Сірі кардинали чи слухняні виконавці?
Коли шукають зама?
- Керівник захлинувся роботою, на столі безліч документів, повна електронна скринька непрочитаних листів, ненаписані відповіді, у приймальні черга відвідувачів, тим часом розриваються всі телефони... Пора брати чи призначати заступника й делегувати йому частину повноважень, - вважає директор кадрової агенції "Спеціаліст" Наталія САВЕНКО. - Досить часто директор має людину на підприємстві, яка неформально є замом. Тоді все просто, готується наказ - і заступник готовий.
За словами Наталії Савенко, нерідко спостерігається інша ситуація, коли заступник вже є або їх декілька. Тоді причиною пошуку зама може стати створення нової одиниці, звільнення людини, що займала цю посаду, або теперішній став босом. Заступник повинен влаштовувати керівника. На такій посаді цінуються відповідальні, порядні, чесні, неконфліктні, орієнтовані на результат працівники, з високою працездатністю тощо.
Спеціалісти кадрових агентств погоджуються, що до підбору заступника за певним напрямком на конкретне підприємство вимоги індивідуальні. Проте основними є вища освіта, обов'язковий досвід роботи замом або ж менеджером вищої ланки, вміння керувати людьми, виробничими процесами, ставити конкретні завдання й контролювати їх виконання, бути певною мірою дипломатом-посередником між керівником та персоналом, знання вузької спеціалізації.
- Наприклад, якщо фірма-замовник - виробник автомобільного устаткування, - каже Наталія Савенко, - то й заступника будуть вибирати серед тих, хто працював і знайомий з цією галуззю.
- Невеликі підприємства, зазвичай, можуть мати одного заступника керівника або не мати взагалі, - розповідає директор КА "Консалт Партнер" Людмила КУШНІР. - А от на великих підприємствах є посади кількох заступників за всіма напрямкам діяльності. Наприклад, заступник з фінансів, заступник з виробництва, логістики тощо. Тобто все визначається необхідністю конкретного підприємства.
Особистий друг боса
Робота заступника - це робота керівника, який працює над своїм напрямком і набуває певної компетенції. Керівник більше займається стратегією компанії, а зам - тактикою, тому механізм реалізації цілей компанії заступник знає більш досконало. Проте бізнес-консультант Віктор ГОЛУБ зауважує, що сьогодні на практиці трапляються випадки, коли керівник на посаду заступника підшукує собі людину, що виконуватиме ту роботу, яку директор не хоче робити особисто. Скажімо, приймати "непопулярні" адміністративні рішення. Деколи обов'язки заступника дублюють обов'язки керівника, це, як правило, стосується тих організацій, де ці обов'язки нечітко прописані. Тоді постає питання: чи потрібен заступник взагалі?
- Інколи зами призначаються не за виробничою необхідністю, а на основі дружніх стосунків, - розповідає Віктор Голуб, - приміром, треба працевлаштувати "хорошу" людину, якій хтось із власників чимось зобов'язаний. І з'являється заступник, який незрозуміло чим займається, конкретно ні за що не відповідає, виконує роль ординарця у шефа чи взагалі край рідко з'являється на робочому місці.
Обличчя і розум компанії
Є від природи хороші зами, котрі можуть бути поганими керівниками, також - чудові керівники, які можуть бути поганими замами.
- Я зустрічав підприємства, де зам та керівник доповнюють один одного, - наголошує Віктор Голуб, - і створюють разом чудову команду. Керівник - публічна людина, амбіційна, харизматична, яка любить увагу і вміє цю увагу втримувати. І малопомітний зам, який чудово знає галузь, уміє організувати людей та забезпечує рух компанії до поставлених цілей. Проте якщо їх поміняти місцями, ця компанія навряд чи буде успішною.
У сучасному бізнесі непоодинокі випадки, коли керівником підприємства призначають потрібну чи "свою" людину. Вона стає фактично обличчям компанії, спілкується з пресою, веде переговори, відвідує світські заходи. Зам у такому випадку часто де факто є керівником компанії. З іншого боку, власники чи акціонери можуть поставити й "свого" зама для нагляду за керівником. У такому випадку керівник почуватиметься некомфортно й намагатиметься не посвячувати заступника у деякі ризиковані питання.
- Король творить свиту, тому саме керівник повинен призначати тих людей, з якими потім йому працювати, - наголошує Віктор Голуб. - Це здебільшого комфортні для нього люди, на яких він може покластися. Якщо цього не станеться, то всі почуваються незручно: керівник не може довіряти своїй команді, а ті, хто працює під його орудою, не відчувають підтримки.
Не кожен зам мріє про гендиректора
Є типи організацій, куди люди приходять і кар'єра їхня розписана наперед.
- У такому випадку працівник просто чекає: хтось пішов на пенсію, інший - на підвищення, - розповідає Віктор Голуб. - Бос, який виріс у своїй організації, знає її ізсередини. Є інший тип підприємств, які "купують" топ-менеджерів. Тоді заму непереливки. Можна сидіти у вічних замах. А може прийти новий молодий амбіційний керівник зі своєю командою і звільнитися від попередніх кадрів.
За словами експертів, заступник, який не боїться приймати рішення та брати на себе відповідальність, потенційний кандидат у керівники.
- Проте до посади керівника всього підприємства потрібно дозріти, - каже Людмила Кушнір. - Молоді й амбіційні, як правило, претендують на цю посаду, але вони не завжди до неї готові. Адже для того, щоб керувати підприємством, потрібні не тільки хороші знання, а й досвід, якого молодим ще набувати.
Бувають випадки, коли зам "перегоряє" посаду свого боса і на неї не претендує взагалі.
- Заступник вважає, що ця посада для нього вже не цікава, - зазначає Віктор Голуб, - адже генеральські погони не передбачають суцільних пряників.
анекдот до теми
Принц, успадкувавши трон, після смерті короля розігнав усю свиту батька. І роздав посади іншим людям. Мати його запитує:
- Навіщо ти це зробив?
- Знаєш, батько був розумний, - йому потрібні були дурні підлеглі. А я ще молодий та недосвідчений, тому потребую розумних помічників.
Гороскоп на 15 грудня: використовуйте час для роздумів
Неділя – ідеальний час, щоб сповільнитися, зазирнути всередину себе та забезпечити гармонію у своєму житті. У цей день зірки спрямовують свою енергію на баланс – як у стосунках, так і в повсякденній діяльності. Для багатьох із нас це буде час для роздумів і планування, а також момент, щоб дозволити собі відпочити та насолодитися.
переглядів: 197
Ароматний різдвяний штолен: секрети ідеальної випічки від відомого кулінара
Штолен – це традиційний німецький різдвяний хліб, який став популярним у багатьох країнах світу, в тому числі й в Україні. Він відомий своїм багатим, насиченим смаком та ароматом.
переглядів: 533
Для чого собаки штовхаються носом
Експерти стверджують, що підштовхування носом є одним зі способів, яким собаки намагаються передати свої потреби чи емоції людині. Оскільки чотирилапі не можуть спілкуватися з нами так, як між собою, вони використовують цей жест для привернення уваги.
переглядів: 375
Українські культурні цінності на Рівненщині берегтиме ЮНЕСКО
Україна продовжує захищати не лише власну державність, але й власну культуру.
переглядів: 447