Ми у Facebook
16.01.2011, 11:40

В Україні — містобудівна революція

13 січня 2011 року Верховна Рада України 296 голосами народних депутатів прийняла розроблений Урядом Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Цей Закон вносить системні зміни до більш як 100 статей 23-х законів. Зміни спрямовані на спрощення та удосконалення всіх етапів містобудівної діяльності: від планування будівництва до введення в експлуатацію завершеного об’єкта.


У розробці Закону активно брали участь представники будівельної галузі, інвестори, експерти. І думку учасників ринку було ретельно враховано. Тому зміни умов містобудівної діяльності, визначені прийнятим законом, сміливо можна назвати революційними для галузі, яка протягом десятиліть залишалася чи не найбільш зарегульованою, а відповідно, і корумпованою.

Що ж саме "перевертає" Закон "Про регулювання містобудівної діяльності"?

Кардинально спрощено містобудівну документацію та процес її погодження. Скорочено перелік видів документації. З п’яти залишиться три складові: генплан, детальний план території та зонінг.

Розширюється перелік об’єктів, для проектування яких не потрібно отримувати містобудівні умови і обмеження. Серед них: заклади громадського харчування площею до 200 кв. м, реконструкція офісних і торговельних приміщень, заміна лінійних споруд, реставрація фасадів житлових і нежитлових будівель, влаштування газопроводів низького та середнього тиску тощо.



Узгодження проектів – через "єдине вікно"

Законодавчо визначено, що проект, розроблений в установленому порядку, не потребуватиме додаткових погоджень з будь-якими органами чи організаціями.

Перевірка проектів на дотримання вимог з енергозбереження, охорони праці, екології, пожежної безпеки тощо надалі буде здійснюватись на інших засадах: однією організацією, а не шістьма відомствами, як це було раніше. Профільні органи влади при необхідності будуть залучатися до експертизи лише особливо складних об’єктів.

Максимально спрощується також експертиза проектів будівництва: обов’язковій експертизі підлягатимуть лише об’єкти 4-5 категорії складності, тобто технологічно найбільш складні і небезпечні об’єкти.

При цьому Закон спеціально наголошує, що жодна з отриманих до введення його в дію експертиз не скасовується.

В цілому, замість 93 кроків інвестора щодо отримання дозволів та погоджень на об’єкт будівництва, які існували до прийняття закону, залишається всього 23.

Вся процедура отримання дозвільних документів, яка займала 416 днів, скорочується до 60 днів.



Замість численних ліцензій – сертифікат відповідальності виконавця

Справжня революція в будівництві – це зміна концепції регулювання: за дотримання містобудівних норм відповідатиме не контролер, а виконавець. Закон створює умови для поступового переходу від ліцензування будівельної діяльності до сертифікації виконавців окремих видів робіт. Тобто замість папірця-ліцензії на кожен крок будівельника - посилення відповідальності самих виконавців робіт, від яких залежить забезпечення стійкості, надійності та якості будівель і споруд.

Передбачено можливість виконання будівельних робіт на об’єктах 1-3-ї категорії складності (зокрема, житлових садибних та малоповерхових будинків, значної частини адміністративних та господарських будівель, закладів громадського харчування та побутового обслуговування) без отримання дозволу, шляхом повідомлення або подання декларації.

Встановлено жорсткі терміни реєстрації декларації та надання дозволу на виконання будівельних робіт: 5 і 10 днів відповідно замість чинного місячного терміну (який насправді розтягувався на кілька років).

Спрощення стосується і прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Зменшення бюрократичних перепон та скорочення термінів будівництва сприятиме, в першу чергу, здешевленню житла на ринку і усуненню корупційних ризиків.

Принципово нове правове поле Законом створено для індивідуального житлового будівництва. Житлові будинки до двох поверхів площею до 300 кв. метрів можна буде будувати на підставі спрощеного будівельного паспорта.

Запровадження в життя норм Закону «Про регулювання містобудування», безумовно, дасть потужні стимули для розвитку галузі, яка зазнала найтяжчих втрат від фінансової кризи: протягом 2008-2009 років обсяги будівництва в Україні скоротилися на дві третини.

Норми закону дають можливість проектувати нове будівництво і отримувати дозволи у 7 разів швидше та дешевше. Таким чином, Уряд, який розглядає будівництво одним з локомотивів економічного зростання, розраховує на швидке відновлення і прискорений розвиток галузі.

Про це повідомили на Урядовому порталі.





На правах реклами