В Україні ліквідують дільничних лікарів, а "швидка" приїде за 10 хвилин
Офіційно ж експеримент стартує, швидше за все, в березні, після того, як в Раду буде подано відповідний законопроект. Як запевняє куратор реформи, заступник голови президентського секретаріату Ірина Акімова, реформа буде йти по трьох напрямках: зміна мережі лікувальних установ, системи фінансування (у лікарень буде більше прав у розпорядженні коштами, які вони зможуть пускати на надбавки лікарям, наприклад) і контролю якості. Ключовий аргумент: Україна — на одному з перших місць в Європі за кількістю ліжко-місць і водночас — за рівнем смертності. А це означає, що у нас багато лікарень "з'їдають" бюджетні гроші, де не можуть надати гідну допомогу.
Госпітальні округи. Реформа передбачає ліквідувати звичну мережу районних лікарень. Усю країну поділять на госпітальні округи, в кожному з яких будуть лікарні чотирьох типів. Наприклад, у Донецькій області передбачається створити не менше 39 госпітальних округів і 74 центри надання первинної медичної допомоги, де працюватимуть сімейні лікарі, розповіла "Сегодня" перший заступник начальника Донецького обласного управління охорони здоров'я Тамара Циганок. У Вінницькій — близько 10 округів.
Будуть зменшувати? Лікарі побоюються, що в ході реформи їх будуть скорочувати. "Нас збирали на нараду. Тих, хто молодше 50 років, пропонують за півроку перепрофілювати на сімейних лікарів, які будуть лікувати і дорослих, і дітей, — розповіла лікар-педіатр Ірина К. — А педіатри будуть вважатися вузькопрофільними спеціалістами. Але якщо педіатру легко переключитися на лікування дорослих, то терапевту на дітей — складно. А що буде з тими, хто старший 50 — не кажуть, напевно, будуть звільняти". Втім, чиновники запевняють, що скорочень не буде. "Питання про звільнення лікарів зараз взагалі не стоїть", — запевняє Акімова. "У нас брак лікарів. Але невелику кількість медиків будуть переучувати", — зазначила Циганок.
"Швидка". У Дніпропетровській області, де вже йде реформа, поки задоволені не всі. Наприклад, нещодавно тут помер молодий чоловік, який страждав на епілепсію, не дочекавшись "швидкої". Місцеві жителі звинувачують реформу — мовляв, раніше була своя "швидка", котра приїжджала за лічені хвилини, тепер же бригада добирається до них з райцентру. Губернатор Дніпропетровщини, навпаки, запевнив, що після реформи "швидка" приїжджатиме набагато швидше. Зокрема планується, що на виклик буде виїжджати найближча машина. Усі "швидкі" передбачається оснастити GPS-навігаторами.
Відомий лікар Євген Комаровський вважає, що адекватний сімейний лікар може економити державі тисячі тисяч, причому і "швидкій" доведеться виїжджати набагато рідше: "Але спочатку треба "зробити" сімейних лікарів, а потім уже реформувати лікарні та інше". Інакше, вважає він, через велику кількість безграмотних сімейних медиків люди не будуть отримувати нормальну допомогу.
П'ять кроків медичної реформи
1. Кожна область буде поділена на госпітальні округи (кожний буде обслуговувати 100 000 чоловік). В окрузі буде одна багатопрофільна лікарня, лікарня інтенсивного лікування, одна лікарня для відновного лікування, одна лікарня для планового лікування хронічно хворих, один хоспіс та один заклад медико-соціальної допомоги.
2. У простих випадках (застуда, невеликі травми) допомогу надаватимуть сімейні лікарі — як дорослим, так і дітям, а в разі потреби — направляти на лікування в стаціонар. На сімейних лікарів перенавчатимуть вузькопрофільних фахівців, яких дуже багато.
3. Вимоги до "швидкої допомоги" будуть більш жорсткими: бригада повинна буде приїхати на виклик у місті за 10 хвилин, а в селі — за 20 хвилин (зараз норматив по місту 15 хвилин, по сільській місцевості — 30 хвилин).
4. Зарплата лікарям буде складатися з двох частин: ставка та доплата за якість роботи, щоправда, за якими критеріями їх будуть оцінювати, поки точно невідомо (коефіцієнти належить затвердити МОЗ).
5. Зараз реформа стартувала в трьох областях: Донецькій, Дніпропетровській і Вінницькій як експеримент, який триватиме три роки.
Джерело: СЕГОДНЯ
Уродженка Рівненщини відвідала інавгурацію Трампа
Оксана Маркарова, посолка України в США, стала свідком важливої події – інавгурації Дональда Трампа.
переглядів: 310
СЗЧ можуть повернутися на службу до 1 березня
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який продовжує термін добровільного повернення на службу для військовослужбовців, які самовільно залишили свої частини. Тепер у них є можливість повернутися до 1 березня 2025 року.
переглядів: 317
Сили оборони України ударили по ключовим об'єктам окупантів
У ніч на 21 січня безпілотники Сил спеціальних операцій Збройних Сил України вдруге за тиждень атакували нафтобазу «Ліскінська» у Воронезькій області Росії.
переглядів: 345
Більше півтори тисячі рашистів зустрілися із власною смертю
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили нові дані про втрати ворога.
переглядів: 290
СБУ заявило, що головний психіатр ЗСУ розбагатів на понад 1 млн доларів США
Співробітники Служби безпеки України за сприяння міністра оборони та Головнокомандувача ЗСУ затримали головного психіатра Збройних Сил, який є заступником Голови Центральної ВЛК. Він вирішує питання щодо придатності військових до проходження служби.
переглядів: 332