Начальник управління освіти Рівненського міськвиконкому Василь Харковець: Освіта – це частина стратегічного плану розвитку Рівного [+Відео]
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
— Василю Степановичу, як розпочався для освітньої галузі Рівного новий навчальний рік?
— Найголовніше — всі заклади освіти були готові до нового навчального року. В деяких із них капітальні ремонти чи реконструкції ще тривають, але це не впливає на навчально-виховний процес. Хочу зазначити, що цей навчальний рік ми знову почали з приємної новини — відкрили 1 вересня черговий дошкільний навчальний заклад, за номером 4, на Кутузова, 23а.
Користуючись нагодою, хочу подякувати всім, особливо батьківській громадськості, за активну підтримку закладів освіти.
— Останніми роками багато чуємо про зменшення чисельності населення в Україні — про те, що нас давно вже далеко не 52 мільйони, як було, здавалося б, іще зовсім нещодавно... Натомість про нашу область продовжують говорити як про одного з лідерів за рівнем народжуваності. Якщо брати першокласників, які цього року сіли за парти у Рівному — їх побільшало чи поменшало?
- Приємно відзначити, що позитивна динаміка росту населення в Рівному зберігається. Вже другий рік ми набираємо до перших класів більше дітей, ніж було раніше. Цього навчального року до перших класів у нашому місті пішло 3 200 дітей, що на 308 більше, ніж минулого року. Загалом так само збільшилась чисельність усіх дітей, які пішли до закладів освіти Рівного — на 1200 учнів, це, вважайте, ще одна величезна школа виросла в місті! Така динаміка дає і додаткові робочі місця, можливість працевлаштувати молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів.
ДИВИТИСЬ ВІДЕОЗАПИС РОЗМОВИ З ВАСИЛЕМ ХАРКОВЦЕМ
— Чи вистачає існуючої мережі загальноосвітніх навчальних закладів, аби обслуговувати такі кількість учнів — чи, можливо, в Рівному вже прийшов час будувати нові школи?
— Існуюча мережа закладів освіти, їхні проектні потужності дозволяють нормально працювати з такою кількістю школярів. Єдине питання, яке в цьому плані турбує — це мережа дошкільних закладів. Незважаючи на те, що за останні 2 роки ми відкрили в Рівному 3 дошкільних заклади, а за останні 5 років — 12 груп, з кожним роком бачимо, що потреба в таких закладах залишається досить суттєвою.
Якщо говорити про кількість зареєстрованих у електронній черзі, то їх станом на сьогодні — більше 6 тисяч. Із них близько 3 тисяч — це ті діти віком від 2 і більше років, які вже на сьогодні пішли б до дошкільних закладів, якби ми мали можливість забезпечити їх місцями. (А 6 тисяч — це всі загалом, разом із тими, кого зареєстрували з моменту народження). Дуже легко порахувати — якщо середній дитсадок сьогодні має проектну потужність 200 місць — виходить, що в Рівному треба побудувати ще 15 дошкільних закладів.
— Зважаючи на те, що побудувати 15 дитсадків у Рівному в найближчі роки навряд чи реально — чи є, на вашу думку, перспективи бодай поступового вирішення цієї проблеми?
— Знаєте, я пригадую, що якраз 5 років тому, 14 вересня 2010 року, мене призначили начальником Рівненського міського управління освіти. Якраз тоді, у 2010 році, закінчилась попередня Програма розвитку освіти Рівного і ми створили й затвердили на сесії міської ради нову Програму на 2011-2015 роки. І там поетапно розписали все те, що хотіли би зробити в освіті за 5 років. Сьогодні це вже може не здаватися фантастикою, але коли ми планували відкриття і добудову 14 школи, то дехто казав: мовляв, який фантазер Харковець!..
Пригадую, я об'їхав тоді всі дошкільні заклади й побачив ті кімнати, які простоювали у зв'язку з тодішнім зменшенням приросту населення й поступово приходили до занедбаного стану — я побачив, що треба відновити ті 12 груп, про які вже згадав, упродовж найближчих років. Так само дехто казав: мовляв, це нереально, бо це ж проектно-кошторисна документація, експертиза і, найголовніше, це кошти.
