На Рівненщині створили одяг з ранкового туману за сторічною технологією [+Фото]
БІЛЬШЕ ФОТО У ФОТОГАЛЕРЕЇ
- Ткацтво було дуже поширене на нашій землі, - розповідає завідувачка Сарненським історико-етнографічним музеєм Раїса Тишкевич. – У кожній хаті був свій станок, а прясти дівчатка починали з 9-10 років. Адже потрібно було встигнути напрясти собі придане на майбутнє життя. Особлива увага приділялася прядінню серпанкового полотна. Це була складна й клопітка робота, яка потребувала часу та значних зусиль. Проте і полотно виходило легке і напівпрозоре, благородне. Серпанкове полотно ткали з особливого льону. Його називали лущик або великольон, який потрібно було зібрати до того, як висиплеться насіння. Лишень тоді виходила тонка, майже прозора, як ранковий туман, ниточка.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1373144417.jpg)
Найчастіше з такого полотна виготовляли намітки – жіночий головний убір. Такі серпанкові елементи були поширені по всій Україні. І лише на Рівненщині з серпанку виготовляли цілі костюми. У такому ошатному одязі дівчина виходила заміж. Також одягали його у великі свята.
У Пляшевій на Івана Купала відтворять волинське містечко Литовського князівства [Програма заходів]
- Є пілоти вищого пілотажу, так от серпанок – це ткацтво вищого пілотажу, це пам’ятник нашим ткалям, безіменним, бо не всі вони прославилися, але вправним майстриням, - каже завідувачка відділом етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець. – Раніше можна було побачити цілі скрині серпанкового одягу у таких селах як Миляч, Селець, Орвяниця, Берестя, Крупове, Вільне, у Дубровицькому та навіть Сарненському районах. Бабусі берегли їх, хотіли передати, як згадку про себе онукам. А вони, на жаль, не цінують, викидають або навіть спалюють ці дива ткацької майстерності. Зараз навряд у скринях вдасться знайти цілий серпанковий костюм.
БІЛЬШЕ ФОТО У ФОТОГАЛЕРЕЇ
У Радивилівській «Майстерні ткацтва» виготовили чотири костюми з серпанкового полотна: зразка початку ХХ століття та початку ХХІ століття. Таким чином прагнули відновити народні ремесла рідної землі та поєднати їх з сучасним життям. Як розповідають самі ткалі, які власне і стали моделями для демонстрації серпанкових костюмів, не можна описати словами ті емоції, що охоплюють, коли одягаєш серпанковий костюм. Кажуть, це і єднання з історією, і бажання знову і знову одягати національний одяг.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1373144429.jpg)
- Ми представляли ці костюми у музеї Івана Гончара у Києві, - каже керівник громадської організації «Центр дослідження Волині» Володимир Дзьобак. – Так, одна з наших майстринь, яка не одягала костюму, після презентації підійшла і сказала: а можна я наступного разу одягну свій український костюм, а то мені у звичайному одязі не затишно. По-моєму, це показник того, як змінюється людина, яка має відношення до народних ремесел, яка живе цим.
Дива сучасного ткацького мистецтва представлять на фестивалі «Волинський серпанок» (саме так називається цьогорічний фестиваль «Волинське віче») 7 липня у селі Пляшева Радивилівського району. У програмі фесту чимало розваг та цікавинок, які перенесуть присутніх у волинське містечко часів Литовської доби. До речі, побачити там можна буде вже презентовані чотири костюми (весільні початку ХХ століття та сучасне вбрання з серпанкового полотна) та спеціально виготовлений костюм, притаманний саме Радивилівському району.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Підозрюваного у вбивстві знайомого взяли під варту на час слідства
![](/images/articles/2/small/1737207238.jpg)
У Рівненському міському суді 8 лютого відбулося засідання щодо обрання запобіжного заходу для 65-річного жителя Чернігівщини, якого підозрюють в умисному вбивстві.
переглядів: 67
Рівняни сьогодні провели в останню путь Миколу Войтовича
![](/images/articles/2/small/1739011404.jpg)
На Майдані Незалежності у Рівному сьогодні відбулося прощання з Героєм Миколою Войтовичем.
переглядів: 108
Двомісячне немовля в реанімації внаслідок ДТП на Дубенщині
![](/images/articles/2/small/1739012964.jpg)
Трагедія на Рівненщині. У ДТП важко травмувалося двотижневе немовля. Хлопчик наразі перебуває у реанімації.
переглядів: 495
Суд обрав запобіжний захід мешканці Рівненщини, яка розповсюджувала психотропи
![](/images/articles/2/small/1738940250.jpg)
30-річна жителька села Немовичі, яку підозрюють у збуті наркотиків, перебуватиме під вартою найближчі 60 днів. Таке рішення ухвалив суд учора, 7 лютого.
переглядів: 123
У Рівному заснували фестиваль-конкурс читців пам'яті загиблого Героя Володимира Федінчука
![](/images/articles/2/small/1739003143.jpg)
У Рівному з'явився новий культурний проект, присвячений пам'яті загиблого на війні актора Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру Володимира Федінчука.
переглядів: 140