Стати мамою після 35 років
Жінок можна зрозуміти: нерідко доводиться покладатися лише на свої сили, свій розум і можливості. Іноді залізним аргументом слугує бажання “пожити для себе”. У будь-якому разі, пізня вагітність не має лякати, переконані наші співрозмовники. Головне, щоб вона була бажаною.
Краще планувати
Пізньою лікарі вважають вагітність після 35 років. Хоча це час, коли жінка у розквіті сил, має певну матеріальну базу та емоційно готова бути мамою, на заваді можуть стати фізіологічні особливості організму. Але й це нефатально, вважають лікарі.
— Змінився менталітет наших жінок — вони спочатку хочуть стати на ноги, отримати якийсь статус, а потім вагітніти, — погоджується завідуюча жіночою консультацією №1 Євгенія СЕРГАТЮК. — Жінка і в 40, і в 45 років може народжувати хороших, здорових дітей. Більш зрілі мами дисципліновані, відповідальні, найчастіше така вагітність вистраждана і добре продумана. Старші татусі цікавляться усім, беруть участь у процесі. Навіть після кесаревого розтину дитину кладуть на груди до татуся, поки жінка перебуває під наркозом.
З початку року до нас на облік стали 450 жінок, кожна 12-13 жінка — старша 35 років. Це більше, ніж у минулі роки, але такої тенденції як на Заході, все ж таки не спостерігається.
Звичайно, першу дитину найкраще народжувати у 25-30 років, хоча зараз є можливість допомогти жінці виносити і народити здорову дитину незалежно від віку. Головне, щоб вона до нас прийшла вчасно, краще до зачаття малюка, і пройшла всі необхідні обстеження. Адже є певні особливості організму, на які треба звертати увагу. Наприклад, після 35 років зростає шанс народження дитини із вродженими вадами розвитку. Тому обов’язкова консультація генетика, скринінг. Жінок за тридцять ми обстежуємо більш скрупульозно: проводимо УЗД, біохімічні аналізи, які показують, чи може бути у дитини щось нехороше. УЗД робимо в 11-13 тижнів, тому що саме в ці строки можна виявити хворобу Дауна. Крім того, у жінок під сорок, звичайно, змінюється гормональний статус, є більша вірогідність виникнення захворювань, що передаються статевим шляхом. Усе це може призвести до невиношування плоду, чого треба не допустити.
Ускладненням можна запобігти
Жінок, які мають схильність до викиднів, лікарі намагаються повністю обстежити і пролікувати ще до настання вагітності — не всі препарати можна призначати під час виношування дитини.
— Таким жінкам особливо важливо вагітніти свідомо, — вважає лікар. — Вагітність взагалі має бути запланованою, бажаною і потрібною. Зараз ми, як у всьому світі, проводимо профілактику вроджених вад спинного та головного мозку фолієвою кислотою: за три місяці до вагітності жінки п’ють фолієву кислоту — це допомагає знизити кількість спинномозкових гриж, гідроцефалій, пошкоджень мозку у дитини.
Ще одна проблема, яка може очікувати жінку, що хоче стати мамою у більш зрілому віці, — передчасне “старіння” плаценти.
— У жінок такого віку може розвиватися такий процес, як склероз судин. Може виникнути дистрес у плоду, коли дитина недоотримує кисень, поживні речовини. Крім того, у такому віці частішають серцево-судинні захворювання, хвороби нирок — усе це також позначається на дитині. Особливо небезпечна гіпертонічна хвороба, яка сприяє розвитку токсикозу у другій половині вагітності.
Але всі ці проблеми, уточнює завідуюча консультацією, проявляються у випадках, коли вагітна стає на облік пізно, за декілька місяців до пологів. Багато залежить і від сім’ї, умов життя та того, як сама жінка налаштована на вагітність.
— Хоча не завжди жінки, що зважуються народжувати вперше після тридцяти, заміжні, вони точно знають, що зможуть дати своїй дитині все необхідне самостійно. Це жінки, які “можуть дозволити собі дитину”, незалежно від того, є у них чоловік, чи ні.
Обстежитись варто і майбутньому татусю
— За кордоном тільки в 30-35 років виходять заміж, тому 40 років у них вважається нормальним для народження дитини, — коментує начальник обласного центру планування сім’ї і репродукції людини РОКЛДЦ ім.В.Поліщука Роман ШУСТИК. — Ми радимо зрілим батькам звертати особливу увагу на протікання вагітності. Ще до запліднення не тільки жінкам, але й їх чоловікам варто пройти всі необхідні обстеження, щоб уникнути можливих генетичних уражень у дитини, того самого синдрому Дауна і т.д. У наш час на дитину можуть впливати інфекції, стреси, особливості роботи батьків, екологія. Приємно відзначити, що з кожним роком бажаючих пройти таке обстеження більшає.
Кожній парі, яка хоче мати дитину, було б бажано звернутися до лікаря-гінеколога та пройти обстеження на виключення TORCH-інфекції (хламідія, токсоплазма, краснух (червоничка), цитомегаловірус, вірус герпесу). У разі необхідності, вже під час вагітності (у певні терміни), у лабораторії при медико-генетичному центрі РОКЛДЦ проводяться додаткові методи обстежень, генетичний аналіз навколоплідної рідини.
