Сьогодні – Міжнародний день рідної мови
Де і коли народилася традиція Міжнародного дня рідної мови?
Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.
Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні.
Наука, що досліджує розвиток мови, складається з ряду історико-лінгвістичних дисциплін (історична граматика, історична фонетика, історична лексикологія, історична діалектологія, історія літературної мови), кожна з яких має свій об'єкт вивчення. Однак усі вони підпорядковані спільній меті, і як окремі частини складають єдину науку – історію мови.
Соціальні функції мови надзвичайно широкі. Дехто вважає мову лише засобом порозуміння між людьми. Насправді ж цим не вичерпується її значення. У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність.
Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Як великим нещастям обертається нищення природи, так і боляче б'є по народові зречення рідної мови чи навіть неповага до неї, що є рівноцінним неповазі до батька й матері.
Згадаймо слова В. Сосюри: "Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема". Рівень розвитку рідної мови є джерелом духовного розвитку народу. А на думку Є.М.Верещагіна і В.Г.Костомарова, "національна мова входить у поняття національної культури, бо природні умови, географічне положення, рівень і спеціалізація народного господарства, тенденція суспільної думки, науки, мистецтва – всі великі й малі особливості життя народу знаходять відбиття у мові цього народу".
Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.

Як поранений ветеран самотужки ремонтує шлях на Дубровиччині

Дорога між Дубровицею та селами Крупове і Нивецьк давно вважається проблемною. Вибоїни, глибокі ями, калюжі після дощу — все це стало щоденною реальністю для місцевих водіїв. За словами жителів, через цю ділянку неодноразово ламалися автомобілі, а у негоду пройти пішки було майже неможливо.
переглядів: 80
У Рівному відбувся благодійний концерт гурту «Великий Луг» 65 окремої механізованої бригади ЗСУ [+Фото]

Парк культури та відпочинку імені Тараса Шевченка у Рівному на день перетворився на простір єдності, підтримки та віри. Тут пройшов благодійний концерт гурту «Великий Луг» — музичного колективу 65 окремої механізованої бригади ЗСУ, учасники якого — діючі військовослужбовці.
переглядів: 162
«Це не армія — це війна»: історія командира роти з позивним «Скорп» із 68 єгерської бригади

Ігор із Рівненщини, командир роти з позивним «Скорп», мобілізувався навесні 2023 року. Хоча мав бронь, залишався вдома з маленькою дитиною, проте знав: його час служити обов’язково настане.
переглядів: 344
В Україні пропонують підвищити пенсійний вік

В Україні знову заговорили про зміну пенсійного віку. Як повідомляється, уже підготовлено відповідний законопроєкт, який передбачає підвищення пенсійного віку з 60 до 61 року.
переглядів: 374
У Рівному частково відключать газ 14–15 липня

У Рівному 14 та 15 липня тимчасово припинять газопостачання на кількох вулицях.
переглядів: 823
Реклама