Як потрапити на навчання за кордон і скільки це коштує
З Рівного до Клайпеди
Стати студентом ВНЗу за кордоном цілком реально. Для розумних і талановитих існує ціла система програм і грантів. Після суворого відбору навчання для них — безкоштовне. Ті ж, що їдуть як приватні особи, — це або діти дуже багатих батьків, які часто починають своє закордонне навчання ще зі школи, або представники середнього класу, які навчаються у магістратурі чи здобувають другу вищу освіту.
— Рівненські студенти їдуть за кордон переважно за грантами чи обмінними програмами, або самі шукають програми в інтернеті. Ті, хто хотів би поїхати навчатися в іноземному ВНЗі, до нас не зверталися, — розповідає голова профкому студентів НУВГП Володимир ШЛАПАК. — Це дуже дорого і вступити на перший курс до закордонного ВНЗу важко. Мені відомі випадки, коли студенти вступали до магістратури після отримання диплома бакалавра. Тоді вони вже мають певну базу знань, що значно збільшує шанси на вступ. Але це було давно.
У Рівному студентів чи учнів, які поїхали навчатися за кордон за кошти батьків або немає, або це старанно приховується.
— Не думаю, що батьки хочуть афішувати, що їхні діти їдуть навчатися за кордон як приватні особи. Оплата дуже висока і вони не бажають про це говорити, — вважає методист з іноземних мов управління освіти Рівненського міськвиконкому Юлія КІНЖАЛОВА. — Але багатьом рівнянам щастить побувати за кордоном за обмінними програмами. Вже багато років учні рівненських шкіл стають учасниками американсько-української програми Flex, яка фінансується Державним департаментом США. Щороку в ній беруть участь до двохсот учнів старших класів (9-10).
Минулого року дев’ятеро з них стали фіналістами і навчаються у США. Щоправда, для здачі випускних екзаменів вони повертаються до Рівного. За словами пані Юлії, 18 шкіл-партнерів міста активно співпрацюють із загальноосвітніми закладами Польщі. В 11 школах вивчають польську мову, що дає можливість учням поїхати навчатися в Польщу. Наприклад, минулого року випускниця ЗОШ №15 вступила до Люблінського медичного університету на кардіологічне відділення.
— Уже протягом п’яти років діє спільний проект з Литовським Християнським університетом (Клайпеда). Представники Американського лінгвістичного інституту, що діє при університеті, щорічно приїжджають сюди, проводять тренінги, пропонують пробне тестування учням старших класів, а потім і тестування для вступу до університету (програма TOEFL). Щорічно до десяти учнів їдуть навчатися до Клайпеди. Навчання там платне, але за рахунок грантів, які виграють, чи працевлаштувавшись, вони мають змогу його оплатити, — говорить Юлія Кінжалова.
Англійські пансіони для українських учнів
В інтернеті тільки на одному сайті навчання за кордоном пропонують майже шістдесят фірм та організацій. Географія пропозицій досить широка — від найпрестижніших університетів і шкіл Великобританії та США до ВНЗів Фінляндії чи Бельгії. Ми вирішили поцікавитися, як можна стати учнем або студентом іноземного навчального закладу і скільки це коштуватиме.
Діти олігархів або дуже заможних батьків зазвичай починають навчатися за кордоном ще зі школи. Багато з них обирають англійські школи-пансіони, відомі в усьому світі. Один рік там коштує до 50 тисяч доларів.
Консультанти з навчання за кордоном “Лестница в Кембридж” (Одеса) працюють в Україні з 1994 року. За словами директора Олександра ТАТАРЕНКА, мали клієнтів з Одеси, Миколаєва, Кривого Рогу, Чернівців, Києва, Сімферополя, Маріуполя, Луцька, Львова, Черкас, Москви, Кишинева.
— Сьогодні ми можемо поділитися десятками історій тих, кому допомогли навчатися в Англії і які тепер успішно працюють за кордоном, — ділиться директор. — Англійські школи-пансіони можуть приймати дітей вже з восьми років. Наш найменший клієнт поїхав навчатися, коли йому було 11 років. Вступ до школи у такому ранньому віці не вимагає складання вступних екзаменів із визначених предметів та на знання англійської мови. Адже дитина протягом наступних років цілком адаптується до англійського способу життя.
