Подати
оголошення

Ресторан Манхеттен
13.08.2013, 16:54

Безкоштовна риболовля: кінець бізнесу чи благо для людей?

Із 1 липня діє новий порядок оренди водойм, до якого додано пункт щодо вільного доступу до водойм пересічних громадян. Зараз ще не всі рибалки знають, що відтепер риболовля є всюди безкоштовною (офіційно). А орендарі водойм отримали нагоду замислитись, як реформувати свій бізнес за нових умов.
Новий порядок оренди водойм затверджений постановою Кабінету Міністрів від 29 травня 2013 року. За ініціативи Прем’єр-міністра до типового договору додали пункт, що передбачає "передачу в оренду водного об’єкта без обмеження права загального користування, якщо інше не визначено законом". Пересічні громадяни сумніваються, що новий порядок оренди водойм сприятиме значним змінам. Адже ще раніше чинний Водний кодекс зобов'язував орендарів водних об’єктів "передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування", але орендарі не поспішали виконувати цей пункт, бо жодного покарання за нього не передбачалося. Проте нині передбачено, що у разі невиконання умов договору оренду можна скасувати.

Тобто, відтепер орендар водойми будь-якого типу не має права перешкоджати людям рибалити, плавати на човнах чи купатися у водоймі. Якщо ж вам перешкоджають дістатися до водойми чи забороняють риболовлю чи купання, сміливо можна звертатися до органів місцевого самоврядування зі скаргою чи до міліції, щоб вони роз’яснили права власнику та розібралися із ситуацією, що склалася. Якщо вашу скаргу задовольнять, то угода про оренду водойми може бути скасована.

Думка орендарів
Юрій ОВСІЙЧУК (водойма у Мізочі Здолбунівського району):
— Якщо приватний підприємець взяв у оренду ставок для риборозведення, то дозволяти рибалити всім — це неправильно! Як рибалка, я знаю, що вудками можна виловити півставка риби. Є розпорядження щодо погодження водокористування з місцевою владою, але щоб всі мали вільний доступ та безкоштовно рибалили — це неправильно. Орендарі ж не пускають людей до себе на город, щоб вони викопували картоплю, яку не садили. Така ж ситуація і з водоймами. Але я думаю, що біля всіх міст повинні бути водойми для вільного доступу.

Андрій ШУРІГІН (водойма у Понебелі Рівненського району):
— Мені відомо про новий порядок оренди водойм, і я знаю, що ним передбачено, що рибалка у орендованих водоймах має відбуватися з дозволу орендаря. Якщо він не дозволяє рибалити, то значить цього робити не можна. Хотілося б, щоб і рибалки нас розуміли, бо ми ж теж вкладаємо кошти на утримання водойм: корми, заробітна плата. І безкоштовно дозволяти рибалити всім — це для нас збитково.

Думка рибалок

Василь ВАЩУК, ведучий та член журі КВН-змагань, заступник директора Рівненської обласної філармонії:
— Я не впевнений, що воно дійсно так все буде, як передбачається законодавством. До цього питання є різні підходи: орендар вкладає гроші, тому і вимагає гроші за риболовлю у своїй водоймі, але з іншого боку — орендарі часто завищують ціни. 150 гривень в день — це дуже багато для пересічного рівнянина, а риболовля — це лотерея, тому це питання потрібно врегулювати. Я не проти заплатити гроші, але якщо це виправдано і людина вклала у цей став свої кошти: зробила ремонт, запустила мальок, платить заробітну плату охоронцям. Але навіть так, 150 гривень — це занадто. Рибалки стають заручниками орендарів, тому думаю, що саме в цьому напрямку потрібно коригувати законодавство.

Валерій СЛАДКОВСЬКИЙ,
директор ПП "Анкор":

— На мою думку, якщо людині віддали в оренду водойму і вона навела там лад, вклала якесь фінансування, а тепер усі можуть цим користуватися — це неправильно. Якщо так справді буде, то приватні підприємці почнуть відмовлятися від водойм і вони стануть нічийними. А хто буде годувати рибу, чистити став чи укріплювати берег? Це ніби повернення в радянські колгоспи. Люди готові заплатити, якщо бачать, що туди вкладено кошти. Нехай люди далі працюють над тим, щоб було куди поїхати та цивілізовано відпочити.

Що далі?
Із розмов з орендарями ставків на Рівненщині ми зрозуміли, що нововведення має шанси залишитись на папері: гроші з бажаючих порибалити на орендованому ставку як брали, так і братимуть. Та й самі рибалки, схоже, не дуже вірять у реалістичність того, що задекларувала влада. Можливо, на відсутність змін просто закриватимуть очі. А якщо на якогось орендаря водойми треба буде "наїхати" — тут і можна буде згадати невиконання пункту про вільний доступ до водойм...

Газета "ОГО", № 30 (1410), 7 серпня 2013 року.

Фото з сайту rivnefish.com
Коментарі: