Ми у Facebook
12.02.2004, 17:11

Метр у квадраті

Останнім часом рівняни отримують переважно погані новини. Суцільні подорожчання — хліб, проїзд у міському транспорті, газети... Нині на порядку денному — квартири. На думку експертів, на ринку житла сформувалися дві протилежні тенденції.
Ціни на квартири на первинному ринку зростали впродовж минулого року і, за прогнозами спеціалістів, зростатимуть і в році 2004-му. Один з основних чинників, що впливають на вартість нерухомості, — подорожчання будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт.
Як пояснив виконавчий директор фірми “РЕНОМЕ Євробуд” Олександр Кушнір, зміна цін на будівельні матеріали більшою мірою обумовлена переорієнтацією виробників єврозони з доларів на євро, адже різниця курсів двох валют складає майже півтори гривні. Більшість матеріалів, що використовуються у будівництві, імпортного виробництва, причому саме з єврозони. Ті ж ресурси, котрі продукуються в Україні, скажімо, метал, цемент, щебінь, для свого виробництва теж потребують імпортних компонентів. Ситуацію з металом ускладнює ще й той факт, що основний виробник цієї продукції “Криворіжсталь” реалізовує її на внутрішньому ринку через фірму-посередника, в результаті чого ціни зростають приблизно на 20%.
Крім того, до квартирної дорожнечі долучилася ще й відміна пільг з ПДВ: до нинішнього року на будівельні роботи за умови залучення коштів фізичних осіб (інвесторів) податок на додану вартість не нараховувався.
Що ж до вторинного ринку житла, ситуація складається протилежним чином: президент Асоціації спеціалістів з нерухомості Олександр Бондаренко пророкує 10-20% зниження вартості квартир у “хрущовках “ та старих панельних будинках, мотивуючи це головним чином плановим уповільненням росту ВВП (внутрішнього валового продукту) та погіршенням загальноекономічного стану в країні, що в свою чергу пов’язано з політичними процесами. Крім цього, передбачається, що люди, котрі вкладали гроші в нерухомість з надією вберегти, а то й примножити свій капітал, у відповідь на зниження ВВП виставлять свої квартири на продаж, збільшуючи таким чином пропозицію та здешевлюючи їх. Однак прогнози щодо здешевлення квартир на вторинному ринку житла справедливі головним чином для столиці, у регіонах ціни на “хрущовки” продовжують зростати, а на ринку первинного житла — застій. Оскільки, обсяги житлового будівництва мізерні, або ж відсутні взагалі.





На правах реклами