Ми у Facebook
23.06.2004, 09:38

Вибирайте окуляри з головою

Навіть якщо ви запаслись найтемнішими окулярами, це не означає, що ваші очі захищені від шкідливого впливу ультрафіолету. Зіниця не звужується в темних окулярах. Якщо вони пропускають ультрафіолет, очі отримають більше випромінювання, ніж тоді, коли окуляри відсутні.
Це стосується й інфрачервоного випромінювання. Підвищена доза ультрафіолету може призвести до помутніння кришталика (перший крок до катаракти). Інфрачервоне випромінювання шкідливо впливає на сітківку ока, у тяжких випадках викликає опік сітківки, розповідає лікар-офтальмолог салону “Німецька оптика АРЦТ” Ірина Поліщук. Більшість із нас, купуючи сонцезахисні окуляри на базарних розкладках, не замислюється, чи насправді вони виконуватимуть свою основну функцію. Щоб переконатися в якості, варто пересвідчитись у наявності ліцензії на продаж цього товару у продавця і вимагати сертифікат якості на самі окуляри. Постійні перевірки торгових розкладок у більшості випадків свідчать, що відповідних документів на окуляри у продавців немає, розповідає головний спеціаліст облспоживзахисту Ірина Мельник. Купівля дорогих окулярів в оптиках також не гарантує якості, бо і там іноді знаходимо порушення. Тому завжди просіть ліцензії та сертифікати, радить пані Ірина.
Скориставшись її порадою, я під виглядом звичайного покупця зайшла у першу ж оптику, що трапилась на шляху. Вибравши відносно недорогі окуляри і вже діставши гроші, все ж таки поцікавилась документацією. На жаль, здогади підтвердились.
— Це фірмові окуляри, документ є, але знайти його ми не можемо, — запевнила продавець. — Зайдіть на днях, ми обов’язково відшукаємо, — додала вона. Але клієнт втрачений і, можливо, назавжди...
За словами пані Поліщук, не лише документи можуть підтверджувати якість товару. Це можна перевірити і спеціальними приладами, що вимірюють показник ультрафіолету, який проходить крізь скло окулярів. Крім того, виробники, щоб захистити свої товари, придумують найрізноманітніші хитрощі. Приміром, дихнувши на лінзи окулярів “Карл Цейз”, ви обов’язково побачите фірмовий логотип. Справжні окуляри “Полароїд” повинні проходити тест на спеціальному стенді для поляризованих окулярів. Щодо позначок на оправі, які ніби вказують на відсоток поглинання, зазначає лікар, то прогресивні фірми їх вже не наносять.

Не склом єдиним
Широко поширена думка, що лише скляні лінзи повноцінно захищають від шкідливого впливу. Це не зовсім так. У всьому світі і виробники, і споживачі вже давно оцінили якості полімерних (пластикових) лінз, оптичні характеристики яких нічим не поступаються скляним. При цьому пластик легший у носінні, практичніший у роботі, дає більші можливості щодо дизайну окулярів. Окуляри з базарних розкладок виготовлені із звичайного пластику, їх можна використовувати лише як аксесуари. Найчастіше такі вироби пропускають понад 50 відсотків ультрафіолету, а отже власники можуть носити їх замість “обруча на голові”.

Окуляри для рибалок і водіїв
За кольором окулярів ніяк не можна судити про захист від шкідливого випромінювання. Обирати колір можна на свій смак та індивідуальне сприйняття. Помічено, що найприємнішими для ока є відтінки сірого та коричневого. Рожеві та жовті окуляри не захистять від яскравого світла, доведеться все одно примружувати очі. А отже, немає захисту від зморшок. Такі окуляри молоді жінки одягають за кермом авто — щоб збільшити контрастність. А для справжніх автолюбителів є “антифари” для нічної їзди, які послаблюють сліпуче світло фар, перетворюючи його в зелені плями, і денної — у коричневому тоні, що дозволяє концентрувати зображення. Є також спеціалізовані окуляри для рибалок. Вони мають жовтий спектр і діють трохи інакше, бо призначені для захисту не від прямого сонячного світла, а від проміння, яке відбиває водяна чи снігова поверхня.





На правах реклами