Ми у Facebook
05.11.2003, 09:47

Маля у ліжку, а лікар порадив поставити гірчичники…

Гірчичники, напевно, бачили та відчували на “своїй шкірі” майже всі. Це листки паперу, покриті з однієї сторони тонким шаром знежиреного сухого порошку, отриманого з насіння чорної гірчиці. В лікувальній практиці саме цей порошок діє на шкіру з метою подразнення та відволікання.
Перш за все, гірчичники викликають почервоніння шкіри, розширення судинної сітки та прилив крові до місця їх накладання. Одночасно підвищується збудливість вегетативної нервової системи - симпатичної та парасимпатичної. Внаслідок рефлекторного підвищення тонусу симпатичної нервової системи і накопичення в крові продуктів нервового збудження (адреналіну, норадреналіну), підвищується захисна функція організму дитини. Саме на цьому принципі й засновано застосування гірчичних обкладань як стимуляторів імунітету дитини під час застуди.
Відволікаюча дія - це створення за допомогою гірчичника додаткового вогнища нервового подразнення. Потрібне воно, приміром, якщо дитина хвора на стенозуючий ларинготрахеїт, який супроводжується затрудненим диханням, глибоким кашлем, захриплістю голосу. Для відволікаючого ефекту гірчичники ставлять на литкові ділянки ніг.
Діючою речовиною гірчичника є ефірне гірчичне масло і летючі речовини фітонциди, які виділяються під впливом води і ферменту, присутнього в самій гірчиці.
Перш ніж поставити гірчичники, треба підготувати все необхідне для виконання цієї процедури. Вам будуть потрібні посудина з теплою водою, два широких шматки марлі, рушник, тепла соняшникова олія, вазелін або зволожуючий дитячий крем, ковдра і, звичайно ж, гірчичники. Все готове?
Підійдіть до малюка і уважно огляньте його шкіру — чи немає ніяких подразнень, почервонінь, висипань, ушкоджень. В таких випадках накладання гірчичників може викликати біль. Обов’язково також враховувати, що шкіра дуже чутлива до дії гірчичних ефірних олій, та треба уникати потрапляння гірчиці на слизові оболонки. В одних дітей почервоніння шкіри настає через 3-5 хвилин, в інших — через 5-10. Тому, якщо ви виконуєте процедуру вперше, не захоплюйтеся великою кількістю гірчичників на тілі маляти, а також періодично поглядайте на колір шкіри під ними.
Якщо все гаразд зі шкірою, яку ви щойно оглянули, змочіть соняшниковою олією марлю та прикладіть її до спини дитини чи над грудиною або в ділянці, яку вказав лікар. Поверх марлі щільно вкладайте гірчичники, змочені попередньо теплою водою. Зверху покладіть рушник і вкрийте маля ковдрою.
Вже через кілька хвилин малюк відчує тепло, печію, а іноді й біль. Знімати гірчичники необхідно, в разі появи стійкого почервоніння, через 5-10 хвилин, обережно протираючи шкіру іншим клаптем марлі, змоченим теплою водою для того аби зняти усі рештки гірчичного порошку з поверхні шкіри. Після цього шкіру витріть насухо рушником і змастіть вазеліном або дитячим кремом. Не зловживайте часом дії гірчичника. Іноді це закінчується опіком шкіри з появою пухирів.
Якщо вдома не виявилося “аптечних” гірчичників, або шкіра малюка надто чутлива, виготовіть гірчичники самостійно. Для цього візьміть порошок сухої гірчиці, додайте теплої води, щоб отримати консистенцію каші, накладіть цю масу на квадратики чи смужки паперу, і зверху накрийте папером такого ж розміру. Пам’ятайте, що вода не має бути надто гарячою, бо вона просто зруйнує фермент гірчиці, від якого власне і залежить уся дію гірчичника.
Якщо шкіра маляти дуже чутлива і ви хвилюєтеся щоби у нього не було подразнення чи опіку, то самі зробіть “послаблені” гірчичники. Для цього змішайте частину сухої гірчиці з двома або й трьома такими ж частинами звичайного пшеничного борошна. Далі виконайте всі попередні маніпуляції щодо приготування “домашнього” гірчичника.
Іноді є потреба робити гірчичні обгортання. Необхідність у такій процедурі виникає тоді, коли необхідно зменшити наповнення внутрішніх органів кров’ю.
Для гірчичних обгортань візьміть товсту байкову пелюшку і розчин гірчиці, який готується додаванням 2-3 столових ложок сухої гірчиці на 1 л теплої води. Далі потрібно змочити в розчині пелюшку, добре її відтиснути і загорнути в неї дитину. Після цього маля тепло вкрийте. Через 5-10 хвилин розгорніть малюка, обітріть теплою водою, витріть насухо і одягніть у теплий одяг.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