16 липня — День проголошення Декларації про Державний суверенітет України
У Декларації передбачено необхідність прийняти нову конституцію республіки, а в перехідних положеннях зазначено, що відносини з іншими радянськими республіками будуються на основі договорів, укладених на принципах рівноправності, взаємоповаги і невтручання у внутрішні справи. Жодної прямої вказівки про участь України в новому союзному договорі не містилось.
За своїм юридичним змістом Декларація про державний суверенітет України не потребувала жодних додаткових актів про незалежність. Де-факто, 16 липня 1990 року Україна вже стала незалежною, самостійною, суверенною державою. Підтвердженням цього слугує Постанова Верховної Ради №56-ХІІ «Про День проголошення незалежності України». Тут прямо зазначається: «Підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».
Отож Днем незалежності України було проголошено 16 липня на честь прийняття Декларації про державний суверенітет України. Багато інших країн колишнього СРСР також пішли шляхом святкування дня незалежності в день прийняття декларації про суверенітет.
Українська держава, проголошена 16 липня 1990 року достатньо стрімко розвивалася. Уже 1 листопада 1990 року зібралася на своє перше засідання Конституційна комісія, яка взялася до розробки Основного Закону України на основі Декларації про державний суверенітет. Концепція нової конституції була схвалена на засіданні законодавчого органу 19 червня 1991 року, а 24 серпня 1991 року у зв’язку з державним переворотом в СРСР Верховна Рада Української РСР вирішила підкріпити свій суверенітет Актом проголошення незалежності України.
У самому акті надзвичайно мало положень. Зазначається лише про незалежність України та створення самостійної української держави, про неподільність і недоторканність території України. Також утверджено чинність виключно Конституції і законів України.
20 лютого 1992 року була виправлена дата Дня незалежності. Постановою Верховної Ради вона була перенесена з 16 липня на 24 серпня. Так Українська державність стала на один рік молодшою. Після цього дату 16 липня деякий час відзначали як день прийняття Декларації про державний суверенітет України. Однак з кожним роком цій події приділялося все менше і менше уваги.
За матеріалами: west-info.if.ua

Ампфутбольна команда “Верес Мрія” здобула історичну першу перемогу

Ампфутбольна команда “Верес Мрія” з Рівного вперше в своїй історії святкує перемогу. У мінітурнірі проти команди “Титани” з Житомира рівняни здобули впевнену перемогу з рахунком 2:1.
переглядів: 61
Де рівняни можуть відпочити цього тижня

У Рівному цього тижня на мешканців і гостей міста чекає низка культурних та пізнавальних заходів для дітей і дорослих. Головними локаціями подій стали міські бібліотеки, які підготували літні програми просто неба, творчі зустрічі та корисні майстер-класи.
переглядів: 61
Вбивці двигунів: як українські водії псують авто в літню спеку

Літня спека — не лише виклик для самопочуття водіїв, а й серйозне випробування для автомобілів. Через неправильний запуск двигуна після нічної стоянки багато українців щодня наражають свої авто на передчасний знос.
переглядів: 81
Курс валют на 7 липня: долар зріс, євро подешевшав

Національний банк України встановив офіційний курс валют на понеділок, 7 липня 2025 року. Згідно з оновленими даними, долар США дещо зріс, тоді як євро та злотий подешевшали.
переглядів: 90
Головні новини ночі на 7 липня

Ніч на 7 липня в Україні минула неспокійно. Російські війська атакували Київ та Харків, а також просунулись на кількох напрямках фронту.
переглядів: 109