Як виростити хурму з кісточки у домашніх умовах
Багато аматорів з успіхом вирощують не тільки хурму з кісточки, але і ті ж банани з ананасами, не кажучи вже про звичні лимони або гранати. Для цього зовсім не потрібна наявність оранжереї, не потрібна навіть звичайна теплиця, досить дотримуватися простих правил підготовки та посадки кісточок хурми, і створити нехитрі умови для їх проростання.
Вибір кісточки хурми для посадки
На відміну від тих же лимонів або фініків, кісточки є не в кожному плоді хурми. Але й навіть ті, що є не факт, що зійдуть. Тому доведеться діяти методом «наукового тику». Щоб збільшити шанси на успіх, треба взяти кісточки не з одного плоду хурми, а з декількох. Ще краще, якщо вони будуть і різних сортів. Водночас, ці плоди не повинні бути підмороженими чи пошкодженими. Хурма має бути добре визрілою, м'якою.

Разом з тим перезрілий плід теж не зовсім придатний. Краще взяти злегка недозрілу хурму і дати їй дозріти вже вдома. Скільки треба кісточок хурми, щоб гарантовано отримати життєздатні сходи? Як показала практика, не менше чотирьох-п'яти, а краще і всі десять. Навіть якщо і більшість з них дадуть сходи, то немає твердої впевненості, що всі вони виявляться життєздатними. Тому бажано посадити більше кісточок хурми, отримати від них сходи, а вже з них вибрати найбільш сильні. Умовно весь процес вирощування хурми можна розділити на три основних етапи: підготовка кісточки до посадки, посадка, догляд за сіянцями.
Підготовка кісточки хурми до посадки
Вона охоплює два агротехнічних прийоми — стратифікацію і скарифікацію. Що вони собою являють стосовно кісточках хурми?
Стратифікація — витримування насіння перед посадкою в холоді. Це простими словами. У цьому випадку цей процес досить тривалий і займе мінімум місяць. Для посилення ефекту кісточки бажано обробити стимулятором. Можна використовувати стимулятор росту Епін, але не найгірший (а то і кращий) результат дає обробка насіння хурми соком алое. Для цього досить добре змочити ним паперову серветку і загорнути в неї кісточки. Потім вони поміщаються у холодильник, в найбільш прохолодну зону (але не в морозилку!).
Після закінчення терміну стратифікації, можна приступати до другої частини підготовки кісточок хурми до посадки — скарифікації. Що це таке? Скарифікація це порушення (руйнування) твердої поверхні кісточки, для полегшення та прискорення проростання. Операція ця делікатна і вимагає акуратності. Якщо ви не впевнені, що зможете провести її правильно, то краще пропустіть її. Скарифікація кісточок хурми бажана, але не обов'язкова. Найпростіший і безпечний спосіб — обробити кісточки хурми дрібним наждачним папером. Причому немає потреби обробляти всю поверхню. Досить обробки бічних поверхонь.

Посадка кісточок хурми
Для тих, хто вирощував рослини з насіння або звичайну розсаду, це не складе ні найменшої праці. А тим, хто вже виростив фінік з кісточки або лимон із зернини, процес і зовсім здасться знайомим.
Земляну суміш для пророщування насіння хурми треба взяти легку, яка вільно пропускає воду і повітря. Підійде будь-який ґрунт на основі торфу, розбавлений на третину перлітом або вермикулітом. Після розташування кісточок хурми на поверхні ґрунту, вони присипаються тонким (до одного сантиметра) шаром того ж ґрунту.
Після посадки, ємність з посадженими кісточками хурми треба помістити на пророщування в тепле темне місце. Попередньо накрийте ємність шматочком скла, прозорого пластику або звичайною поліетиленовою плівкою. Як показує практика, гарне місце для пророщування насіння хурми — на підлозі біля батареї опалення або на нижній трубі тієї ж батареї (якщо вона не дуже гаряча!). Якщо це взимку звичайно. В цьому місці й тепло і досить темно. Весь процес проростання насіння хурми може зайняти до місяця, але протягом усього цього часу треба періодично перевіряти їх стан, провітрювати, видаляти конденсат з накриття, зволожувати землю за потреби.

Догляд за сходами хурми
Як тільки проклюнуться перші паростки, і стане можливим видалити залишки твердого покриття кісточки, видаліть їх і помістіть ємність з паростками на світле місце. В процесі росту, паростки хурми треба періодично обприскувати, підтримувати помірну вологість ґрунту і щотижня підгодовувати добривом з підвищеним вмістом азоту. Зверніть увагу! Не слід використовувати сильно концентровані розчини добрива. Розбавте його в два рази від рекомендованої кількості.
Коли сіянці достатньо розвинуться і на них з'являться міцні постійні листочки, їх можна розсаджувати по окремих горщиках. Для початку візьміть невеликий горщик, 7-9 сантиметрів в діаметрі, а за мірою зростання перевалюйте вже в більший за розміром горщик.
Виростити хурму з кісточки в домашніх умовах зовсім не складно, хоча за часом це досить тривалий процес. З дотриманням всіх правил і рекомендацій він займає близько чотирьох — чотирьох з половиною місяців. Далі починається догляд за хурмою як за кімнатною рослиною.
Як вдома виростити петрушку і цибулю-шніт

Свіжа і корисна зелень на столі цілий рік
переглядів: 2916
Як виростити зелений горошок у себе вдома

Декілька порад, як посадити зелений горошок у себе вдома
переглядів: 1655
Як не помилитись з вибором картоплі на посадку

Картопля є ходовим і популярним товаром. У багатьох сім'ях її в різних видах вживається практично щодня. З огляду на це, люди, які мають хоча б невелику ділянку землі, саджають саме картопля.
переглядів: 862
Свіжа зелень до зимових свят. Посівний календар на грудень 2020

Які овочі ще не пізно посіяти під зиму? Що ще можна посадити до Нового року? Сприятливі та несприятливі дні у грудні за місячним календарем садівника-городника.
переглядів: 2286
Ефективний захист від збудників білої гнилі

Недотримання сучасними аграріями науково-обґрунтованої сівозміни призводить до накопичення у грунті величезної кількості фітопатогенів, що згодом можуть спричинити епіфітотії хвороб сільськогосподарських рослин.
переглядів: 1720
Як підготувати дерева до зими? (+ПОРАДИ)

Для збереження екологічної рівноваги кожен дорослий житель України повинен щорічно висаджувати як мінімум два дерева. Однак просто посадити - мало. Треба ще й знати, як за ними доглядати. У програмі «Ранок з Інтером» розповіли, що потрібно робити наприкінці осені, щоб підготувати дерева до зими.
переглядів: 2923
Яку зелень посадити восени, щоб навесні зібрати соковитий урожай

Що може бути кращим за пучок свіжої зелені з власного городу?
переглядів: 2591
Посівний календар на листопад 2020

Які овочі, зелень та квіти ще не пізно сіяти під зиму? Що можна садити восени? Сприятливі та несприятливі дні у листопаді за місячним календарем садівника-городника.
переглядів: 22546
Посівний календар на жовтень 2020

Які овочі, зелень та квіти можна сіяти під зиму? Що садити восени? Сприятливі та несприятливі дні у жовтні за місячним календарем садівника-городника.
переглядів: 21594
Пионы: описание, период цветения, виды

Каждая девушка любит цветы, а те, которые отрицают это, скорее всего скрывают свою тайную любовь. Букет цветов может быть самым разным, их выбирают на любой праздник и повод, и даже для мужчин можно подобрать подходящую композицию. Самое сложное – это выбор того самого букета. Помимо классических роз, сейчас достаточно популярными есть пионы, которые по праву называются королями цветов.
переглядів: 2625