Ми у Facebook
19.02.2004, 13:44

“Зеро” уваги архівам

Майже весь минулий тиждень на Рівненщині перебувала велика група працівників державних архівів зі всієї України. В області пройшло розширене засідання колегії Держкомархіву.
Як стало відомо з виступу голови Держкомархіву України Геннадія Боряка, минулий рік був одним з найдраматичніших в історії архівної справи повоєнного часу. Пожежа, яка сталася в квітні минулого року в Кам’янці-Подільському, за своїми наслідками набула значення гуманітарної катастрофи європейського масштабу і назавжди залишиться в історії архівної справи чорним четвергом.
За словами пана Боряка, надзвичайна подія у Хмельницькій області не випадковість. Це — закономірність, зумовлена вкрай незадовільним бюджетним фінансуванням архівної сфери упродовж останнього десятиліття, загальним розвалом матеріально-технічної бази. Технічний стан спеціальних архівних приміщень, збудованих у 60-х роках минулого століття, та системи їх забезпечення значно погіршені. Ще складніша ситуація з пристосованими приміщеннями, більшість яких зведена в XIX ст. В архівах відсутні сучасні системи охорони та протипожежного захисту приміщень.
Загалом, галузь фінансується на третину від потреб. Характеризуючи стан архівної справи на Рівненщині, пан Боряк зауважив, що ще два роки тому в архівній справі на Рівненщині була суцільна руїна. Однак зараз є нормальна система, яка функціонує абсолютно чітко, є незначні проблеми, але вони характерні для всієї галузі, тому голова Держкомархіву не бачить жодних проблем, окрім фінансування.
Не зовсім приваблива картина зі станом архівної справи в Україні жодним чином не вплинула на атмосферу в залі облдержадміністрації під час засідання колегії. Однією з причин, можливо, було те, що господарем на колегії був Анатолій Юхименко, який тепер виконує обов’язки голови облдержадміністрації. Він сам поводився доволі розкуто і дозволяв це робити іншим. Особливо емоційним був виступ директора Державного архіву в Рівненській області Миколи Григорука. На початку виступу він висловив нерозуміння завданням Держкомархіву працювати над створенням архівів трудових колективів. На допомогу пану Боряку прийшов заступник голови облдержадміністрації Юрій Кічатий, який порадив пану Григорука “читати те, що написано”. А в. о. голови облдержадміністрації взагалі розповів анекдот про те, як миші захотіли стати їжаками, проте не знали як. Смисл анекдоту, як пояснив пан Юхименко, полягає в тому, що вищестоящі органи розробляють стратегію, а знизу мають думати над тим, як цю стратегію виконувати.
Пан Григорук дозволяв собі час від часу критикувати уряд і головне фінансове управління облдержадміністрації. Причому, при згадці про гроші та увагу держави до архівної справи він аж тричі вжив слово “ZERO”





На правах реклами