подати
оголошення

Ресторан Манхеттен
консультація гінеколога в м. Рівне
16.07.2015, 13:00

25 років тому проголошено Декларацію про державний суверенітет України

Рівно 25 років тому, 16 липня 1990 року, Верховна Рада УРСР прийняла документ великої історичної ваги, який визначив основні напрямки внутрішньої й зовнішньої політики, економічного розвитку й державного будівництва Незалежної України.
Суверенітет передбачає верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади в межах території України. Відтепер Україна проголошувалася незалежною державою в зовнішніх відносинах.

Основні положення Декларації

У преамбулі Декларації підкреслювалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах".

Одним з головних положень Декларації було положення про громадянство.

Проголошувалося, що Україна має своє громадянство, де "всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять". Громадяни всіх національностей становлять народ України.

Декларація проголошувала економічну самостійність України. У документі підкреслювалося намір створити банківську, цінову, фінансову, митну та податкову системи, сформувати державний бюджет, а при необхідності ввести власну грошову одиницю.

Декларація визнавала самостійність республіки у вирішенні питань науки, освіти, культурного і духовного розвитку української нації.

Україна проголошувала свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не буде брати участі у військових блоках і зобов'язується дотримуватися трьох неядерних принципів: не застосовувати, не виробляти і не набувати ядерної зброї.

Декларація проголошувала право України безпосередньо реалізувати відносини з іншими державами, укладати з ними договори, обмінюватися дипломатичними, консульськими, торговельними представництвами.

Історичне значення

Історичне значення Декларації про державний суверенітет України полягає в тому, що вона визначила основні напрямки внутрішньої й зовнішньої політики, економічного розвитку й державного будівництва. Цей документ являє собою правовий фундамент для Конституції, законів України, визначення позиції республіки при укладені міжнародних угод. В основі Декларації лежать демократичні традиції українського народу, які розвивалися протягом  століть.

Дата прийняття Декларації державного суверенітету України була оголошена Днем незалежності України. Однак згодом святкування перенесли на 24 серпня, адже саме в цей день у 1991-му Верховна Рада прийняла Акт проголошення незалежності України й остаточно вивела державу зі складу СРСР.

Свята, пам’ятні дати у липні 2015

У період з 1989 до 1991 роки майже всі республіки СРСР прийняли декларації про державний суверенітет. У березні 1991-го був проведений всесоюзний референдум, на якому більшість населення проголосувало за збереження СРСР.

Утім, у референдумі не брали участь Литва, Естонія, Латвія, Грузія, Молдова та Вірменія, які на той момент оголосили про свою незалежність або перехід до незалежності.

СТАТТІ ДО ТЕМИ:
16 липня — День проголошення Декларації про Державний суверенітет України

Свята, дні народження, ювілеї у Рівному 13 – 19 липня 2015
                        
Коментарі: