Гроші на воді
Та навіть у час гігантоманії не припиняла свою роботу Млинівська гідроелектростанція на малій річці Іква. І коли раніше просто не звертали уваги на цю гідроспоруду, то зараз є бажаючі купити її. Пропонують чималі гроші, проте колектив не має наміру продавати станцію, добре розуміючи, що гроші швидко закінчаться, а електростанцію не повернеш. Млинівська ГЕС експлуатується з 1953 року. Тоді тут встановили турбіну австрійського виробництва, яка й донині справно служить, правда, не без поломок. Доводилось навіть зупиняти турбіну, вкладати у ремонт чималі кошти. Її директор Микола Чегренюк бідкається, що заміна шестерні, яку виготовляти на “Рівнеазоті”, обійшлась за 30 тисяч гривень. А коли б її виточували у Харкові, куди спочатку звернулись енергетики, то цей агрегат обійшовся б у кілька разів дорожче. А ще, вважає директор, що утримувати станцію у робочому стані вдається завдяки високій кваліфікації обслуговуючого персоналу.
Нині гідроелектростанція працює на повну потужність. Але на таку високу продуктивність не завжди можна вийти. У літню пору, коли рівень води в Ікві падає, електростанція може працювати всього на 20 відсотків від своєї потужності. А ще одним з недоліків місцевої ГЕС є те, що тут лише одна гідротурбіна. Коли через технічні неполадки доводиться її зупинити, то тоді від напору води ніякої користі. Тож колектив станції має намір встановити ще одну турбіну, яка б виробляла електрострум на випадок виходу з ладу основного агрегата.
До речі, потужність Млинівської ГЕС складає 362 тис. кВт. А найбільше електроенергії було вироблено у 2002 році — 2 млн. 700 кВт/год. Вже за три місяці нинішнього року було генеровано 490 тис. кВт/год. Здавалось, такі показники дозволяють жити колективу станції небідно. Проте частину виручених грошей потрібно віддати за транспортування та за втрати електроенергії. Так, у березні колектив гідроелектростанції виробив електроенергії на 34 тисячі гривень, з них 9 тисяч оплатили за транспортування, а ще 7 тисяч перерахували за втрати. Але для споживачів, з якими укладено угоди, відпускають електроенергію на 4 відсотки дешевше. Та навіть така стабільність роботи ГЕС неспроможна утримати штат підприємства, який складається із 30 чоловік. Бо ж на станції працює 12 чоловік. Керівництво хоч шкодує, але проте мусить йти на непопулярний крок — скорочення. До речі, власником ГЕС є колективне підприємство “Агропроменерго”.
А ось інша діюча ГЕС, що у Хрінниках на річці Стир (Демидівський район), у власності ТОВ “Малий енергетичний комплекс”. Ця гідроелектростанція після тривалої перерви відновила свою роботу у 2002 році. Правда, перед тим на Стиру знову збудовано греблю, яка зберігає 34 мільйони кубічних метрів води на площі майже 2000 гектарів. Тож така вода має велику силу і може давати чимало струму. І хоча тутешнє обладнання нове, та не найкраще. Про це заявив заступник директора ГЕС. Мовляв, турбіни хоч хвалені, але не досконалі. На відміну від старенької австрійської турбіни, що працює у Млинові, тут лопаті не повертаються під потрібним кутом. Така конструкція турбіни негативно впливає на її потужність. Згідно з проектною документацією два агрегати мають виробляти 860 кВт, проте дають менше. Але й цієї електрики вистачає для освітлення маленького Демидівського району.
До речі, чимало питань виникає щодо приватизації Хрінницької електростанції. Навіть порушено кримінальну справу щодо місцевого сільського голови за продаж ГЕС у приватні руки. А у відповідь власники кажуть, що на ГЕС не звертали увагу доти, доки вона не запрацювала... Як сказав заступник директора Хрінницької ГЕС, у відновлення електростанції не вкладено жодної бюджетної копійки. Хоча в області не всі так вважають.
Зрештою, ніхто не сумнівається, що відновлення малих ГЕС справа прибуткова і заслуговує уваги як регіональної так і державної влади.
У Рівному буде концерт органної музики
Усіх поціновувачів органної музики запрошують на творчий вечір.
переглядів: 206
На Рівненщині діятиме заборона на вилов раків
З 1 грудня 2024 року по 30 червня 2025 року на території Житомирської та Рівненської областей діятиме заборона на вилов річкових раків.
переглядів: 149
26 листопада: які сьогодні свята, важливі прикмети
У вівторок, 26 листопада 2024 року, світ відзначає Всесвітній день оливкового дерева, покликаний нагадати про значення цієї рослини для культури, здоров’я та екології. Для вірян цей день особливий, адже вони вшановують святого преподобного Аліпія Стовпника.
переглядів: 200
Рівнян запрошують на виставу "Пілот та маленький принц"
Виставу можна буде подивитися у Рівненському академічному обласному театрі ляльок у п'ятницю, 29 листопада, о 18.00.
переглядів: 413
Завтра Рівне проститься із полеглим Героєм
Завтра, 25 листопада, у Рівному попрощаємося із захисником України Олегом Зваричем, який загинув, борючись із ворогом.
переглядів: 753