Житловий ступор
так і у нас
Голова правління Асоціації працівників будівельної галузі Рівного та Рівненської області Ігор МІЧУДА пов’язує кризу в будівельній галузі Рівненщини із загальною кризою в будівництві.
— За інформацією Будівельної палати, темпи будівництва в Україні знизилося на відсоток-два, порівняно з попереднім роком. Є значне зростання вартості будівельних матеріалів, які на початку року закладалися в будівельні норми, проекти. Наприклад, тонна металу з початку року подорожчала на 600 доларів, зросли витрати на цемент та інші матеріали. Хоча у місті фінансування йде непогано. Однак на початку року були одні розрахунки й відповідно виділялися кошти, а тепер усе змінилося. Бюджетне фінансування здійснюється поетапно. Тобто будівельники зробили певні роботи, здали — отримали кошти, тоді приступають до наступної ділянки роботи. А щоб оплатили все і закупити наперед усі будматеріали, так не буває. Матеріальна частина займає 70-80 відсотків кошторису, решта ж припадає на вартість робіт тощо, — пояснює голова правління.
— Відчутний спад будівництва і у нас, — підтримує його начальник управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому Сергій ПОЛОЦЬКИЙ. — Через недостатнє іпотечне фінансування, підвищення кредитних ставок люди не мають можливості купувати житло. До того ж, порівняно з минулим роком, на 40 відсотків підвищилася вартість будматеріалів. Будівництво у Рівному гальмується. Хоч будувати і продовжують, але не такими темпами, як могли би і як хотілося б.
Не дає однозначної оцінки ситуації на будівельному ринку Рівного й директор ТзОВ “Рівнепромсантехмонтаж” Олександр КУРИЛОВИЧ:
— Мені важко судити, чи є криза в будівництві у Рівному, адже наша компанія працює здебільшого в сусідній Волині. Роботи вистачає. Можливо, труднощі в Рівному пов’язані з непростою ситуацією в системі житлового кредитування.
У свою чергу, фактичне призупинення будівництва нерухомості вдарило і по сумісних ринках.
Більше всього дісталося виробникам будматеріалів, які, сподіваючись на осінньо-літній ажіотаж, збільшили поставки своєї продукції втричі. Уже останній місяць літа, а їхні склади ломляться від непроданого товару, — пише Корреспондент.
Водночас директор ЗАТ “Рівненський домобудівний комбінат” Віталій РОМАНЮК говорить, що спад на українському будівельному ринку на роботі підприємства не позначився, адже продукція залишається якісною та порівняно дешевою.
— Ми не стали виробляти менше будматеріалів. До того ж, Рівне комбінат забезпечує лише на 30-40 відсотків, решта продукції йде до Києва, Львова, Чернівців. Ми забезпечуємо продукцією практично всю Західну Україну. А все тому, що будматеріали відповідної якості, а ціни — нижчі. Прогнозувати ситуацію не беруся, адже все залежить від політики. Бувають спади, бувають підвищення, а треба просто працювати, — вважає директор домобудівного комбінату.
На ринку виживає сильніший
Незважаючи на сьогоднішню стагнацію будівельного ринку, товариство “РЕНОМЕ-ЄВРОБУД” не лише впевнено почувається у цій ситуації, а й міцніє, поглинаючи інші, дрібніші компанії. За словами генерального директора ЗАТ “РЕНОМЕ” Надії ГЛАДКЕВИЧ, це звичайний закон бізнесу.
Сьогодні компанія “РЕНОМЕ-ЄВРОБУД” активно споруджує житловий комплекс “Гетьман Виговський” на вулицях Буковинській та Виговського. Там уже зведений сьомий поверх. За словами Надії Гладкевич, будівництво починалось трьома компаніями: “РЕНОМЕ-ЄВРОБУД”, “Асканіт” та “Гаразд-інвест”.
— Ми викупили компанію “Асканіт” і збудуємо задекларовані нею обсяги, — розповідає співрозмовниця. — Ми завжди будуємо якісно, більшість робіт виконуємо власними силами, після продажу супроводжуємо наші об’єкти (наприклад, сприяємо створенню товариств співвласників), тому нам легше будувати, так би мовити, будучи єдиним господарем.
Поглинання великими компаніями маленьких — звичайний закон бізнесу, коли виживає сильніший. Політика компанії, за словами Надії Гладкевич, спрямована на реінвестування прибутків у виробництво. І саме будівництво є одним із напрямків, в якому управляюча компанія розробляє нові проекти.
Без даху над головою
За словами Ігоря Мічуди, щодо комерційних об’єктів, то все залежить від інвестора.
— Якщо йде потужна або іноземна інвестиція, наприклад, як було при спорудженні торгово-розважальних центрів у Рівному, то будівництво ведеться активно, — говорить Ігор Мічуда. — Однак відчутно призупинилося житлове будівництво. Причина — призупинення фінансування будівництва та зміни в системі кредитування потенційних інвесторів (майбутніх мешканців).
Генеральний директор ТОВ “Рівнеміськбуд” Станіслав РЯЗАНОВ розповідає, що здача в експлуатацію новобудови у Здолбунові не викликала попиту серед населення.
— Після здачі будинку квартири практично не купують: з вісімдесяти помешкань придбали приблизно двадцять. Хоча це єдиний будинок, де є гаряча вода, квартири невеликі, компактні (площею 63-65 метрів квадратних) і ціни нормальні 5000-5200 гривень за квадратний метр. Однак ажіотажу немає.
Таку ситуацію на будівельному ринку Рівного Станіслав Рязанов передбачав ще раніше, тому два роки тому перестав будувати в обласному центрі.
