Мама другокласниці з Рівного: “У школі мають навчити дітей захищати себе”
Як відомо, в Україні з 2018 року планується реформа шкільної освіти, але деякі зміни у навчальний процес ввели вже цього року. Більшою мірою вони стосуються початкової школи.
Нагадаємо, що нововведення торкнулися наймолодших школярів – 1-4 класів. Зокрема, у рекомендаціях Міністерства освіти і науки України передбачено, що у початкових класах більше не перевірятимуть читання на швидкість, на уроках фізкультури не буде нормативів і команд "рівняйсь-струнко", а в 1-2 класах дітей не примушуватимуть зубрити напам’ять таблиці множення і додавання.
Крім того, вчитель, виходячи з того, які перед ним діти за рівнем освіти, сам визначатиме кількість годин для певної теми. А ще у Міністерстві не рекомендують вчителям "першачків" використовувати червону ручку. Мовляв, для дітей, які щойно прийшли з дитячого садочка, виправлення помилок червоною пастою буде стресом.
Цікаво, що, за рекомендаціями Міносвіти, результати навчальних досягнень учнів, себто оцінки, не озвучуються у класі та на батьківських зборах і така інформація стосується тільки вчителя-учня-батьків. Тобто, успішність учня стала його приватною справою.
Свою думку про зміни у школі висловила мама двох дітей – другокласниці Маргарити та дев’ятикласника Іллі – Олена СЕМЕНОВИЧ (на фото з молодшою донечкою). Жінка каже, що загалом нововведення вже відчули і враження про них скоріше позитивні.
– Нововведення, які запровадили цього року, у початковій школі ми вже відчули. Ось, наприклад, у школі, де навчається донечка, вирішили замінити червону ручку на зелену. Тільки не знаю, чи правильно вчителі зрозуміли суть заміни. Тобто зелена ручка виконує функції червоної – вказує на помилки. А не підкреслює правильність написання слова чи букви. Коли ми з Ритою пишемо щось вдома, то я вказую їй на букву, яка в неї вийшла найкраще. Шукаємо таку собі "букву-королеву" у кожному слові. Тобто я вказую дитині на її досягнення, а в школі вказують на помилки, – каже пані Олена. – Тобто тут потрібно щось доопрацювати.
Рівненський експерт - про реформу початкової школи
Мама Маргарити розповіла цікавий випадок, де зауважила, що є зміни у викладанні фізкультури, що дуже важливо.
– Коли дитина пішла у школу, то одразу дуже чекала на урок фізкультури. А коли він відбувся, прийшла засмучена і каже: "Мамо, я ненавиджу фізкультуру, ми що, у цирку, що нас дресирують – рівняйсь, струнко, направо, наліво – на фізкультурі ми ж мали би бігати, стрибати, гратися..." Зараз усі ці команди й нормативи відмінили, тож дитина з більшим ентузіазмом відвідує уроки фізичної культури.
Щодо приватності оцінок, то тут ситуація неоднозначна. З одного боку – це добре. Дитина не відчуває себе гіршою чи кращою за інших. Поставили оцінку в зошит чи щоденник – і все на тому.
– Але тут ще постає питання щодо справедливості оцінювання, – зауважує Олена. – Наприклад, протягом навчального року дітям виставляють оцінки, які не оголошуються на загал, а потім, наприкінці року виявиться, що оцінювали того чи іншого учня невідповідно до знань. Це вже на совісті самих вчителів.
Олена Семенович як мама другокласниці погоджується з тим, що вчителям дають більше свободи у розподілі годин на ту чи іншу тему. Але вважає, що вкрай необхідно знаходити індивідуальний підхід до кожної дитини.
Жінка вважає, що потрібно залишити найкраще у шкільній програмі й поступово відсіяти "совок", тобто залишки системи радянської освіти.
– От, наприклад, була проблема з англійською. Дітям у першому класі такі завдання ставилися, що не кожен дорослий зможе їх вирішити. Дуже багато письма. Кажу вчительці, навіщо стільки англійської у першому класі, коли діти ще й українською не можуть нормально читати чи писати. Вчителька відповіла, що така програма і вона змінити нічого не може. Тож сподіваюся, що нововведення таки змінять ситуацію на краще і вчителям дадуть більше свободи в цьому плані. Зараз вже передбачено для дітей більше розмовної англійської, ніж граматики та читання.
