Психологічне навантаження збільшується паралельно до збільшення прибутків
Багаті теж плачуть
- У багатих, на перший погляд успішних у всьому людей, депресія часто настає тоді, коли вони ставлять перед собою нечіткі, але дуже високі цілі,- пояснює психолог-психотерапевт, викладач кафедри загальної психології та психодіагностики РДГУ Олександр ТУРЧЕНЮК. - Коли є нечітко визначений обсяг бажань, то через деякий час результат так само лишається недосяжним. Але ж психологічно людина націлена на отримання результату. Якщо ціль не чітка, результат не настає взагалі. Відбувається фрустрація (незадоволення потреби), з'являється емоційне напруження, виникає депресія. Може бути й навпаки - людина отримала результат, але він не збігається з попереднім задумом.
Отримуйте задоволення від життя
До речі, отримання задоволення (а сюди входить усе, навіть найменші дрібниці, які дарують нам почуття радості) - базовий принцип психічного здоров'я. Але якщо відкладати його, у зв'язку з якимось іншими, першочерговими, на думку індивідуума, завданнями: здобути ще один сегмент ринку, заробити енну кількість мільйонів, - то теж може виникнути депресія.
- Незадоволення від життя, порожнеча знімається ерзац-способами (замінниками). Найчастіше це алкоголь, - продовжує психоаналітик. - Багаті люди, особливо ті, до кого великі гроші прийшли зненацька, через досить короткий час отримують і відчуття пустоти життя. Вони одночасно одержали все, до чого прагнули довгі роки. Більшість речей стають легкодоступними і втрачають свою привабливість.
З цього приводу можна згадати загальновідому піраміду ієрархії потреб Абрахама Маслоу. Особистість, що зациклилася на фізіологічних потребах, швидко купує собі безліч матеріальних речей і не знає, що ж їй робити далі.
До того ж те, що легко прийшло, може так само легко й зникнути. Життя має багато прикладів різкого розорення. Людина, яка зненацька потрапляє зовсім в інший, по суті чужий для неї статус, дуже важко витримує таку зміну.
Родом із дитинства
- Потреби, на які орієнтується людина протягом свого життя, формуються до 16-20 років, - переконаний пан Олександр. - Людина, яка керується у своєму житті потребами вищого рівня, не робить трагедії, коли обставини не дають їй задовольнити потреби нижчого рівня. Це не зламає її. Для неї матеріальні речі стають скоріше засобом, а не ціллю. І навпаки. Можна сказати, що гроші - це водорозділ, перевірка людини. Маючи їх достатньо, з одного боку, здобуває можливість самореалізувати себе, стати більш незалежною. А буває, що накопичення капіталу стає самоціллю.
Однією із рушійних сил стати підприємцем, заробляти гроші є задоволення дитячих потреб, коли ж вони досягнуті і здається, що життя втрачає сенс,- треба міняти цілі. Так, інколи дуже важко знайти нову мету, тоді й варто звернутися до спеціаліста.
- Нерідко внутрішній конфлікт провокує почуття дитячої беззахисності, що формується ще до п'яти-семи років. Загалом наша психіка фіксується на найбільш травматичних ситуаціях. Часті заборони, незадоволення, або навпаки - понадмірне задоволення певних бажань викликають у дитини протест. Це фіксується і дається взнаки пізніше.
Найчастіше звертаються жінки
- У нашому місті кількість тих, хто приходить у кабінет до психоаналітика чи психолога, за останній рік збільшилася удвічі. Ми поступово переходимо до західних стандартів. Адже за кордоном - це частина стилю життя багатої людини. Саме психоаналітик допомагає віднайти точку опори у критичній ситуації. Та найчастіше приходять не самі бізнесмени, а їх дружини. Ситуація загалом стандартна: побралися ще не будучи багатими, чоловік почав займатися бізнесом, статки ростуть, а стосунки, навпаки, порушуються. До певного часу ці люди йшли по життю поряд, дружно долаючи проблеми і підтримуючи одне одного. Але в якийсь момент опорою для чоловіка стає не дружина, а його гроші і можливості. Жінки більше орієнтуються на сім'ю, проблема з'являється, коли діти виростають і починають жити власним життям, а мама відчуває, що вона вже непотрібна (до того ж існує конфлікт з чоловіком - нереалізованість як жінки). Наростає тривога, з'являється напруження, агресія, яка направлена на себе (депресія) або назовні (порушуються стосунки із близькими, насамперед дітьми), яка, зазвичай, знімається алкоголем.
Часто буває конфлікт між батьками та дітьми, коли, передавши нащадкам частину бізнесу, старше покоління продовжує їх надмірно контролювати.
- Це те ж саме, що дорослу людину одягати в одяг підлітка - він рветься. Те ж відбувається і з психікою. У більшості випадків завдяки тому, що спрацьовує автоматизм психологічного забезпечення поведінки, без психолога не обійтися.
Одна із схем, що використовується при спілкуванні із фахівцем, - аналіз причин, ради чого людина чинить так чи інакше. Загальних порад не буває, але формула успіху є. Вона складається із трьох компонентів: задуму (моделі бажаного), проговорення і дії. Та це вже тема іншої розмови - індивідуальної для кожного.
Гороскоп на 15 грудня: використовуйте час для роздумів
Неділя – ідеальний час, щоб сповільнитися, зазирнути всередину себе та забезпечити гармонію у своєму житті. У цей день зірки спрямовують свою енергію на баланс – як у стосунках, так і в повсякденній діяльності. Для багатьох із нас це буде час для роздумів і планування, а також момент, щоб дозволити собі відпочити та насолодитися.
переглядів: 205
Ароматний різдвяний штолен: секрети ідеальної випічки від відомого кулінара
Штолен – це традиційний німецький різдвяний хліб, який став популярним у багатьох країнах світу, в тому числі й в Україні. Він відомий своїм багатим, насиченим смаком та ароматом.
переглядів: 534
Для чого собаки штовхаються носом
Експерти стверджують, що підштовхування носом є одним зі способів, яким собаки намагаються передати свої потреби чи емоції людині. Оскільки чотирилапі не можуть спілкуватися з нами так, як між собою, вони використовують цей жест для привернення уваги.
переглядів: 376
Українські культурні цінності на Рівненщині берегтиме ЮНЕСКО
Україна продовжує захищати не лише власну державність, але й власну культуру.
переглядів: 448