Але ми за 5 років запустили першу чергу 14-ої школи, і зараз ми в стадії завершення другої серги — туди буде перенесена із загальноосвітньої школи початкова школа і відкрито дошкільний заклад, що досить актуально для тієї частини міста. Ми перенесли початкову школу з “Центру Надії” з Остафова на Гайдара, а там відновили роботу дошкільного закладу, ми відновили дитсадок на Кутузова, 23 а. Тобто справді зроблено досить багато.
Який вихід бачу надалі? Потрібно продовжувати цю роботу далі. Приміром, у планах на 2016 рік — ми вже попередньо проговорили про це з міським головою — відновлення дитячого садка №17 “Вишенька” на Соборній. Сподіваюсь, що пропозиції освітян будуть підтримуватись депутатами і в наступному скликанні Рівнеради.
І все-таки на сьогодні я бачу такий вихід, щоб до будівництва дошкільних закладів долучались приватні структури. Думаю, частина населення є досить платоспроможною, і такі батьки звільнили б місця в існуючих дитсадках і з задоволенням віддали б дітей у приватні дошкільні заклади.
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
— Якщо ми вже заговорили про Рівнераду — на нещодавній сесії був свідком, як ви піднімали питання ремонтів у навчальних закладах Рівного, які, виявляється, треба погоджувати з міністерством у Києві. Зараз багато говорять про децентралізацію — чи вистачає повноважень тут, на місцях, аби вирішувати нагальні освітянські проблеми?
— Ні, на жаль, справді закон про регулювання містобудівної діяльності, який вступив у дію влітку 2011 року, передбачає: надання дозволів на проведення капітальних ремонтів або реконструкцій, які відносяться до будівельних робіт 4-5 категорій складності, здійснюється в Києві. На місця, у зв'язку з децентралізацією, з 1 вересня передали певні функції, але це — будівельні роботи третьої категорії, там, де потрібна декларація. Але її і так видавала Державна архітектурно-будівельна інспекція. На жаль, всі шкільні заклади — це зазвичай 4-5 категорії. Тобто, я так спрощую, для того, щоб елементарно поставити в школі вікно за кошти міської влади — потрібен дозвіл із Києва. Це неправильно, я вважаю, і це ускладнює проходження цих процесів. Буває, що десь кома не так стоїть — і нам не погоджують відповідний ремонт... У результаті, ми не завжди встигаємо, і досить важко буває пояснити громадськості, чому вчасно, влітку, не відремонтували, приміром, шкільний дах.
Дякувати Богу, що цього року гарно працює казначейство і всі платіжні доручення, коли є фінансування з Управління бюджету і фінансів м.Рівне, проходять упродовж 5 днів. Нині з жахом згадую минулі роки, коли, на фоні девальвації гривні, підрядники могли рік чекати кошти за виконані роботи...
— Продовжуючи тему Рівнеради: як депутат двох скликань, як ви оцінили б роботу депутатського корпусу цієї каденції? Наскільки вона була ефективною?
— На початку були певні побоювання, але сьогодні можна позитивно оцінити роботу депутатського корпусу. Як депутат-мажоритарник, який виграв вибори на окрузі, де більша частина — невеликі будинки приватного сектору (це, зокрема, район школи №26, так звана перша і друга Боярка), висловлю думку тих депутатів, які також мають на округах багато приватних будинків. Люди використовують своє законне право на приватизацію землі, де стоять їхні будинки. Досить часто пишуть журналісти: знову розглядали на сесії одні земельні питання... А це тому, повторюсь, що люди пишуть заяви і використовують своє конституційне право на приватизацією тієї земельної ділянки, на якій стоїть їхній будинок!
— Тобто, можливо, потрібно, щоб пройшло кілька років, коли ця “хвиля” пройде, і більшість людей своїм законним правом скористаються...
—...Так, і тоді не буде по 180 питань у порядку денного. А загалом, якщо повертатись до оцінки ефективності роботи Рівнеради цього скликання, скажу: якщо немає якихось політичних питань, які розколюють сесійну залу, ми досить швидко проходили питання порядку денного. Загалом, і як начальник управління освіти, і як депутат, секретар бюджетної комісії, я досить позитивно оцінюю роботи цієї каденції Рівнеради.
