Сьогодні в Україні відзначають День Соборності
День Соборності святкується згідно з наказом Президента України від 25 січня 1999 року.
Однак ця ідея остаточно викристалізувалася на зламі ХІХ і ХХ століть.
Першу спробу теоретично обґрунтувати боротьбу за самостійну соборну Українську державу зробив у 1895 році Юліан Бачинський у праці “Україна irredenta”, в якій на підставі наукового аналізу дійшов висновку, що політична самостійність і соборність України необхідна передумова ії економічної та культурної розбудови.
У 1914 р. в Галичині було організовано Головну Українську Раду, яка проголосила у своєму заклику “За волю України” утворення самостійної і соборної української держави зі столицею в м. Києві, де були б українське керівництво і український парламент (дума), вибраний усім українським народом.
Та тільки в січні 1919 року була проголошена самостійна соборна незалежна Українська держава.
А до цього після збройного виступу січових стрільців у листопаді 1918 р. було створено Західно-Українську Народну республіку на чолі з головою української національної Ради Євгеном Петрушевичем та столицею у м.Львові.
У грудні 1918 р. керівництво Західно-Української НР провело переговори з Київським керівництвом про злуку з Українською народною республікою (столиця м.Київ). Від Галичини, Буковини й Закарпаття були обрані делегати на Трудовий конгрес, скликаний у м.Києві. Делегація ЗУНР прибула до Києва на чолі з Л.Бачинським, віце-президентом ЗУНР — основним автором закону про злуку.
Урочистий Акт Злуки розпочався 22 січня 1919 р. о 12.00 на Софіївському майдані, де зібралися десятки тисяч киян і військовиків, духовенство. У присутності іноземних дипломантів держсекретар Л.Цегельський передав голові Директорії В.Винниченкові Грамоту-ухвалу УНР. Було зачитано універсал, в якому проголошено про з'єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською (Придніпрянською) Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку. Від нині злилися в одно Галичина, Буковина, Закарпаття, Придніпрянська Україна в одну Велику Україну.
Універсал підписали: В.Вінниченко, О.Андрієвський, С.Петлюра, Ф.Швець, А.Макаренко.
23 січня в оперному театрі м.Києва відбувся Трудовий конгрес. За Акт Злуки проголосували всі чотириста делегатів. Було ухвалено скликання парламенту Великої Соборної України і перейменування ЗУНР на Західну область Української НР, від якої до Директорії було обрано Є.Петрушевича. Та подальший процес об'єднання України був призупинений під тиском зовнішніх сил.
Директорія УНР зазнала поразки від більшовицьких військ і втратила майже всю свою територію, а Західні терени з часом були захоплені Польщею.
Упродовж десятиліть історіографія замовчувала сам акт проголошення злуки українських земель. Лише в 1990 р. в пам'ять про славетну акцію 1919 р. було влаштовано “живий ланцюг” з тисяч громадян від Києва до Львова і далі до Карпат.
Джерело: Від свята до свята www.sviato.in.ua
Портал OGO.ua щиро вітає усіх українців із Днем Соборності України! У єдності — сила народу! Не забуваймо про це!

З окупації вдалося визволити ще 11 українських дітей

Одинадцятьох українських дітей вдалося повернути з тимчасово окупованих територій. Їхні історії — це водночас болісне нагадування про жорстокість війни і доказ незламної сили українських родин.
переглядів: 325
Чехія передала Україні унікальні безпілотники

Чеська компанія розробила й передала Україні безпілотники, якими керує штучний інтелект. Про це повідомляє ČTK České noviny.
переглядів: 380
В Україні можуть запровадити пропорційну відповідальність за перевищення швидкості

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, який передбачає запровадження пропорційної відповідальності за перевищення швидкості руху транспортних засобів.
переглядів: 442
Хмельниччину другу ніч поспіль обстрілюють: є пожежі на об'єктах інфраструктури

У ніч на 26 травня Хмельницька область знову зазнала ворожої атаки.
переглядів: 541
У червні деякі пенсіонери отримають на 800 гривень більше

У червні 2025 року працюючі пенсіонери, яким було здійснено перерахунок пенсій у квітні, отримають підвищені суми.
переглядів: 652