Подати
оголошення

Ресторан Манхеттен
26.06.2019, 14:00

На купюрі 1000 гривень - вчений, який працював у Рівному!

Восени в обігу з'явиться купюра номіналом 1000 гривень. На ній зображений видатний вчений Володимир Вернадський. Рівнянам цікаво буде дізнатись, що рівно 110 років тому, в червні 1909, він відвідав Рівне, а ще - досліджував поклади базальту на Костопільщині. І навіть передбачив появу інтернету!
Народився Володимир Вернадський у Санкт-Петербурзі, але дитячі роки провів в Україні. Рід Вернадських мав глибоке українське коріння. Предки батька - учасники війни під проводом Богдана Хмельницького. Згодом вчений і дружину собі обрав українського походження - з давнього роду Старицьких.

Як виглядатиме банкнота нового найвищого номіналу – 1 000 гривень

"Батько розказував історію України зовсім не так, як її викладали в гімназії, - писав Вернадський у спогадах. - Він часто згадував, що Петербург, побудований на кістках українців (будували Петербург козаки з полків Мазепи). Повернувшись до Петербурга, я постарався ознайомитись із українською літературою. В бібліотеці батька знайшов розрізнені номери «Основи» та інші українські видання. Добував українські книги у букіністів, дещо отримував із-за кордону. Детально розпитував батька про Шевченка, Куліша, Максимовича, Квітку-Основ'яненка, котрих він особисто знав, а також про Кирило-Мефодіївське братство, про Костомарова тощо..."

А у 15-річному віці Володимир занотовує у щоденнику: "Страшенно притісняють українців. Драгоманову навіть в Австрії не дозволили видавати газету українською мовою. У Росії зовсім заборонено друкувати книги моєю рідною мовою. На канікулах я з усією ретельністю візьмуся за неї. В Києві, коли в якомусь домі побачать портрет Шевченка, то його відбирають..."

ТОП-20 видатних рівнян усіх часів

Згодом Вернадський стане організатором і першим президентом Української академії наук. "Важливо створити сильний центр наукових досліджень українського народу, його історії, його мови, природи України, - писав тоді вчений. - Звичайно, треба вести ці дослідження в найширшому загальнолюдському масштабі..."Володимир Вернадський багато років працював Росії, він читав лекції у французькій Сорбонні, був членом Паризької і Чеської академій наук, але з Україною в серці прожив усе життя. У спогадах, які він передав до Академії наук України перед смертю (а помер Володимир Вернадський 1945 року), містяться слова: "Я вірю у велике майбуття і України, й Української академії наук..."

А ще Володимир Вернадський зробив низку наукових прогнозів, які справдились у наш час. "Незабаром можна буде зробити видимими для всіх події, які відбуваються за тисячі кілометрів", - писав він, ніби передбачаючи появу інтернету. Праці Вернадського про ноосферу - сферу взаємодії суспільства і природи, де розумна людська діяльність стає визначальним чинником розвитку, містять чимало тез, які стали реальністю саме в еру Всесвітньої мережі.

Ось який вчений буде зображений на новій 1000-гривневій банкноті!
Коментарі: