Долар росте – гривня падає
на світову фінансову кризу
На думку керуючого Рівненською філією КБ “Західінкомбанк” Олега ЯЦУКА, подорожчання долара пов’язано із ситуацією на українському фондовому ринку.
— Нині там спад, нерезиденти виводять свій короткотерміновий спекулятивний капітал з України, це спричинило попит на долар, а відповідно й спонукало його до подорожчання, — зауважує фахівець. — Другою причиною можна вважати те, що впродовж двох тижнів “Нафтогаз України” скуповував долар для розрахунків за газ, що також відповідно позначилось на ціні цієї валюти. Ці версії підтверджують той факт, що НБУ жодних операцій на міжбанку за цей час не проводив, — наголошує банкір.
З ним погоджується й директор відділення ВАТ “Банк Демарк” у м. Рівному Олександр ПРОНЧУК:
— Дуже багато іноземних інвесторів виводять гроші з України, аби перекрити дефіцит коштів у Європі та Америці, що виник у результаті фінансової кризи.
Керуючий відділенням ПУМБ у м. Рівному Юрій СОСЮК зауважує, що на фоні штормів та буревіїв у фінансовій світовій системі в Україні на цьому не виключені спекуляції.
— Сьогодні світова фінансова система розбалансована, — розповідає банкір. — Біля дванадцяти американських банків потребують допомоги, щоб вижити. А українська фінансова система інтегрована у світову, тому зрозуміло, що на ній фінансова криза також позначається. Проте порівняно з тим, що робиться у світі, у нас це має другорядне значення. Але на фоні цих подій в Україні відбувається спекулятивна гра з курсом долара.
НБУ рекомендує
не хвилюватись
На думку начальника відділу валютного контролю та ліцензування управління Національного банку України в Рівненській області Леоніда КУШНЕРА, курс долара підвищився у зв’язку зі зростанням ділової активності восени.
— Ще на початку травня ми рекомендували громадянам не панікувати і не здійснювати жодних валютних операцій з доларом, який падав, попереджаючи, що він відвоює свої позиції восени, — зауважує Леонід Кушнер. — У своїх прогнозах НБУ керується монетарними показниками, на підставі яких складаються основні засади грошово-кредитної політики, в яких чітко визначені межі коливання долара США цього року: 4,85 грн (-/+4%), а 2009 року: 4,85 грн (+/-5%). НБУ володіє системою важелів та інструментів, які дозволяють підтримувати курс у вищезазначених межах. Міжнародні резерви НБУ на 1 вересня нинішнього року складають 38 мільярдів доларів США.
Леонід Кушнер рекомендує не піддаватись паніці і тримати свої заощадження 40% — у гривнях, 30% — у доларах та 30% — у євро. Це дасть змогу відносно убезпечити кошти від валютних ризиків, пов’язаних із економічною та політичною ситуаціями.
— Рекомендую також зважити на те, якщо громадяни доходи отримують у національній валюті, то і зобов’язання (кредити) бажано брати у національній валюті. В іншому випадку валютний ризик існуватиме та загрожуватиме платоспроможності такого позичальника, — каже він.
То чого ж нам чекати?
Скоріше за все долар протримається в межах 5,05-5,10 грн за одиницю ще тиждень. А далі багато що залежатиме від політичної ситуації у країні. Бо, як відомо, цього року “зелену” валюту, незважаючи на всі заперечення політиків, “опустили”, аби дещо знизити рівень інфляції. А оскільки для певних політичних сил і нині вигідно, щоб формальний показник інфляції був заниженим, то, скоріше всього, долар повернеться на свої позиції.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Пенсії для осіб з III групою інвалідності у 2025 році: які суми очікувати
![](/images/articles/2/small/1739551694.jpeg)
Розмір пенсій для людей з III групою інвалідності в Україні залежить від прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. У 2025 році цей показник становить 2 361 грн.
переглядів: 208
Як отримати рекордний урожай смородини: ефективне підживлення, яке варто внести у лютому
![](/images/articles/2/small/1666113225.jpeg)
Смородина — одна з найпопулярніших ягідних культур, і її врожайність безпосередньо залежить від правильного догляду. Традиційні методи підживлення, такі як компост чи торф, не завжди дають очікуваний результат.
переглядів: 331
Як не обморозитися взимку: поради медиків
![](/images/articles/2/small/1739452071.jpg)
Морозні та вітряні погодні умови, що спостерігаються в Україні, значно підвищують ризик обмороження. Найбільш уразливими залишаються відкриті ділянки тіла — ніс, вуха, щоки, підборіддя, а також пальці рук і ніг.
переглядів: 374
10 незвичних традицій святкування Дня Валентина у різних країнах
![](/images/articles/2/small/1739383446.jpg)
День святого Валентина – це свято, яке відзначають у багатьох країнах світу, але традиції його святкування можуть значно відрізнятися. Десь прийнято дарувати солодощі та квіти, а в деяких культурах цей день набуває зовсім неочікуваних форм.
переглядів: 524
Поминальні дні 2025 року: коли вшанувати пам’ять померлих
![](/images/articles/2/small/1739380021.jpg)
Поминальні дні – це особливий час, коли родини відвідують кладовища, згадують своїх рідних і моляться за упокій їхніх душ. У 2025 році традиційні дні поминання померлих припадають на кілька важливих дат.
переглядів: 571