Ми у Facebook
07.08.2003, 09:31

Інфекційне відділення — не концентраційний табір

В області спостерігається тенденція до збільшення кишкових захворювань, повідомила головний епідеміолог обласного управління охорони здоров’я Людмила Яценя. Збільшення хворих на сальмонельоз, дизентерію, вірусні гепатити та гастроентероколіти відбувається щороку наприкінці літа й на початку осені. Цей підйом лікарі пов’язують з тим, що люди вживають багато свіжих овочів та фруктів й не завжди правильно їх обробляють.
Водночас, за словами обласного інфекціоніста Сергія Дорошенка, при перших ознаках отруєння чи якоїсь кишкової інфекції (блювота, пронос) хворі починають займатися самолікуванням, чим ще більше шкодять організму. Чомусь склалася у людей думка, наголошує пан Дорошенко, що як тільки потраплять в інфекційне відділення, їх неодмінно триматимуть мало не в камері 21 або й 45 днів, тому й не звертаються хворі вчасно за допомогою. Крім серйозної шкоди здоров’ю, це ще й матеріальні витрати, бо людину доводиться лікувати й від інфекції, й від побічних дій ліків, які “порекомендувала” всезнаюча сусідка. Найбільш популярним препаратом серед рівнян у випадку проносу виявився левоміцетин, який вживають без потреби. Лікарі застерігають: ці таблетки допомагають лише при певних хворобах, в інших ситуаціях вони лише шкодять й загострюють інфекції кишківника.
Непоодинокі випадки, коли батьки займаються самолікуванням дітей. Ці випадки страшні тим, коментує обласний дитячий інфекціоніст Зінаїда Юрчишина, що за півдоби-добу через зневоднення дитячий організм виснажується й тоді врятувати маленького пацієнта неможливо — дитина гине.
За інформацією обласної СЕС головним джерелом зараження кишковими інфекціями стають продукти харчування. Для сальмонельозу — традиційні яйця, особливо водоплаваючих птахів: гусей й качок. Зафіксовані в області й випадки, коли люди заражалися сальмонелою, скуштувавши сирих перепелиних яєць. Загалом із кількох тисяч перевірених об’єктів громадського харчування 21,8%, за даними обласної СЕС, мають порушення санітарних норм. Третина продуктів, які реалізуються на місцевих ринках, не відповідають мікробіологічним показникам. На думку Людмили Яцені, якщо прискіпливо перевіряти ресторани, кафе, ринки, забігайлівки, всюди можна знайти порушення, які й призводять до зараження кишковими інфекціями.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