— Я почав будувати в районах. Сьогодні споруджую там соціальне житло згідно з державною будівельною нормою, яку країна визначає на кожну область. Будую один такий будинок у Костополі, і взявся за будівництво ще трьох. Вважаю, що, можливо, ринок і продовжував би вільно працювати надалі й не було б стагнації, якби видавали поточні кредити за нормальними ставками.
Іпотечний слід
“Справа не у відсотках”, — говорять банкіри і стверджують, що насправді розмови про кризові явища на ринку первинної нерухомості дещо перебільшені.
У той же час невизначеність на ринку нерухомості вплинула на зменшення потоку клієнтів до банків за кредитами на житло первинного ринку. Громадяни, з одного боку, не хочуть переплатити, якщо вартість нерухомості почне падати, з іншого — не хочуть згодом доплачувати, якщо забудовники зроблять корекцію ціни одного квадратного метра. Отож, більшість в очікуванні. Деякі банкіри вбачають спад на ринку первинної нерухомості, але готові кредитувати бажаючих придбати житло.
— Нині впав попит на кредитування новобудов, тому таких кредитів видаємо мало, — розповідає керуючий Рівненським регіональним відділенням ЗАТ “ОТП Банк” Сергій ГЕМБЕРГ, — це пов’язано із ситуацією на ринку нерухомості. Люди не мають упевненості в майбутньому, адже нині покупка первинного житла має певні ризики. Проте наш банк готовий кредитувати всіх бажаючих.
Інші банкіри стверджують, що ситуація на ринку не така вже й страшна, як про це тепер пишуть у пресі.
— Ми разом із компанією “РЕНОМЕ-ЄВРОБУД” створили фонд фінансування будівництва “Європейський дім”, — розповідає керуючий Рівненською філією КБ “Західінкомбанк” Олег ЯЦУК. — Фонд фінансує будівництво на вулиці Тихій і зараз фінансує забудову на вулиці Гетьмана Виговського. Нині ми успішно працюємо, попит на житло залишився на тому ж рівні, що й був.
Проте банки підвищили відсоткові ставки за кредитами. Вони сьогодні виросли щонайменше на чотири відсотки.
— Не можна сказати, що ринок первинного житла завмер. Він розвивається дещо повільніше, — розповідає директор Рівненської філії ВАТ КБ “Хрещатик” Ігор КОЗАЧОК. — Банки сьогодні підняли відсоткові ставки за іпотечними кредитами, але це пов’язано із браком ресурсів на ринку. Тож банки підняли відсоткові ставки на депозити, відповідно — і на кредити.
Крім того, за словами Ігоря Козачка, фінансові установи стали уважніше придивлятись до позичальника і встановили більш жорсткі умови кредитування.
— Нині отримати кредит у гривнях під 12 відсотків — неможливо, — зауважує він. — А раніше банки, які співпрацювали з Державною іпотечною установою, могли зробити таку пропозицію клієнтам. Тепер подібний кредит позичальник може отримати вже під 16 відсотків. А звичайні кредити, скажімо, у гривнях у Рівному банки пропонують під 17-25 відсотків залежно від умов кредитування.
— Сьогодні ціна одного метра квадратного у Рівному наближається до європейської, — розповідає начальник Рівненського регіонального управління АКБ “Європейський” Руслан ЗАГИНЕЙ. — А рівень життя у нас поки що український. З іншого боку, вартість новозбудованого житла у Рівному менша, ніж у Києві, де й почався спад. Ми сподіваємося, що ситуація на місцевому ринку вирівняється, адже криза на ринку нерухомості може потягнути й інші ринки.
На думку Руслана Загинея, підвищення відсоткових ставок — ще не привід для відмови забудовників від кредитування.
— В умовах, коли відсоткові ставки ростуть, будівельним компаніям необхідно правильно формувати свою цінову політику і зважувати всі економічні фактори, — зауважує він.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
У Рівному відбулося незвичне весілля пораненого військового та його коханої
![](/images/articles/2/small/1739557626.jpg)
Дивовижну історію, яка спонукає вірити в дива та справжню любов, котра перемагає все, розповіла очільниця КЗ "Будинок ветеранів" Рівного Вікторія Шинкаренко:
переглядів: 255
На Рівненщині визначили переможців обласного етапу конкурсу «Вчитель року – 2025»
![](/images/articles/2/small/1739541811.jpg)
Урочиста церемонія нагородження відбулася у Корнині, в ліцеї імені Романа Свіржевського.
переглядів: 215
Патрульні Рівного допомогли вагітній жінці в критичному стані швидко дістатися лікарні
![](/images/articles/2/small/1739541342.jpg)
Учора у Рівному патрульні врятували життя майбутній мамі, оперативно супроводивши автомобіль із вагітною жінкою, яка перебувала у критичному стані.
переглядів: 200
Спортсмени Рівненщини отримуватимуть стипендії Президента України
![](/images/articles/2/small/1739539893.jpg)
Указом Президента України від 12 лютого 2025 року № 86/2025 призначено стипендії для дітей з інвалідністю, які досягли високих результатів у всеукраїнських спортивних змаганнях, а також їхніх тренерів.
переглядів: 192
У Рівному вшанували пам’ять загиблого Героя Михайла Цимбалюка
![](/images/articles/2/small/1739537867.jpg)
Сьогодні на фасаді Рівненського ліцею №2 відкрили меморіальну дошку на честь загиблого воїна Михайла Цимбалюка – випускника закладу, який віддав своє життя за Україну.
переглядів: 231