Доленосна реформа, що загнала селян у глухий кут
У жнивну пору довелося побувати на Кореччині. Жахнувся: у що перетворилося колись сильне господарство у селі Користь! Замість пшениці в полі — бур’яни вище пояса, замість тракторного парку — майданчик для металобрухту, замість зернових кагатів на току — жалюгідна купка ячменю. Таку картину можна було спостерігати й в інших районах області.
Якщо землею селяни ще сяк-так розпорядилися й узаконили її, то з майновими паями справи кепські. Нинішнє безгрошів’я на селі загнало людей у глухий кут. Не одержуючи зарплати, не маючи змоги продати вирощене на своїх городах, чимало селян готові продати свої майнові сертифікати за безцінь. А ті, хто не хоче продавати свої майнові паї, передають їх в оренду. Здебільшого на селі панує один власник — сільгосппідприємство чи фермер. Цей власник-монополіст висуває вигідні для себе умови оренди, а селяни змушені на них погоджуватися, бо не мають вибору. І досить часто орендну плату люди одержують не грішми, а продуктами чи послугами. Водночас ціни на такі товари чи послуги набагато більші за ринкові, хоча насправді мали б відповідати собівартості. Тому реальна орендна плата виявляється невиправдано заниженою.
Не секрет, що від самого початку розпаювання майна в багатьох колишніх КСП “ініціативу” взяли у свої руки керівники таких господарств. Найбільш ліквідне майно ці особи або прибрали до своїх рук, або роздали “своїм”. А ту техніку, споруди та інвентар, що залишилися після “розподілу”, почали виділяти в натурі. Тож “перетворення” майнових сертифікатів на справжнє майно набрало варварських форм: селяни розбирають стіни корівників і дахи господарських споруд, знімають вікна та двері, розтягують обладнання, вирізають прокладені труби, щоб здати їх на металобрухт...
Деякі сільгосппідприємства під час реформи вижили. Але таких у кожному районі області можна порахувати на пальцях однієї руки. І не варто тішитись ілюзіями, що у 2005 році в повну силу запрацює ринок землі і нові власники, які її куплять, засиплють нас пшеницею та заллють молоком із сметаною. Без державної підтримки селу не обійтися. А це — дотації та прийнятні кредити, контроль за цінами на вироблену продукцію, забезпечення технікою, пальним, добривами…
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
У Рівненському районі жінка потрапила в реанімацію після ДТП
![](/images/articles/2/small/1739365574.jpg)
Унаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася в Рівненському районі, 54-річна мешканка Обарова перебуває у важкому стані в реанімації. Медики продовжують боротися за її життя.
переглядів: 64
Рівне підтримує енергоефективність: три ОСББ отримають безвідсоткову позику
![](/images/articles/2/small/1739362123.jpeg)
Рівненська міська рада продовжує підтримувати заходи з енергозбереження та термомодернізації багатоквартирних будинків. У межах співпраці з Об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і Житлово-будівельними кооперативами (ЖБК) місто долучилося до програми Револьверного фонду міст Асоціації «Енергоефективні міста України» (РФМ АЕМУ).
переглядів: 127
Рівненський державний гуманітарний університет лідирує за кількістю жінок-науковиць
![](/images/articles/2/small/1739344390.jpg)
За даними Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненський державний гуманітарний університет (РДГУ) є лідером серед вищих навчальних закладів області за кількістю жінок-науковиць.
переглядів: 96
Рівненський зоопарк: людям з певним ім'ям вхід безкоштовний
![](/images/articles/2/small/1739344382.jpg)
Рівненський зоопарк оголосив акцію, в рамках якої люди з ім'ям Валентин або Валентина зможуть безкоштовно відвідати зоопарк у День святого Валентина, 14 лютого.
переглядів: 96
У громадах Рівненського району відбудуться зустрічі з ветеранами
![](/images/articles/2/small/1739344373.jpg)
У кожній громаді Рівненського району планують провести зустрічі з ветеранами війни та учасниками бойових дій.
переглядів: 138