Ми у Facebook
18.12.2003, 09:33

Хворійте, поки не пізно Дешевої медицини лишилося на два тижні?

Особливого ажіотажу навколо купівлі медичних препаратів у Рівному нібито не спостерігається. Лише в деяких аптеках міста на полицях скромно стоять коробочки з фітозборами, а на вітринах рівненькими рядочками лежать гумові рукавички, бинти й презервативи. В інших — полиці завалені пігулками, настоянками, мазями. Черги по п’ять-шість чоловік аптекарів не насторожують. Таке бувало і раніше, особливо напередодні свят, коли люди намагаються запастися ліками, щоб рятуватися від наслідків переїдання-обпивання.
“Тот, кто сможет купить крем за 300 долларов, сможет заплатить 60 долларов НДС. Ничего с ним не случится”.

Віце-прем’єр-міністр Микола Азаров.


А от головні лікарі медичних закладів вже зараз непокояться з приводу забезпечення препаратами. За словами начальника міського відділу охорони здоров’я Михайла Стичишина, контрольні цифри у бюджеті на наступний рік не дозволяють сподіватися й на повноцінну заробітну платню. Про ліки, шприци, дезінфікуючі та інші складові медичного життя навіть не йдеться.
Умовно безкоштовна медицина для багатьох хворих упродовж останніх років була розкішшю. Траплялися оптимісти, які жартували, що померти й поховати себе все одно дорожче, ніж хворіти і лікуватися.
Як зізнаються медики, у Рівному непоодинокі випадки, коли хворі дізнаються діагноз, отримують рецепт і... відмовляються від лікування. Відмову мотивують відсутністю коштів. Таких людей у 2004-му може побільшати. Елітними пацієнтами, котрим подорожчання ліків до лампочки, у тій же ЦМЛ досі залишаються бомжі та п’яниці. От вже з кого, крім аналізів, справді нічого не візьмеш. Щоб не збільшувати смертність у звітах, лікарі ладні викласти останнє з кишень, аби “відкачати” таких “хворих”.

Обіцянка — цяцянка, хворому — надія
За прогнозами місцевих медиків, вартість ліків насправді підніметься не на 20 відсотків, а на всі 30-40 у кращому випадку. Їхня ціна міцно прив’язана до курсу євро. Більшість препаратів закуповують в європейських країнах і розрахунки проводять саме у такій валюті. У Росії введення 10-відсоткової ставки ПДВ на ліки призвело до підвищення цін (у середньому по країні) на 12 відсотків, а в окремих регіонах — до 50 відсотків.
Неофіційно ж лікарі прогнозують, що ціни на деякі медикаменти підскочать у ціні в кілька разів. Особливо піднімуться ціни на ліки, у складі яких є спирт. За словами Михайла Стичишина, цей препарат у медичних закладах використовується повсюдно: при операціях, маніпуляціях, у лабораторіях. Скажімо, гістологічна лабораторія щомісяця має норму витрат у 20 літрів. Завдяки економії використовує десять. І не завжди має змогу заплатити й за них. Що чекає лабораторію наступного року, начальник міськздороввідділу не береться навіть прогнозувати.
Наперед відомо лишень те, що всі без винятку витрати впадуть на кишеню хворого. І навряд чи це порадує пересічного рівнянина, який матиме нещастя потрапити до лікаря. Люди й так звертаються за медичною допомогою у крайньому випадку, переконаний пан Стичишин, тягнуть до останнього. Й часто їх прихід вже нічого не вирішує. А ті, що мають шанс якщо не на здорове, то спокійне життя, не можуть собі дозволити профілактики.
— Достатньо хворому з гіпертонічною хворобою щомісяця приймати підтримуючі препарати, — каже лікар, — і він уникне криз, інсультів. У передепідемічний період варто приймати вітаміни, імунозахисні препарати, й можна уникнути вірусу. Але часто профілактика буває дорожчою за лікування, та й люди у нас думають: а може пронесе.
Вже зараз місцеві мешканці з хронічними хворобами, за спостереженнями медиків, запасаються набором традиційних ліків. Принаймні на найближчий рік щось зекономлять. А далі — як Бог дасть.

Ексклюзивний список
У вівторок міністр охорони здоров’я України Андрій Підаєв заявив, що ніякого подорожчання не буде і з 1 січня ПДВ на ліки не введуть. На тижні віце-прем’єр-міністр Микола Азаров запевняв, що медикаменти не подорожчають, а якщо ціни піднімуть виробники чи продавці, то вини держави у цьому немає. Голова правління ВАТ “Рівнефармація” Володимир Синяк, який брав участь у селекторній нараді з віце-прем’єр-міністром, сказав:
— Якби я був міністром, то був би переконаний, що ліки не подорожчають. А так цього обіцяти не можу. Точно будуть дорожчати предмети догляду за хворими. Через акциз подорожчають усі ліки на спирту. Зараз ми збираємо аптекарів, щоб заспокоїти і пояснити ситуацію.
А поки на вищому рівні тривають обговорення “пільгового списку”, до якого увійдуть найбільш необхідні та життєвоважливі ліки. Хоча ситуація трохи абсурдна, вважає Михайло Стичишин, одним хворим підходять одні препарати, іншим — інші. І знайти золоту середину нереально, хіба що внести до переліку усі препарати, якими користуються в Україні. У список нібито мають потрапити до 800 найменувань, хоча медики наполягають на восьми тисячах. В аптеках Рівного купують до п’яти тисяч найменувань медичних препаратів.
Водночас, півтори тисячі препаратів по всій Україні лікарі мають право виписувати пільговим категоріям безкоштовно. Міністр охорони здоров’я в численних інтерв’ю стверджує: єдиним можливим варіантом формування списку є визначення у цій якості Державного реєстру лікарських засобів України, куди внесено усі зареєстровані в державі лікарські засоби. За останньою інформацією, МОЗ України складає перелік із необхідних у процесі лікування медичних засобів, куди ввійде 114 найменувань, які не будуть оподатковуватися. Кошти на компенсацію виробникам закладені у бюджеті-2004, наголошує міністр. Розробляється також і процес компенсації акцизного збору на спирт виробникам ліків.
Лікарі ж у розмовах твердять — народ дурять, вводять в оману, щоб не спровокувати незадоволення. Кому потрібна паніка напередодні свят? Й заворушення — у рік виборів?
Подібне відбувалося перед подорожчанням хліба. Спочатку запевнювали, що цього не трапиться. Потім — обіцяли підтримку регіонам та хлібозаводам, суворий контроль цін. Врешті-решт розвели руками. Невже історія повторюється?





На правах реклами