Якщо ви не хочете так рано розлучатися із своїм чадом, наступні зручні моменти, щоб почати навчатися — це Pre-GCSE (еквівалент нашого 9 класу), GCSE (еквівалент наших 10 і 11 класів) і A-levels (після отримання атестата). З кожним наступним рівнем ускладнюються вимоги до вступу і потрапити на програму A-levels без попередньої підготовки досить важко. Процес вступу починається за рік до початку занять. Тому, якщо хочете поїхати в англійську школу на програму GCSE, починати підготовку слід у вересні 9-го класу.
— Ми допомагаємо вибрати приватну школу, що найбільше підходитиме вашій дитині, адже у Великобританії до 5000 шкіл (Tonbridge School, Hurtwood House, Aldenham School, The Mount School), тому вибрати найоптимальнішу доволі складно. Наше завдання полягає у тому, щоб допомогти обрати ту, яка найбільше розкриє потенціал дитини. Після вибору приватної англійської школи в ній потрібно зареєструватися, потім ми отримаємо завдання вступних іспитів, відповіді на які відправляємо у Великобританію. Перевіривши їх, школа приймає рішення чи запропонувати вам місце. Якщо так, ви підтверджуєте своє погодження і далі ми організуємо отримання візи, виконуємо інші формальності: призначення англійських попечителів, заповнення медичних форм, організацію подорожі і т.д.
Обираємо Оксфорд...
Планувати навчання за кордоном бажано за рік. Для початку треба добре володіти мовою країни, в якій плануєте навчатися. У ВНЗи деяких країн можна вступити лише після закінчення першого курсу українського університету. Процес вступу та зарахування в кожному закладі свій. Десь вимагають складання іспитів, а іноді можна стати студентом і без них, тільки відіславши до ВНЗу свій шкільний атестат або диплом.
Великобританія — на другому місці серед бажаючих здобути вищу освіту за кордоном.
— Якщо ви студент першого, другого курсів в українському університеті і добре знаєте англійську мову, то можете вступити на перший курс у британський університет, — розповідає Олександр Татаренко. — Ми подаємо вашу заяву через централізовану приймальну комісію UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) і супроводжуємо вас на всіх етапах вступу:
1. Складання і відправлення заяви в UCAS (допомагаємо правильно заповнити деякі розділи, щоб збільшити шанси на вступ).
2. Отримання пропозицій від університетів і вибір основного з них.
3. Листування з університетами.
4. Отримання студентської візи й організація переїзду в університет.
5. Реєстрація в університеті.
...чи Гарвард
Однак не обов’язково всім навчатися в Англії. Мальта, Швейцарія, Ірландія, США, Німеччина, Чехія, Угорщина теж популярні країни для навчання за кордоном. Наприклад, Мальта — одна із недорогих країн. Не набагато дорожча Ірландія. А от Швейцарія — це один з найефективніших центрів з навчання готельному менеджменту. Перше ж місце серед найпрестижніших ВНЗів займають університети і бізнес-школи США.
Директор інформаційно-консультаційного центру “Освіта” — офіційного уповноваженого Центрального департаменту США з питань навчання у США Андрій ГАТАЛЯК розповідає, що навчання у ВНЗ країни коштує приблизно від $10 000 до $35 000 в рік залежно від обраного університету. Але необхідні на навчання гроші можна не тільки платити з власного гаманця. Частина студентiв отримує часткову чи повну фiнансову пiдтримку вiд унiверситету чи вiд приватного фонду. Інші цілком реальні способи знайти кошти: приватні спонсори, роботодавець, уряд США, гранти.
— Наприклад, цього року Державний Департамент США запровадив програму “Ініціатива можливостей”, для студентів чи абітурієнтів, які мають високі академічні показники, але не можуть покрити видатки, що пов’язані із вступом до американського університету чи коледжу, — зазначає Андрій Гаталяк.
