Ми у Facebook
02.07.2003, 21:16

Такі хрусткі, такі смачні... Чипсам — 150 років

Цікаво, що чипси, які нині мають репутацію нездорової їжі для простолюду, колись були створені для представників вищого світу США.
За даними Американської асоціації закусок , чипси залишаються одним з найпопулярніших продуктів у США. Щорічні обсяги продажів чипсів у США складають приблизно $6 млрд., американці поїдають чипсів більше, ніж будь-де у світі — майже 3 кг у рік. За статистикою Міністерства сільського господарства США , на виготовлення чипсів йде 11% усієї картоплі, вирощеної в Сполучених Штатах (для приготування кілограма чипсів потрібно 4 кг картоплі).
Чипси, поряд з гамбургерами і “хот догами”, стали одним із внесків США у світову кулінарію. Батьками цієї страви можуть вважатися залізничний магнат і один з легендарних американських мільйонерів Корнеліус Вандербільт і кухар готелю “Мон Лайк” у місті Саратога-Спрінгс Джордж Крам. У 1853 році Вандербільт зупинився в готелі “Мон Лайк” і під час обіду наказав офіціанту віднести подану йому смажену картоплю, бо вона була надто товсто нарізана і не просмажилася. Кухар Крам вирішив виправити ситуацію: він дуже тонко нарізав картоплю, обсмажив її у великій кількості олії до хрусткого стану і посолив. Вандербільт був у захопленні й увесь час перебування в готелі поїдав хрусткі картопляні скибочки. У такий спосіб чипси стали популярні серед американського бомонду і ввійшли в меню фешенебельних ресторанів США.
Цікаво, що попередник чипсів — “смажена картопля по-французьки” — також спершу була їжею американської еліти. Уперше цю страву представив на обіді в Білому домі президент Томас Джефферсон, котрий довгий час працював послом у Франції. “Картопля по-французьки” кілька десятиліть була недоступною простим смертним — олія була занадто дорога, тож картоплю, в основному, варили і пекли, а не смажили. У 1890 році чипси зробили крок з ресторанів на вулицю. Дрібного торговця з міста Клівленда Вільяма Теппендена нині називають “Фордом чипсів”. Він мав закусочну, де смажив чипси. Після того, як з’ясувалося, що чипсів виготовляється більше, ніж можуть з’їсти відвідувачі, Теппенден вирішив залучити нових клієнтів. Старий фургончик був прикрашений рекламою приголомшливих чипсів Теппендена — так почався продаж цього продукту на вулицях Клівленда. Вперше чипси подавалися покупцям у паперових кульках, також прикрашених рекламою закладу Теппендена. Фактично, це був перший крок до створення індустрії закусок. У 1926 році зроблено другий важливий крок — Лора Скаддер винайшла фірмову упаковку для чипсів. Вона запропонувала упаковувати їх у вощений папір. У результаті, чипси стало можливим зберігати довше, перевозити на далекі відстані і продавати без участі продавця, бо покупці могли самі брати пакетики зі стійки магазину. У 1929 р. була винайдена перша машина для промислового виготовлення чипсів. Її придумав механік-самоучка Фріман Макбет, котрий продав машину одній з фірм, але відмовився від плати за свій винахід, зажадавши взамін, щоб йому дозволили колупатися в його машині тоді, коли він цього захоче.
У 1937 р. у США створили особливу дослідницьку організацію Національний Інститут картопляних чипсів, що зайнявся науковими пошуками в цій сфері (у 1961 р. він перетворився в Міжнародний інститут картопляних чипсів). Одним із завдань дослідників смаженої картоплі стала боротьба із зайвою агресивністю продавців. Так, один з них рекомендував своїм покупцям використовувати чипси для миття, як мильну стружку, інший опублікував рецепт унікальної страви: засипати чипси в глибоку тарілку, добре посипати цукром і залити вершками.
У 1955 р. чипси почали експансію на споживачів. Виробники чипсів увійшли в альянс з виробниками лимонадів, печива, цукерок, гамбургерів і “хот-догів” і стали продавати чипси в комплекті з цими продуктами. Наприкінці 1950-х років чипси були найчастіше рекламованим продуктом на американських телеканалах. У 1970 роках чипсів вперше було продано більше, ніж на $1 млрд.
У 1980-ті роки з’явилися наукові дослідження, які доводять, що надмірне вживання чипсів може призвести до негативних наслідків. Жирні чипси дуже калорійні, що позначається на фігурі. Жир також негативно впливає на печінку, а деякі речовини, що містяться в олії, вважаються канцерогенами. Виробники чипсів завдали відповідного удару — вони почали випускати чипси зі зниженим вмістом жиру.





На правах реклами