Ми у Facebook
14.02.2008, 00:00

“Мої роботи – відпочинок від фізичної праці”

Іван Марчук — єдиний українець, який потрапив до всесвітнього списку сотні геніїв сучасності. Майстер створив свою, яскраво індивідуальну стилістику образотворення, його роботи завжди можна впізнати завдяки особливій техніці письма, яку художник назвав терміном “пльонтаризм” (сленгове слово, що означає “заплутане волосся”). А минулого тижня Марчук представив свої роботи раннього періоду у столичній галереї “Мистецький арсенал”. Саму виставку назвав “Голосом моєї душі”.


— Мої роботи — це відпочинок від фізичної праці, — каже Іван МАРЧУК. — Не повірите, але ми з сестрою копали бульбу. Я ж за сестру втричі швидше копаю. Я — три корчі, а вона — один. І, втомившись, не йду в холодок, а біжу до своїх творів. Аби малювати. Вони мене надихають, і я знову повертаюсь на город. І отак цілий день щось роблю. Одне набридає, то роблю інше.



Особливістю творчої діяльності Марчука є його принцип паралельної роботи над кількома серіями-циклами одночасно: “Портрети”, “Кольорові прелюдії”, “Цвітіння” — залишилися в минулому. Натомість триває праця над циклом “Пейзажі”, “Натюрморти”, “Нові експресії”, “Біла планета”. Цикл “Голос моєї душі” бере свій початок від 1965 року, поповнюючись усе новими творами. У його центрі — Всесвіт, ніби побачений “третім” оком художника, яке допомагає глядачеві зазирнути в запаморочливі глибини форми, сховані за оболонкою звичайної реальності. Дійовими особами містерії, яку відкриває нам майстер, стають люди, тварини, птахи, рослини — учасники й водночас символи одвічного міфу під назвою “життя”. Образ людини виступає в Марчука у нескінченних варіаціях — як головна загадка і разом з тим відповідь на всі існуючі питання.



— В експозиції виставки представлені 25 живописних і графічних творів, — говорить майстер. — Ці роботи для відвідувачів будуть наче мандрівка у часі. А для мене — це роботи, які не можу ні продати, ні подарувати. Вони — мої обереги, моя суть.



На виставку прийшло чимало відомих людей, одягнених у костюми відомих брендів, дороге взуття, люди, які приїхали на дорогих авто і заходили до виставкової зали у куценьких сорочках... Такі шанувальники мистецтва геніального українського художника — заможні та серйозні люди. Зустріли у залі і співачку Росаву з її племінником, який був у вишиванці. Також проходив повз картини, роздивляючись кожну окремо й Ігор Посипайко — ведучий телеканалу “1+1”.



— Я в захваті від робіт Марчука. Хочете вірте, хочете — ні, його роботи читаються. Це великі твори, які без кінця і краю можна читати, — пояснює співачка РОСАВА. — І коли я вперше побачила справжню картину Марчука — не буклетик, як у ваших руках тепер, я почала плакати. Для мене це було наче вісточка з мого минулого, мого дитинства. Твори майстра дуже глибокі.



Сьогодні його картини вражають не лише наших земляків, а й мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу. І саме Марчук входить до сотні сучасних геніїв світу, займаючи почесне 72-е місце.



Виставка триватиме у Києві до 2 березня за адресою вул. Івана Мазепи, 28, художня галерея “Мистецький арсенал”.







Анна ІЛЬЮК








На правах реклами