Чехія — дешевший варіант навчання
— Якщо раніше до закордонних ВНЗів вступали одиниці, то за останні п’ять-шість років їх кількість збільшилася приблизно в 20 разів. Багато хто хоче навчатися в університетах США та Великобританії, але навчання там дуже дороге, тому доводиться обирати дешевші варіанти, наприклад Німеччину чи Францію, — розповідає директор агентства Au Pair Олександр БРЕСЛЕР.
Здобути вищу освіту в Німеччині можна в одному із 167 ВНЗів країни.
— Німеччина сьогодні стала країною, університети й інші навчальні заклади якої наші студенти все частіше обирають для освіти. Студентом німецького ВНЗу можуть стати ті, хто має середню освіту та закінчив перший курс в будь-якому вузі України. Люди з вищою освітою мають можливість продовжити навчання в аспірантурі, або здобути другу вищу, — пояснює пан Олександр.— Навчання в багатьох державних університетах німецькою мовою безкоштовне, ті ж ВНЗи, що стягують плату, встановлюють невисокі збори — від 300 до 500 євро в семестр.
Навчання в Німеччині — це найбільш реальний спосіб громадянам України за невеликі гроші мати якісну європейську освіту. Ймовірність вступу до німецького ВНЗу при правильній підготовці документів і бронюванні підготовчого курсу на 6-12 місяців — практично 100-відсоткова. Єдиний іспит, який необхідно скласти при вступі на підготовчий курс — екзамен на знання німецької мови Zertifikat Deutsch als Fremdsprache (ZDF), на перший курс — Test DAF. Термін навчання складає мінімум чотири роки.
Недорого вищу освіту можна здобути в Угорщині і Чехії. За словами пана Олександра, Чехія — чудовий варіант для навчання за кордоном. Освіта в державних ВНЗ-х для іноземних громадян може бути безкоштовною за умови навчання чеською мовою. Якщо студенти навчаються іноземною мовою (як правило, англійською), то навчання платне — приблизно від 3 000 до 10 000 доларів, залежно від ВНЗу та спеціальності, — говорить він.
За останні десять років кількість студентів у Франції збільшилося на 37 відсотків. Пов’язано це насамперед з тим, що навчання у Франції безкоштовне, і фінансується французьким урядом. Але не варто сприймати освіту як абсолютно безкоштовну — студент сплачує реєстраційний внесок за семестр, проживання та харчування. Для вступу до ВНЗу потрібен тільки документ, що надає право на здобуття вищої освіти в країні проживання. Для українських студентів — це атестат про закінчення 11 класів середньої школи. Основною вимогою, крім атестата про повну середню освіту, є знання французької мови, підтверджені іспитами DELF/DALF.
Завтра на Рівненщині прогнозують сніг і пориви вітру: попереджають про небезпеку
За інформацією Рівненського обласного центру з гідрометеорології, упродовж доби 16 грудня, можуть бути пориви сильного північного-західного вітру 25- 27 м/с.
переглядів: 210
Завтра Рівне попрощається із полеглим Героєм
Рівне попрощається із Героєм, який два роки боронив свободу України, Іваном Добрелею...
переглядів: 286
Наступного тижня у Рівному відбудеться унікальна музична подія
Уже зовсім скоро у Рівному вперше виступить Львівський квартет.
переглядів: 199
Родини полонених або зниклих безвісти ветеранів можуть користуватися пільгами
Кабінет Міністрів України затвердив постанову, яка дозволяє родинам військових, що перебувають у полоні або зникли безвісти за особливих обставин, отримувати передбачені законом пільги до моменту звільнення ветерана чи ветеранки або офіційного визнання їх безвісти зниклими чи померлими.
переглядів: 207
Гороскоп на 15 грудня: використовуйте час для роздумів
Неділя – ідеальний час, щоб сповільнитися, зазирнути всередину себе та забезпечити гармонію у своєму житті. У цей день зірки спрямовують свою енергію на баланс – як у стосунках, так і в повсякденній діяльності. Для багатьох із нас це буде час для роздумів і планування, а також момент, щоб дозволити собі відпочити та насолодитися.
переглядів: 367