Ми у Facebook
05.02.2004, 20:40

Обмінні пункти – на повідок?

Нацбанк зробив ще один крок до знищення агентських обмінних пунктів, знову змінивши порядок обміну грошей. Вже з першого березня вступають у силу поправки до кількох інструкцій НБУ. Зокрема, значні корективи торкнуться Інструкції про порядок організації і здійснення валютообмінних операцій на території України.
Банки тепер можуть встановлювати курс обміну валют не більше двох разів на день: вранці, до відкриття пункту, і ввечері, при зміні касира. Зазначається, що після 20.00 і до початку наступного операційного дня ціна валют не може відхилятися від офіційного курсу більш ніж на 3 відсотки. Якщо підрахувати, беручи за основу сьогоднішній курс долара 5,33 грн., — коливання становлять 5,49 та 5,17. Поки що верхній поріг в обмінниках не помічався, зате скуповування доларів у нічний час за курсом 5,17 вже стало звичною справою.
Ще одна зміна — пункт, за яким агентські обмінники, у котрих середньомісячні обсяги обмінних операцій упродовж трьох місяців не перевищують 100 тисяч гривень, автоматично підозрюються у незаконних операціях. У таких обмінних пунктах будуть проводити позапланову перевірку.
Крім того, касирам обмінних пунктів заборонено відмовляти клієнтам в операції “сторно”. Йдеться про повернення клієнту відповідної суми у національній чи іноземній валюті у разі його відмови від купівлі-продажу не пізніше 15 хвилин після проведення обміну.
На перший погляд, поправки свідчать про те, що Нацбанк намагається упорядкувати діяльність обмінних пунктів, де можливі зловживання. Але такі обмеження можуть розглядатись і як дискримінація. Адже рішення НБУ про зміни не є спонтанним. Востаннє обмеження коливань склало 5 відсотків від курсу і вводилось як тимчасовий захід у зв’язку з наслідками терактів у США. Цього разу очевидної причини обмежень немає, оскільки непередбачуваних коливань на світових ринках не спостерігається. Існує гіпотеза, що рішення Нацбанку продиктовані бажанням тримати агентські обмінники на короткому повідку.
Як це позначиться на ситуації з валютним обміном у Рівному? Чи не спричинять такі зміни появу “нічних” валютників? На ці питання відповідає голова Рівненського обласного правління Нацбанку України Іван Чух:
— На сьогодні у Рівненській області 251 операційна каса і чотири обмінних пункти. Проте слід зауважити, що всі ці точки — банківська структура. Кілька років тому в області існували агентські обмінки, але вони “віджили”. Адже банки не можуть повністю контролювати діяльність цих пунктів. Стосовно ж тривідсоткового обмеження щодо курсу валют, воно розповсюджується на всі обмінні пункти. Вважаю, що такі зміни виправдані, адже це обмеження захищає ринок насамперед від суб’єктивного впливу керівників банківських установ, які встановлюють курс валют. Що стосується “нічного” обміну, це в нашій області малоймовірно. Переконаний: нововведення не передбачають ніяких підводних каменів. Такий крок лише утвердить стабільність національної валюти, а це — основне завдання Нацбанку.





На правах реклами