Міфи про ліки
Будь-які ліки є хімічною речовиною, котра якимось чином взаємодіє з організмом. Одні ліки більш активні за інші. При цьому найчастіше відзначається закономірність: чим ефективніші ліки, тим більше вони небезпечні. Є ліки, які практично позбавлені токсичного впливу, але навіть вони можуть викликати проблеми при їхньому безконтрольному застосуванні.
Так, тривале застосування сорбентів (активоване вугілля, смекта, полі-фепан) може призвести до порушень всмоктування, запорів; тривале застосування бактерицидних препаратів (біфідумбактерін, лактобактерін, лінекс, примадофілюс) – до пригноблення власних бактерій нормальної кишкової флори.
Вітаміни – не ліки
Вітаміни є біологічно активними речовинами, що стимулюють різні обмінні процеси в організмі. Вітаміни, які розчиняються в жирі (A, D, E, K) при надлишковому нагромадженні викликають гіпервітамінози, що супроводжуються погіршенням самопочуття. Для водорозчинних вітамінів (C, B, P, PP тощо) нагромадження в організмі не є характерним, але при їх надлишку можуть виникати патологічні реакції: алергія, подразнення слизової шлунково-кишкового тракту, дисфункція нирок, метаболічні порушення. Тому вітамінні і полівітамінні препарати не можна використовувати в вищих дозах, ніж це необхідно.
Якість ліків безпосередньо пов’язана з їхньою ціною
Ціна лікарського препарату залежить від країни-виробника, “розкрученості”, інших факторів, що не залежать від їхньої ефективності. Існують дорогі ліки, ефективність яких невелика, також як і відносно недорогі, але при цьому ефективні і безпечні. Скажімо, вітчизняні препарати біфідумбактерін, ацилакт нічим не гірші за американські примадофілюс і флорадофілюс, хоча коштують дешевше.
Завжди можна замінити прописані ліки на їхній аналог
Є ліки з різними торговими назвами, але однаковою активною речовиною: метронідазол, що може мати назви тріхопол, флагіл, кліон; парацетамол – калпол, панадол, тайленол, ефералган. Якщо активна речовина однакова, препарати можуть бути взаємозамінними, але при цьому потрібно пам’ятати, що відмінність препаратів різних фірм може бути в наповнювачах, тобто речовинах, які створюють лікарську форму – таблетки, драже, капсули, сироп чи мікстура. Крім того, різною може бути і доза активної речовини. Отже, якщо лікар призначив прийом якихось ліків, при заміні на аналог потрібно переконатися, що доза призначеної активної речовини збігається з тією, яка є в препараті з іншою назвою. Бувають ситуації, коли аналогічні препарати відрізняються не тільки назвою, але і діючою речовиною: тавегіл, супрастін, фенкарол, кларитин – антигістамінні препарати, але при цьому діючі речовини в них різні. Тому й ефективність таких ліків різна. Звичайно лікар, призначаючи ліки, називає й аналоги, якими можна їх замінити. Проте існують групи лікарських препаратів, що діють в одному напрямку, але на зовсім різні механізми. Так, антиалергійні препарати тавегіл чи супрастін діють зовсім на інші механізми, аніж задітен, інтал, налкром. У подібних випадках заміна прописаних ліків (замість задітена – тавегіл) буде нерівноцінною і очікуваний ефект не наступить. Це ж стосується і антибактеріальних препаратів: заміна призначеного антибіотика на іншій (скажімо, еритроміцину на пеніцилін) може призвести до неефективності терапії, внаслідок нечутливості мікроорганізмів. Якщо ви не можете з якоїсь причини використовувати призначені ліки, проконсультуйтеся з лікарем про заміну, але не приймайте самостійного рішення.
Існують ліки, що є панацеєю від усіх хвороб
Існують ліки, що ефективні для лікування якихось патологій, але при цьому навіть такі ліки не мають стовідсоткової гарантії своєї ефективності. Що стосується широко розрекламованих останнім часом ліків від усіх хвороб, то це, як правило, – загальностимулюючі препарати, що володіють адсорбуючою активністю і можуть позитивно вплинути на організм, але при серйознішій патології все-таки потрібне конкретне і цілеспрямоване лікування.
Добре відомі препарати можна приймати без узгодження
з лікарем
Існують ліки, що добре відомі кожному (анальгін, но-шпа, парацетамол тощо). Такі ліки продаються в аптеках без рецепту і не завжди вимагають призначення лікаря. Безпека прийому таких ліків можлива тільки при нетривалому застосуванні в терапевтичних дозах. Якщо ж починається безконтрольний прийом цих ліків, можливий розвиток серйозних ускладнень. Якщо якийсь лікарський препарат, призначений лікарем, один раз допоміг, це не означає, що й надалі його можна використовувати без консультації з лікарем.
Завтра на Рівненщині прогнозують сніг і пориви вітру: попереджають про небезпеку
За інформацією Рівненського обласного центру з гідрометеорології, упродовж доби 16 грудня, можуть бути пориви сильного північного-західного вітру 25- 27 м/с.
переглядів: 229
Завтра Рівне попрощається із полеглим Героєм
Рівне попрощається із Героєм, який два роки боронив свободу України, Іваном Добрелею...
переглядів: 323
Наступного тижня у Рівному відбудеться унікальна музична подія
Уже зовсім скоро у Рівному вперше виступить Львівський квартет.
переглядів: 213
Родини полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть користуватися пільгами
Кабінет Міністрів України затвердив постанову, яка дозволяє родинам військових, що перебувають у полоні або зникли безвісти за особливих обставин, отримувати передбачені законом пільги до моменту звільнення ветерана чи ветеранки або офіційного визнання їх безвісти зниклими чи померлими.
переглядів: 220
Гороскоп на 15 грудня: використовуйте час для роздумів
Неділя – ідеальний час, щоб сповільнитися, зазирнути всередину себе та забезпечити гармонію у своєму житті. У цей день зірки спрямовують свою енергію на баланс – як у стосунках, так і в повсякденній діяльності. Для багатьох із нас це буде час для роздумів і планування, а також момент, щоб дозволити собі відпочити та насолодитися.
переглядів: 379