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
— Якщо говорити про вашу роботу як депутата — які основні питання піднімали?
— Я вже частково сказав про земельні питання мешканців будинків приватного сектора — вони розглядались постійно. А загалом я б акцентував на всій галузі освіти міста, адже її інтереси і потреби доводилось відстоювати всі ці 5 років, як єдиному представнику галузі у складі депутатського корпусу Рівнеради. Приємно, що зазвичай знаходив розуміння колег, аргументовано відстоюючи, пояснюючи свою позицію.
— Що ви очікували б від нового депутатського складу Рівнеради, які пріоритети мали б лежати в основі його роботи?
— Потрібно рухатись у тому напрямку, щоб місто мало чіткий план розвитку. Це Дорожня карта, це стратегічний план розвитку міста в цілому, і в ньому є напрямки — економіка, освіта, медицина, культура... І треба, щоб депутати допомагали розвивати ці блоки в контексті стратегії розвитку Рівного.
Потрібно зайти в раду не просто для того, щоб представляти інтереси якоїсь політичної партії. Так, зараз усі дуже хочуть працювати в опозиції, бо так комфортніше себе почувати — все критикувати. Але треба самому іти працювати, потрібно показувати приклад іншим своєю роботою.
Ось зараз ми готуємо Програму розвитку освіти Рівного вже на наступні 5 років — відповідно, плануємо і бачимо ту дорожню карту, по якій рухатиметься освіта Рівного. Ми — маленька частина стратегічного плану розвитку Рівного. Так само — і культура, медицина, інші галузі. То я хотів би, щоб у Рівнераду зайшли депутати, які з розумінням ставились би до того, що місто не може розвиватись без Дорожньої карти, без стратегічного плану розвитку, куди вмонтовані всі галузі.
...Пригадую, у 2006 році, коли я був призначений головою Гощанської райдержадміністрації, залучив Волинський ресурсний центр, і ми розробили стратегію розвитку Гощанського району на 5 років. Так само, як і згодом із Програмою розвитку освіти, про яку згадував, було певне подивування: що він там собі планує? Ми довго працювали над цим документом, особливо над розділом “Інвестиційний розвиток” — і за чотири наступних роки було справді дуже багато зроблено у цьому плані.
Отже, хотів би, щоб саме стратегічні питання розвитку міста, різних його галузей, депутати Рівнеради наступного скликання ставили у своїй діяльності на перше місце, а не стратегію своєї політичної сили. Бо вони — представники громади, на території якої вони проживають.
ДИВИТИСЬ ВІДЕО
До теми:
Юрій Благодир у програмі "Думки вголос": Конструктивні люди, підтягуйтесь – будемо разом змінювати Рівненщину на краще! [+Відео]
Депутати хочуть перейменувати школу в честь Героя АТО
Навчальні заклади Рівного - у довіднику OGO.ua
вибори-2015, місцеві вибори, Рівнерада, депутат Рівнеради, управління освіти, "Думки вголос", Василь Харковець
У Рівному відкриють меморіальну дошку в пам'ять про Ярослава Гранітного
Завтра, 22 листопада, о 8:50 на фасаді Рівненського ліцею №8 відбудеться відкриття дошки пам'яті загиблому Герою Ярославу Гранітному
переглядів: 164
Зрадників України позбавлятимуть державних нагород: деталі закону
20 листопада Верховна Рада України підтримала законопроєкт №11410, який регулює механізм позбавлення державних нагород осіб, що вчинили тяжкі злочини чи підтримують російську агресію.
переглядів: 322
Реформа МСЕК в дії: як зміниться підхід до оцінювання інвалідності
Сьогодні, 20 листопада, Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт, який створює нову систему оцінювання повсякденного функціонування експертними командами замість застарілих та корумпованих МСЕК.
переглядів: 332
Викрили посадовців ЗСУ, які «переплатили» 27 млн бюджетних грн на закупівлі запчастин до бойових літаків
Контррозвідка Служби безпеки та детективи НАБУ викрили на корупції двох посадовців Командування Сил логістики ЗСУ.
переглядів: 310
Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята
Завтра, 21 листопада, православні християни відзначатимуть одне з дванадцяти найбільших свят церковного року — Введення в храм Пресвятої Богородиці.
переглядів: 420