60 років тому помер Сталін: хто він для рівнян? [ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ]
Що це - історична близькорукість чи свідома позиція з виправдання злочинів? Необізнаність у минулому, недооцінка мільйонних жертв тоталітаризму - чи підсвідоме, ментальне прагнення "сильної руки"? Залишімо це питання історикам, політологам і філософам. Реальність є такою, якою вона є. І складається вона, як із пазлів, і з думок та переконань українців, які виходять на мітинги партії Симоненка з портретами Сталіна, і з думок та переконань таких самих українців, які в той самий час крокують Львовом із гаслом "Бандера прийде - порядок наведе". Видається, що "сильної руки" підсвідомо прагне кожен із них...
Як помер Сталін
А ми тим часом скажемо кілька слів про "сліди" Сталіна на карті Рівного. Перш за все, пригадаймо, що центральна вулиця нашого міста аж до 1962 року носила ім'я тирана. Після ж "рокировки" з перейменуванням карта центру Рівного змінилась так: вулиця Сталінградська стала Волгоградською (нині - вулиця Ніла Хасевича, вона веде від Привокзальної площі в бік Млинівської); вулиця Леніна отримала назву Комуністичної (нині - 16 липня), а вулиця Сталіна стала Ленінською (з 1990 року - Соборна). Ім'я Сталіна залишилось тільки в одній назві на карті Рівного - до 1990 року нинішня Привокзальна площа була площею Героїв Сталінграда.

Як і було заведено у сталінські часи, пам'ятник "вождю" стояв у центрі Рівного. З ним пов'язана трагічна сторінка історії міста тих часів: у 1947 році пам'ятник Сталіну в Рівному було підірвано, і після цього влада репресувала декілька десятків молодих рівнян, серед яких були і учні-старшокласники. Ця національно свідома молодь завинила тим, що підтримувала контакти з активістами українського повстанського руху... Вже за часів незалежної України про мололих патріотів видали книгу. Одним із її меценатів став канадієць українського походження Ераст Гуцуляк, який цими днями пішов з життя... Символічно, що родина Гуцуляків, прославлена своїм меценатством для України, у роки незалежності вагомо підтримувала нинішніх спадкоємців молодих патріотів 40-х років минулого століття - студентів Острозької академії на Рівненщині...
У Демидівці встановили пам’ятник жертвам політичних репресій
А ще на Рівненщині можна зустріти рослину, яку агрономи жартома називають "помстою Сталіна" - борщівник Сосновського, який обпікає шкіру та викликає алергію. Саме в роки Сталіна його завезли в Україну - використовували на корм худобі. Коли колгоспи розвалились, централізовано сіяти борщівник припинили, але він розрісся вже самостійно, особливо на півдні Рівненщини. Чи не найбільше його - поблизу одного з "семи чудес" нашої області - Тараканівського форту, що в Дубенському районі.
...У річницю смерті Сталіна політики знову ламатимуть списи навколо нашого спільного минулого, історики наводитимуть нові, раніше не відомі факти про ті роки, а пересічні українці з різними думками і почуттями згадуватимуть добу, щедро присмачену трагедіями та героїзмом. Кожному - своє, та знати і пам'ятати історію варто всім нам. Хоча б для того, щоб страшні злочини сталінізму ніколи більше не повторились на багатостраждальній нашій землі.

16 липня, вулиця Соборна, соціологія, Ераст Гуцуляк, політичні репресії, Сталін
На війні загинув студент Острозької академії Арсен Деркач

Острозька академія у скорботі. Загинув студент-Герой Арсен Деркач
переглядів: 357
19-річний львів'янин здійснив 13-ту невдалу спробу нелегально перетнути кордон до ЄС

У Закарпатській області прикордонники знову затримали 19-річного мешканця Львова, який вкотре намагався нелегально потрапити до Європейського Союзу. Для юнака це вже тринадцята спроба незаконного перетину державного кордону, і всі вони завершилися невдачею.
переглядів: 616
Мама двох діток з Дубна потребує фінансової допомоги у боротьбі з раком

Віта Мельник, мешканка міста Дубно на Рівненщині, звернулася до громади з проханням про фінансову допомогу для продовження лікування раку молочної залози. Після кількох операцій та тривалих курсів хіміо- й променевої терапії, жінці призначили дороговартісний препарат «Лінпарза», без якого завершити лікування та отримати шанс на одужання неможливо.
переглядів: 412
Пішла з життя багаторічна працівниця Рівненської міської лікарні Тетяна Серостанова

Рівненська Центральна міська лікарня у скорботі - пішла з життя інженер-метролог Тетяна Серостанова, яка понад 15 років була невід'ємною частиною їхнього великого колективу.
переглядів: 266
Минає 84 роки з часу страшної трагедії у Заліщиках: історія, яку намагалися стерти з пам'яті

На початку липня припадають роковини трагедії, що сталася у місті Заліщики на Тернопільщині.
переглядів: 376