Ми у Facebook
09.02.2004, 02:50

На Рівне насувається повінь

Різке потепління на початку лютого спричинило швидке танення снігу, зменшення товщини криги на стоячих водоймах, підняття рівня води. Спеціалісти головного управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Рівненської облдержадміністрації прогнозують, що на початку тижня вода у водоймах підніметься на метр, подекуди на півтора. В окремих районах області можливий вихід води на заплаву та утворення льодових заторів.
Від раптового потепління потерпають і водні мешканці. Риба часом інстинктивно б’ється об лід, бо не може нормально дихати. Таке явище, як нестача кисню у воді, трапляється щоразу, коли зима змінюється весною, а озера та ставки ще не звільнилися від криги. Справа у тому, що між поверхнею водойми та льодом зазвичай утворюється повітряний прошарок, і риба час від часу піднімається з глибини, щоб ковтнути повітря. Коли зима досить морозна та сніжна, під час відлиги лід, не витримуючи власної ваги та снігу над собою, просідає. Повітря витискається у місцях, де крига найтонша — біля берегів, через підмерзлі ополонки. Ще гірше, коли вода витискується на лід і знову замерзає, повністю перекриваючи будь-який доступ повітря.
— Хоч така ситуація не характерна для нашої місцевості, — розповідає начальник Рівненської обласної державної інспекції охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства Василь Трофимчук, — але на деяких стоячих водоймах, особливо на тих, які не мають справжнього господаря, скажімо, у рівненському гідропарку та інших ізольованих водних об’єктах, воно інколи має місце. Це — якщо не вживати попереджувальних заходів. Дбайливий рибалка робить так звані продухи. Після зимової риболовлі “свою” ополонку так просто не залишає, а вставляє у неї жмут очерету чи соломи, порожнинами яких і поступає повітря. Спеціалізовані рибогосподарства та орендатори ставків проводять примусову аерацію — насичення води киснем за допомогою помп чи створюючи штучні водоспади…
До інших факторів, які спричиняють нестачу кисню у воді, слід віднести великий вміст органіки (водоростей), яка виділяє сірководень та забруднення водойми стоками. Мешканці сіл, що поблизу водойм, також можуть допомогти: зробити продухи або нові ополонки, розширити їх. Якщо вже так сталося, що риба на грані загибелі від задухи — навіть виловлювати її для власного споживання. Цього закон не забороняє. “Тільки, не дай Бог, для продажу, — попереджає пан Трофимчук. — У такому випадку незаконні дії караються штрафом”.
А управління МНС та ЦВ застерігає, що дитячі пустощі та необачність під час повені можуть призвести до нещасного випадку та трагедії. Особливо уважними слід бути любителям зимової риболовлі, оскільки погодні умови значно послабили міцність льодового покриву водойм, а на окремих ділянках вже викликали льодохід.





На правах реклами