Ціну на газ піднято: як і коли зростуть тарифи для населення
Сакральна формула пального: з чого складається ціна бензину в Україні
Кабмін ухвалив проміжний варіант: часткове наближення до тієї ціни газу, яка складається на ринку для промислових споживачів.
Підвищення ціни на газ вплине на ті тарифи, які безпосередньо прив’язані до врегульованих цін: мова йде про виробництво тепла для населення, для потреб інших споживачів, крім населення та релігійних організацій, а також гаряче водопостачання.
Зміна цих тарифів відбудеться не відразу: має відбутися перерахунок, публікація цих рішень, обговорення і затвердження відповідними органами. Для більшості теплопостачальників це органи місцевого самоврядування, які встановлюють для них тарифи, для деяких - НКРЕКП.
На вулицю “євробляхерів” прийшло свято?
Оскільки опалювальний сезон вже фактично стартував, і при купівлі буде застосовуватися нова ціна газу, до моменту перегляду тарифу будуть виникати певні касові розриви. В чинних тарифах закладена стара ціна, а поставки для теплокомуненерго будуть відбуватися вже за новими цінами. Відтак потрібно знаходити джерела компенсації розривів: це може бути або цільова допомога з місцевих бюджетів, або цей компонент може бути тимчасово застосований у тарифі для компенсації недоотриманої виручки.
Модель розрахунку тарифів, гадаю, залишиться тією ж самою, змінюється лише базова ціна газу, за яким відбуваються розрахунки Нафтогазу та Укргазвидобування. Оскільки сама постанова ще не опублікована, ми поки не можемо стверджувати, чи була змінена постанова спеціальних обов’язків, яка покладає певні зобов’язання на всіх учасників цього ринку: УГВ, яке продає за врегульованою ціною газ Нафтогазу та оптовим постачальникам, а Нафтогаз вже теплопостачальникам та збутам (дочірнім структурам облгазів, які забезпечують населення). І у Нафтогазу, і у збутів є врегульована маржа. Звісно, це не дуже ліберальна модель ринку - вона є зарегульованою, що спричиняє численні проблеми, в тому числі з балансуванням.
В ідеалі будь-яка модель розрахунку тарифів (hub 0, hub+, hub-) має відштовхуватися від цін, що реально існують на біржі NCG, що вказана як базова біржа. Зараз при розрахунку справді береться базова ціна цієї біржі, але з великим дисконтом. Через це говорити, що ми привели ціни на газ для населення до ринкових, поки не доводиться, але це рух у правильному напрямку.

Наталка Діденко: 9 липня частина країни "горітиме" від спеки, інша – під зливами

У середу, 9 липня, Україна стане однією з найспекотніших країн Європи, проте погода буде надзвичайно контрастною. За прогнозом Наталки Діденко, країну розділить температурний бар'єр: якщо на заході очікується комфортна прохолода, то схід та південь продовжуватимуть "плавитися" від аномальної спеки.
переглядів: 417
З 2026 року в Україні дівчаток-підлітків безоплатно вакцинуватимуть проти ВПЛ

З наступного, 2026 року, Україна вперше запроваджує безоплатну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12–13 років. Рішення є частиною оновленого національного Календаря профілактичних щеплень та знаменує собою важливий крок у сфері громадського здоров'я країни.
переглядів: 215
Головні події за ніч: атака дронів, зброя із США та санкції проти РФ

Розповідаємо, що сталося у ніч з 7 на 8 липня.
переглядів: 224
Українцям виплатять по 5 тисяч гривень: хто має право

У 2025 році в Україні запроваджується нова ініціатива підтримки родин із дітьми — одноразова грошова допомога у розмірі 5 000 гривень для батьків першокласників.
переглядів: 407
Депутати готуються продовжити воєнний стан та мобілізацію до 5 листопада

Наступного пленарного тижня Верховна Рада України планує продовжити термін дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів. Новий період дії – з 7 серпня до 5 листопада 2025 року. Про це 6 липня повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
переглядів: 432