Ми у Facebook
22.10.2003, 12:57

Якщо “мотор” наш стукає не так...

Серце людини часто порівнюють з мотором. Цей унікальний живий “мотор” Творець зробив надійним і добротним. У науково-популярній літературі можна знайти твердження про те, що “гарантійний термін” цього органу — близько 240 років безперервної роботи. Але, на жаль, ніхто такої гарантії дати не може. Вкорочують вік серцю і генетичні збої, і погана екологія, і шкідливі звички людини, і непомірні нервово-психічні навантаження. Як і будь-який мотор, серце потребує технічного огляду (тобто медичного), поточного і капітального ремонту...
Навіть люди, які вважають себе цілком здоровими, час від часу відчувають дискомфорт у ділянці серця. Як саме люди відчувають своє серце, що їх непокоїть? В одних серце калатає і рветься з грудей, інших лякає своїм завмиранням. І болить по-різному — і поколює, і тисне груди... Тож, чому саме так поводить себе наше серце у тих чи інших випадках.
Як стверджують кардіологи, усі хвороби серця, поділяються на три групи. Це хвороби провідної системи серця, його оболонок і судин серця. Порушення ритму серця зумовлюють збої в його провідній системі. Серце має унікальну будову. У нього є своя власна нервова система, що називається провідною системою. Вона у правій частині серця і, переходячи на ліву, керує його скороченням. Саме у провідній системі треба шукати причини різних виявів аритмії.
Наприклад, відчуття завмирання серця. Це найбільше лякає...
Для того, щоб зрозуміти це явище, слід хоча б коротенько пояснити, що таке систола і екстрасистола. Ви вдихнули повітря, відбувся газообмін, і чиста кров, збагачена киснем, чотирма легеневими венами пішла у ліве передсердя, потім у лівий шлуночок. Систола — це повноцінне скорочення серця з викидом маси крові у дугу аорти, звідки вона йде на периферію — і до головного мозку, і до кожного пальчика... Якщо ж серце скоротилося порожнє, без крові, — то це екстрасистола, позачергове скорочення серця. Після цього завжди настає компенсаторна пауза. Серце мусить відновити свої сили. Зупинилося, “завмерло” — і далі пішло нормально.
Якщо серце б’ється дуже часто, але ритмічно, то це прояв пароксизмальної тахікардії, якщо ж воно б’ється часто, але неритмічно, то це — миготлива аритмія, тахісистолічна форма. Коли ні з того ні з сього починається швидке серцебиття, треба набрати якомога більше повітря у груди і затримати його. Це може допомогти — серце починає скорочуватися повільніше.
Є три групи факторів, що призводять до порушення ритму серця. Перша — це порушення функцій щитовидної залози. Друга — зміни у нервовій системі, центральній і периферичній. Маються на увазі усілякі стреси, психоемоційні перенавантаження. А периферична нервова система негативно впливає на серце різними защемленнями нервів внаслідок остеохондрозу хребта, різноманітних його дисплазій. Третя група причин — це хвороби безпосередньо серцевого м’яза, його оболонок, вінцевих судин, які постачають кров серцю. І “поганяє” усім цим гіпертонія, зміна артеріального тиску. Третина людей із пограничним типом тиску, тобто трошки підвищеним, не вважають себе хворими. Але й така гіпертонія своє робить. Вона змінює, розширює камери серця, порушує його ритм, призводить до різних патологій.
Дехто вважає, що ритм серця можна перевірити вимірюванням пульсу на руці.
І це дійсно так. Найдоцільніше вимірювати пульс двічі чи тричі на день. Краще одразу після сну, не встаючи з ліжка. Три пальці — вказівний, великий, безіменний — склавши поруч, прикладаємо до променевої артерії, що найкраще промацується у ділянці зап’ястя, ближче до великого пальця. Засікаємо час і рахуємо, скільки разів скоротиться стінка артерії синхронно скороченню серця. Пульс має бути ритмічним, наповненим. У людини, яка прокинулася, пульс має бути в межах 50-70 ударів за хвилину. Коли вже людина працює, в середині дня, після емоційних напружень, залежно від віку нормою є 60-90 ударів. Якщо понад 90 — це тахікардія, якщо нижче як 60 — брадикардія.
Інколи люди скаржаться на те, що їм часом бракує повітря, вони змушені дихати так часто, як риба на землі, і при цьому відчувати загальну слабкість.
Нестача повітря може бути з двох причин. Одна з них — спазми бронхів, кисень недостатньо доходить до альвеол для газообміну. Друга причина — стенокардія, задишка дуже характерна для стенокардії, грудної жаби, як кажуть у народі...
Якщо говорити про болі в ділянці серця, то пацієнти описують їх по-різному. Одні відчувають поколювання, інші — стискання, важкість у серці...
Насамперед слід хоча б побіжно з’ясувати, чому виникає біль у серці. Це через нестачу кисню, що доходить до серцевого м’яза так само, як бензин до мотора має доходити. Якщо, скажімо, за певний час вінцевими судинами до серця має надійти сто грамів крові для того, щоб воно добре скорочувалося і виконувало те навантаження, яке має бути, а доходить 80, то людина відчуває важкість у серці, якщо тільки 40, то різкий біль. Цей механізм маємо і при стенокардії.
Якщо ви скаржитеся на поколювання у серці, то виною цього є остеохондроз шийно-грудної ділянки хребта, перетиснення нервових закінчень. Ви щось незручно взяли, підняли, недобре спали на м’якій постелі. Постіль має бути твердішою. Часом міжреберна невралгія дає такі болі. Можуть з’являтися такі відчуття і від психоемоційних перевантажень. Колючі болі не характерні ні для стенокардії,ні для інфаркту...

Що ж це за страшне слово інфаркт?
Стенокардія, інфаркт викликають стискувальні болі за грудиною, у ділянці серця, між лопатками... Письменник Нодар Думбадзе, який сам мав кілька інфарктів, у романі “Білі прапори” дуже образно і влучно описав клініку інфаркту, порівняв це відчуття “із розпеченим колесом, яке кидають людині на груди”. Інші автори порівнюють це з копитом коня, який тисне на груди. Але все це індивідуально. Є п’ять клінічних форм інфаркту міокарда. Він може бути взагалі без болю, тільки задишка і слабкість. Але стискувальні болі, що віддають у дві руки, частіше у ліву — це характерна ознака і стенокардії, й інфаркту. Слід нагадати, інфаркт — це некроз, омертвіння частинки серцевого м’яза. Це відбувається тоді, коли частина судини внаслідок різних причин затромбовується, до певної ділянки серця не доходить кров і через деякий час ця ділянка мертвіє.
Уявімо собі таку ситуацію. Людина сама вдома. І раптом — серцевий напад. Що робити в очікуванні “швидкої” допомоги? Насамперед треба почати масаж серця, роблячи колові рухи долонею по грудній клітці. Слід також збільшити надходження свіжого повітря. Корисно покласти один гірчичник на верхівку серця. Якщо є ще хтось вдома, поставити п’явки для зменшення артеріального тиску...
А найкраще, коли відчули дискомфорт у ділянці серця — не відкладайте візит до кардіолога.





На правах реклами