Рівненський експерт - про реформу початкової школи
Крім того, вчитель, виходячи з того, які перед ним діти за рівнем освіти, сам визначатиме кількість годин для певної теми. А ще у Міністерстві не рекомендують вчителям "першачків" використовувати червону ручку. Мовляв, для дітей, які щойно прийшли з дитячого садочка, виправлення помилок червоною пастою буде стресом.
Мама другокласниці з Рівного: “У школі мають навчити дітей захищати себе
- Чи справді такі зміни у навчальному процесі виправдані?
– Зважаючи на те, що до цього діти вчилися за дуже застарілою навчальною програмою, а норми та принципи, закладені в неї, нічим не відрізняються від попередніх аналогів, зміни справді виправдані.
Навчальна програма має враховувати особливості сучасних дітей, а саме яскраву акселерацію, тобто пришвидшений розвиток в окремих сферах діяльності. Стара ж програма даний аспект просто ігнорувала, тому є надія на те що, норми та матеріали, обрані для навчання, будуть впливати на зону актуального розвитку саме сучасних дітей.
- Чи дітям стане легше з психологічної точки зору?
Якщо задекларовані зміни дійсно вдасться втілити в повному обсязі, то учням початкових класів однозначно буде вчитись легше і продуктивніше, каже експерт – практикуючий психолог. Нововведення стосовно виключення матеріалу, що повторюється, спрощення окремих дисциплін – це позитивні дзвіночки про те, що освітяни стають ближчими до адекватного сприймання дійсності.
До прикладу, настанова вчителям не оголошувати на загал дітям та батькам точних оцінок, типу 10, 11 чи 12, а повідомляти лише рівень підготовки – "відмінно", "добре", "задовільно"… і "м’яко вказувати на недоліки", чи укладання внутрішньокласових рейтингів успішності – покликані зменшити тиск та тривогу від усвідомлення себе трішки гіршим чи кращим за когось.
Проте, діти схильні все порівнювати і для них не стане проблемою влаштовувати змагання в межах узагальненого рівня знань, до того ж, перейшовши у 5-й клас дитині буде тривожним випробуванням більша диференціація оцінювання.
І, зважаючи на сучасні показники дитячої акселерації, не видається проблемним звичайне оцінювання за 12 бальною шкалою, що дозволить учневі краще усвідомлювати свою конкурентність, яка є і стимулом до розвитку, і знімає питання подальшого звикання до нової системи оцінок.
- Відмова від червоної ручки: добре чи погано?
Тут не може бути однозначної відповіді, каже експерт. З одного боку, яскраві червоні виправлення та зауваження формують в свідомості дитини авторитарно-директивний образ вчителя. Але разом з тим, в окремих випадках, надмірно акцентує увагу на допущених помилках і, як наслідок, негативних емоціях від "поганої оцінки". Цим можна пригнітити бажання дитини до навчання та зменшити ентузіазм до пізнання нового.
Однак, не слід забувати, що референтною особою в молодшому шкільному віці є саме перша вчителька. Її авторитет накладає відбиток на сприйняття наукового матеріалу і на виховні аспекти зокрема. Тому контраст у виправленнях сприймається хоча і дещо тривожно, проте і формує повагу та одночасно робить акцент на значимості вчителя.
І до речі, в цьогорічних нововведеннях червону ручку вчителям пропонується замінити на будь-який інший колір за власним вподобанням. Також освітяни звертають увагу на доцільність використання зеленої пасти – альтернативної ручки, якою слід відмічати правильні аспекти виконання завдання. Тут варто попередити вчителя про необхідність дотримуватись балансу між критикою та похвалою, щоб не створювати у дитини хибного травмуючого уявлення про себе.
Більше про шкільні проблеми, оплату праці вчителів, все про випускні іспити й ЗНО у 2017 році, а також поради психолога багато іншої та цікавої інформації читайте у свіжому номері газети "ОГО" (№40 від від 28 вересня 2016 р.)
Рівненський інформаційно-рекламний тижневик "ОГО" можна придбати у кіосках та у приватних розповсюджувачів, передплатити, а також прочитати онлайн версію на нашому порталі ОГО.
Щоб прочитати онлайн версію (PDF версію) останнього номера газети "ОГО", перейдіть ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

У Костополі відкриють центр підтримки ветеранів та родин загиблих воїнів завдяки японському гранту

На Рівненщині, а саме у Костополі, незабаром відкриється важливий центр підтримки для ветеранів, їхніх родин, а також рідних полеглих та зниклих безвісти воїнів. Ініціатива реалізується громадською організацією "Батьки Янголів", яка об'єднує родини захисників.
переглядів: 71
Онлайн-шлюб через «Дію»: як пара одружилась, перебуваючи в різних країнах [+ІНТЕРВ'Ю]

З осені 2024 року українці отримали нову можливість — одружуватись онлайн через застосунок «Дія». Усе — за кілька кліків на смартфоні, без черг у РАЦСі, поїздок і довідок. Ми поспілкувались із Оленою з Житомирщини, яка 27 червня 2025 року вийшла заміж через нову цифрову послугу. Її історія — про любов, відстань і сучасні можливості.
переглядів: 76
Сліди предків: на Рівненщині виявили поховання XII століття

Під сосновими схилами Пересопниці цього липня розгорнулася нова сторінка української історії: в рамках грантового проєкту «Археологічна майстерня в Пересопниці», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду, тут стартували археологічні дослідження.
переглядів: 177
7 липня Рівне проведе в останню путь захисника Сергія Дударя, який загинув на Куп'янському напрямку

У понеділок, 7 липня, Рівне проведе в останню путь свого захисника – сержанта Сергія Михайловича Дударя, який віддав життя за Україну, мужньо виконуючи свій військовий обов’язок на Куп'янському напрямку. Герой загинув 1 липня 2025 року у віці 48 років.
переглядів: 204
Рівненщина попрощалася з чотирма загиблими захисниками України

5 липня о 09:00 на Рівненщині вшанували хвилиною мовчання пам’ять полеглих воїнів, які віддали життя за Україну. В різних громадах області відбулися церемонії прощання з Володимиром Губенею, Володимиром Симончуком, Іваном Вишневським та Олегом Семчуком.
переглядів: 501