Нині точиться багато суперечок щодо мотивації навчання. Мовляв, полегшення життя учням початкової школи і відмова від виставляння та оголошення оцінок, призведе до втрати стимулів навчатися. Тут, на думку Олени, теж можна знайти вихід.
– Вчителі та батьки мають об’єднатися в тому, щоб зацікавити дитину вчитися. Багато залежить і від одних і від інших. Вчителі мають підходити до викладання більш креативно та сучасно. Батьки, в свою чергу, теж мають заохочувати дитину ходити в школу та виконувати завдання. Тут результатів можна чекати, тільки об’єднавши зусилля.
Жінка говорить також про те, що у школі мають приділяти увагу і практичним знанням, які згодяться дітям у непередбачуваних ситуаціях. Щоб вони знали свої права та могли захистити себе. Олена розповіла про ситуацію, яка сталася недавно зі старшим сином.
– Якось у супермаркеті охоронець затримав Іллю, мовляв, той хотів винести повз касу дволітрову пляшку води у кишені джинсів. Ну це ж абсурд. І яке мав право охоронець затримувати дитину без відома батьків та ще й викликати поліцію? Все обійшлося, бо ж дитина нічого не крала і поліцейські все з’ясували. Але ж про стрес та переживання, які заподіяв охоронець синові, ніхто не подумав. Звісно, Ілля розгубився і не знав, що в тій ситуації робити. Ми, батьки, теж не можемо передбачити чи попередити будь-яку ситуацію. Тож, думаю, у школі мають навчити дітей захищати себе у таких-от різних ситуаціях...
Моя співрозмовниця поділилася й іншим наболілим – проблема з підручниками. Але то вже інша історія. Загалом Олена задоволена тим, що щось змінюється, і вірить, що тільки на краще. Головне, щоб школа і вчителі були налаштовані на розвиток дітей, на їхні потреби, переживання та прагнення.
Більше про шкільні проблеми, оплату праці вчителів, все про випускні іспити й ЗНО у 2017 році, а також поради психолога багато іншої та цікавої інформації читайте у в газеті "ОГО" № 40 від 28 вересня 2016 року.
Рівненський інформаційно-рекламний тижневик "ОГО" можна придбати у кіосках та у приватних розповсюджувачів, передплатити, а також прочитати онлайн версію на нашому порталі ОГО.
Щоб прочитати онлайн версію (PDF версію) останнього номера газети "ОГО", перейдіть ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Масниця, поминальна субота та інші пам'ятні дати: церковний календар на лютий 2025
М'ясопусна субота буде в другій половині місяця, опісля настане Масниця, а потому й Великий піст розпочнеться. Церковний календар нагадає про важливі дати.
переглядів: 216
Тариф на електроенергію, пенсії та військовий облік: що зміниться в лютому 2025
В лютому 2025 року в Україні набирає чинності низка змін у фінансовій, соціальній, військовій та економічній сферах. Громадян очікують нові правила банківських переказів, зміни у штрафах для військовозобов’язаних, оновлення тарифів на електроенергію, новий податок на авто та коригування пенсійних виплат.
переглядів: 534
Бронь на 100%: які категорії додали до переліку захищених від мобілізації
Зміни до бронювання під час дії воєнного стану було запроваджено постановою уряду № 36 від 14.01.2025 р. Таким чином, серед числа працівників, яких бронюють на 100% включили, медиків та прокурорів САП.
переглядів: 240
Повторне проходження ВЛК "обмежено придатними": коли крайній термін
Новим крайнім терміном повторного проходження військово-лікарської комісії обмежено придатними до військової служби громадянами України пропонується встановити 5 червня 2025 року.
переглядів: 237
Тимко III віщує ранню весну у 2025 році
Незважаючи на складні часи, традиція святкування Дня бабака на Харківщині продовжується. Хоч цього року через безпекову ситуацію віщування Тимка III відбувалося дистанційно, але наш знаменитий бабак все одно поділився прогнозом.
переглядів: 259