400 г,такий результат - це запорука правильної посадки куща. Ями копаю великі 60/60/60/ більшу частину при посадці заправляю 2-3 річним перегноєм, землі намагаюся вносити по мінімуму, а якщо перегною достатньо, то зовсім не вношу. В останньому ряду, який я посадив в 2010 році, при посадці всю яму засипав 5-ти річним коров'ячим перегноєм, ріст і плодоношення відмінне, вже на другий рік я зібрав перший урожай по 4-6 грон з куща.

По-друге, потрібно вчасно робити зелені операції. Вчасно підв'язувати зростаючу лозу, вилучати пасинки, не допускати згущення кущів, що в свою чергу прискорює просихання кущів після опадів і попереджає багато захворювань. Нормувати грона, не перевантажувати кущі врожаєм. Я наприклад, пасинки видаляю зовсім на пеньочок, не залишаючи 1-2 листки як рекомендують виноградарі. Різниці у плодоношенні я не помітив, а користі від такої операції дуже багато, кущі не заростають пасинками, добре провітрюються,скоріше просихають. Якщо пасинок прищипнуть за 1-2 листом, то цю операцію потрібно буде постійно повторювати протягом сезону, так як пасинки знову йдуть у ріст, при повному видаленні пасинка на пеньочок, він більше не просинається, навіть на лозі, на заміщення їх не залишаю, тобто повністю видаляю. В результаті, підв'язка кущів стала простішою і в рази прискорилася. Чеканку кущів я також роблю раніше, на початку липня, а не в кінці серпня, як рекомендують виноградарі, щойно лоза переростає верх шпалери, а вона в мене висотою 2.5 метра. Якщо дочекатися рекомендованих термінів чеканки, то лози вже давно переростуть верх шпалери і опустяться на землю, що ускладнить догляд за кущами та погіршить їх провітрюваність і підвищить захворюваність кущів. Шкоди чи зменшення врожайності від такої ранньої чеканки я не помітив .Саму чеканку робимо таким чином, коли лоза переростає верхню межу шпалери: залишаємо вище 2-3 листочки і робимо підрізку лози. Цей прийом призупинить ріст лози на деякий час. За тиждень-два проснуться і підуть в ріст верхні 2-3 бруньки, їх потрібно час від часу підрізати за першим листком.

По-третє, вчасно робіть профілактичні обробки кущів від хвороб, не чекайте поки кущі захворіють - краще попередити ніж лікувати. Моя схема обробки кущів від хвороб. Взимку, перед укриттям снігом, обробка 3% залізним купоросом (300 г на 10 літрів води). Навесні відразу після підв'язки по сплячих бруньках, обробити будь-яким препаратом на основі міді (Чемпіон, Косайд 200, МЕДЯН екстра,Купросат тощо). В травні по відростанню пагонів в 5-7 листів обробка контактними препаратами Антракол + Тіовіт Джет або Фольпан. Обробку проводити при температурі не нижче +20-ти градусів, але не вище +30-ти, якщо використовуємо препарат Тіовіт Джет. В цей період беріть половину дози препаратів, щоб попередити опіки молодих пагонів. На початку цвітіння, коли починають осипатися перші ковпачки, обробку потрібно провести системними препаратами,Топаз + Ридоміл,або Танос + Талендо. Відразу після цвітіння (не пізніше чим через 14 днів) повторити обробку системними препаратами, які були використані перед цвітінням. Рівно через два тижні потрібно зробити профілактичну обробку від оїдіуму одним з названих препаратів: Тіовіт Джет, Талендо, Топаз, Флінт Стар. Дуже хороший низькотоксичний препарат Тіовіт Джет на основі сірки, вже через день після обробки можна вживати ягоди, але не забувайте, що його можна використовувати при температурі не нижче + 18 і не вище + 30 градусів. І остання вимушена обробка проводиться через велику вологість повітря, що може викликати сіру гниль на ягодах, препаратом Світч. Цим препаратом обробляю за 2-3 тижні до дозрівання ягід, період очікування у цього препарату 7 днів. Обробити потрібно лише самі грона. Цієї схеми достатньо, щоб зібрати повністю весь врожай без значних втрат. При моєму дворукавному формуванню куща, збираю мінімум 10 кг, максимум 25 кг винограду, в залежності від сорту. В останні 5 років зауважив, що додаткові обробки кущів, кожні 10 днів, мікроелементами, посилюють імунітет кущів і повністю пригнічують прояви захворювань, але при цьому непотрібно забувати про обробки вище названими фунгіцидами. В якості підкормки по листю для підсилення імунітету рослин використовую препарати Мегафол+Кендал+Брексил Мікс + Плантафол 5/15/45(дози препаратів по інструкції), результат відмінний - лоза чиста до самих кінчиків.

Виктор
Виктор


Ну і останнє - важливо в умовах обмеженої кількості тепла нормувати врожай. За 20-річний досвід вирощування вже остаточно переконався - більше 16 грон кущі витягнути без шкоди для себе не можуть. Краще 14: по 7 грон на рукав. В результаті маємо раніше визрівання, великі грона і повне визрівання лози, що покращує перезимівлю кущів. Не повторюйте мої помилки, не перебільшуйте з навантаженням, адже можна легко загубити куща. І особливо в перше плодоношення, залишайте не більш двох грон. Якщо прислухаєтеся до моїх порад, зможете і в північних регіонах виростити відмінний врожай смачного й корисного винограду, все у Ваших руках. Успіхів!

За матеріалами http://sad-koval.com.ua/
Коментарі:
Останні новини


Новини партнерів