Та часто до фахівців центру планування сім’ї звертаються зовсім з іншими проблемами. За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні до мільйона сімейних пар не мають дітей. Ситуація загрозлива — фактично кожна п’ята сімейна пара безплідна.
— У деяких регіонах цей показник становить 15-20 відсотків, а в окремих сягає й 30 відсотків, — пояснює лікар. — Причини різноманітні. Починаючи з ранніх статевих зв’язків, шкідливих звичок і закінчуючи фізіологічними проблемами. Наприклад, не всі знають, що пиво провокує надмірне вироблення жіночих статевих гормонів — естрогенів у чоловіків, а це впливає на їх сперматогенез. Недаремно за кордоном алкогольні напої забороняють вживати до 21 року.
До нас приходить багато сімейних пар старшого віку з приводу штучного запліднення. Завдяки національній програмі репродуктивного здоров’я сім’ї, яка діє вже три роки, жінки до 40 років, що не можуть завагітніти (відсутні або непрохідні труби), за нормальної спермограми чоловіка, мають можливість пройти безкоштовне лікування безплідності за допомогою репродуктивних технологій. Ця програма регламентована тільки для сімейних пар, але існує й процедура інсеменації, яка проводиться у багатьох центрах країни. Ми консультуємо жінку, розповідаємо про переваги тих чи інших установ, а вона сама вибирає заклад, у який звертатиметься.
Перед вами відкриється новий світ
Вагітність і народження дитини після 35 — це повне оновлення світосприйняття, вважає керівник центру “Мама, тато, я” Катерина ЯРОСЛАВСЬКА.
— Поновлюється не тільки гормональний фон, кращим стає здоров’я, змінюється емоційність, зовсім по-іншому сприймається світ, коли очікуєш дитину після 30, особливо 35 років. З’являється більше відповідальності і у той же час досвіду, який допомагає бути впевненій, що все вийде якнайкраще. Саме це я відчувала, завагітнівши у 32 третім сином. Якщо ж це перша дитина, то, напевно, рішення ще більш усвідомлене у всьому, починаючи від зачаття дитини, і закінчуючи тим, як її розвивати, одягати, виховувати. Тобто жінка до цього важливого етапу підходить осмислено. Факторів проти вагітності після 35 років я не бачу. Просто фізіологічно легше народжувати до 30-ти, а всі інші “проти” легко можу перетворити в “за”, — посміхається пані Катерина.
Запланована чи незапланована вагітність, — це, за словами співрозмовниці, важливо, але не є основним.
— Малюк може бути абсолютно незапланованим, але бажаним. І фіксувати увагу на тому, що це незапланована дитина, не варто.
Головна порада для мам старшого віку: готуватися психологічно. Вони, зазвичай, відійшли далі від часів свого дитинства.
— У цьому віці більшість жінок — свідомі пані, можливо, бізнес-леді, які вже зробили кар’єру. Саме такі мами після тридцяти приходять у наш центр. А тому їм обов’язково треба “повертатися у своє дитинство”, позбуватися надмірного прагматизму, ставати ближчими до відчуттів свого майбутнього малюка.
— Часто можна почути, що після 30 років багато генетичних відхилень у плоду — їх достатньо і до тридцяти, — продовжує керівник центру. — Зараз у нашому місті є хороша діагностична база, завдяки якій майбутні мами можуть спокійно виношувати дитину у будь-якому віці.
Безумовно, бажано перед вагітністю, хоча б місяців за три, обстежитися і… створити позитивний емоційний фон під час самого зачаття. Коли зачаття малюка співпадає, наприклад, з відпусткою батьків (вони розслаблені, насолоджуються відпочинком), дитині на клітинному рівні передається генетична пам’ять, де закарбовані відчуття мами й тата, це йде на підсвідомість і допомагає особистості пронести позитив через усе життя.
Поліцейські Рівненщини: допомога громадянам у будь-який час
Правоохоронці Рівненщини щодня доводять свою готовність допомогти у будь-якій ситуації. Нещодавно вони стали справжніми рятівниками для місцевих жителів.
переглядів: 149
Напередодні Водохреща: нагадування про безпеку на водоймах
З наближенням Водохреща багато українців підтримують традицію зимового купання у водоймах.
переглядів: 138
На Рівненщині у 2024 році виплатили 3,5 млрд грн соціальної допомоги
Упродовж минулого року в Рівненській області на соціальні виплати спрямували 3,5 мільярда гривень.
переглядів: 319
У Львові розпочали будівництво першого крематорію
У Львові зроблено важливий крок у напрямку сучасного та екологічного підходу до сфери поховань. На території Голосківського кладовища урочисто заклали капсулу на місці майбутнього крематорію.
переглядів: 489
На Рівненщині попрощались із шістьма захисниками
На Рівненщині попрощались із шістьма захисниками- Віктором Гричиною з Зарічненської громади, Валерієм Яйченею з Вараської громади, а також Петром Середою, Назаром Мозольом, Олександром Чудіновичем та Миколою Бречком із Рівненського району.
переглядів: 401