Ми у Facebook
16.10.2008, 00:00

Чому Рівненщину охопила банківська криза?

У тому, що країна з величезною швидкістю летить у світову фінансову кризу, минулого тижня вже не сумнівався ніхто. Проте швидкі дії Національного банку України стабілізували ситуацію. Тож що ми маємо сьогодні?

Паніка — поганий порадник

Новини про те, що банки-гіганти фінансового ринку США або ледь животіють, або банкрутують, а сама економіка летить у прірву, останнім часом заповнили шпальти газет та журналів, активно транслювалися по телебаченню. До них підключилися погані звістки про неоднозначну ситуацію в європейських банках та на фінансових ринках Росії. Щоб з’явилась паніка в Україні, достатньо було тільки спалаху сірника, яким і стала інформація про різке подорожчання долара, що підкріпилась новинами про кепські справи з “Промінвестбанком”. “Ось воно починається”, — подумали всі і кинулись знімати депозити. Олії в огонь додала політична нестабільність.

— Психоз почався на рівні чуток, ЗМІ не досить правильно інформували людей про фінансову ситуацію в країні, і почався відтік коштів по всій банківській системі, — розповідає керуючий Рівненською філією КБ “Західінкомбанк” Олег ЯЦУК. — За тиждень громадяни забрали з банків суму, еквівалентну трьом мільярдам доларів.

Проте, за словами банкіра, нині ситуація стабілізувалася і громадяни радо переоформляють депозити на ще один термін.



“Промінвестбанк” — перший сигнал кризи?

Коли з’явилась інформація про те, що НБУ перебирає на себе адміністрування “Промінвестбанком”, у багатьох виникло передчуття, що це початок кінця. Вкладники та клієнти банку — розгублені. Рахунки установи заблокували. Черги під банком. Так тривало кілька днів.

— Ситуація з “Промінвестбанком” аж ніяк не пов’язана зі світовою фінансовою кризою, — заспокоїв начальник управління Національного банку України в Рівненській області Іван ЧУХ. — Адже банк не має фінансових проблем. Ризикованих кредитів видав усього 0,7 відсотка від усієї суми, тож вони не могли вплинути на становище банку. Скоріше, проблема виникла через непрозорі стосунки голови правління банку Володимира Матвієнка з рядом акціонерів. Більшість експертів сходяться на тому, що це рейдерський наїзд.

У майбутньому, на думку банкіра, установу продадуть. Але вже реанімувати його не вдасться, адже зараз спостерігається масовий відтік клієнтів та коштів.



Клієнтів ПІБу не чекає доля клієнтів “України”

Нині НБУ виконує роль тимчасового адміністратора “Промінвестбанку”. Керівництво “Промінвестбанку” узгоджує свої дії за банківськими операціями з тимчасовим адміністратором НБУ. А ситуації з клієнтами банку Іван Чух пояснив так:

— Нині видають без затримки фізичним особам усі вкладення до запитання: пенсії, зарплати тощо. Депозити після закінчення терміну теж видаються і будуть видаватися у повній сумі з відсотками за договорами.

Проте банкір зауважує, що достроково зняти депозити не можна, але в окремих виняткових випадках банк йде назустріч клієнтам. Складніше здійснювати проплату юридичним особам через недостатність коштів на кореспондентських рахунках “Промінвестбанку”.

Нині відбувається затримка за господарськими операціями клієнтів. Іван Чух наголошує, що це тимчасова ситуація і вона протримається не більше місяця. НБУ вже прорефінансував “Промінвестбанк” на п’ять мільярдів гривень. На жаль, отримати коментар у банку не вдалося.

Уже у вівторок з’явилася інформація, що банкомати “Промінвестбанку” запрацювали...



Час рефінансування багатьох банків співпав

Далі з’явилось безліч інформації про банки, що звернулись за позикою до НБУ. І почались різноманітні припущення. Не посвячені в тонкощі банківської справи громадяни рефінансування банків почали сприймати як загрозливий для банківської системи процес.

Найбільше перепало “Надра Банку”, який перший попросив позику у Національного банку.

— “Надра Банк” отримав в НБУ звичайний кредит для рефінансування зовнішнього займу, — розповідає заступник директора Філії ВАТ КБ “Надра” Рівненське РУ Ярослав ПЕТРОВСЬКИЙ. — До Нацбанку з проханням отримати кредити звернулися 25 банків, із яких 23 — отримали цей кредит. Нині “Надра Банк” працює у звичайному режимі, відповідно до постанови НБУ №319 від 11.10.2008 року.

За словами Івана Чуха, рефінансування банків — один із монетарних інструментів НБУ для підтримки ліквідності банківської системи. Цими операціями НБУ займається впродовж 10 років.

— Зараз настав час повертати іноземні позики ряду банків, — каже він. — Так співпало, що вперше за ці роки така кількість банківських установ звернулась до нас одночасно. Позики вже видані багатьом банкам і надалі їх надаємо. У зв’язку з цим НБУ навіть спростив схему підтримання ліквідності банків на основі рефінансування.

— У цілому банківська система потужна і на 100 відсотків ліквідна, — підсумовує Іван Чух. — Надлишок ліквідної маси у банківській системі України складає 8,5 мільярда гривень.

Маємо великі золото-валютні резерви, які при необхідності можуть бути використані для підтримки банківської системи, тому підстав для паніки немає.



Долар виріс через спекуляції

На додачу до всього упродовж останніх двох тижнів ситуація на валютному ринку характеризувалась значним коливанням курсів валют, що було спричинено багатьма факторами: купівля валюти “Нафтогазом”, купівля значних обсягів валюти для погашення іноземних зобов’язань банками, частковий вивід спекулятивного капіталу з України. Проте вже з минулої п’ятниці намітилася тенденція до здешевлення цієї валюти.

Банкіри пояснюють, що причин, аби побачити під цим явищем фінансову кризу, немає.

— На готівковому ринку ми спостерігали наявність нездорових і явно спекулятивних курсів валют, які виставлялись із значною необґрунтованою маржею, — каже начальник відділу валютного контролю та ліцензування управління Національного банку України в Рівненській області Леонід КУШНЕР. — У зв’язку з цим НБУ ввів постанову №319, яка передбачає неможливість відхилення від граничного курсу купівлі-продажу готівкової іноземної валюти за межі п’яти відсотків.

У випадку наявності інформації у населення та клієнтів щодо встановлення курсів, що перевищують 5 відсотків, просимо інформувати про це управління НБУ в Рівненській області.



Уникнемо американського сценарію?

В Україні було чимало причин для паніки, а підстав для фінансової світової кризи не було і поки немає.

— Низка американських банків зазнала суттєвих фінансових втрат, тому що видавали іпотечні кредити недостатньо платоспроможним позичальникам з розрахунку, що ризик неповернення таких кредитів компенсуватиметься зростанням вартості нерухомості, — зауважує заступник керуючого філії “Північно-Західне регіональне управління” ВАТ “Банк “Фінанси та Кредит” Олександр УЛАНОВСЬКИЙ. — Більшість же таких кредитів було забезпеченням іпотечних цінних паперів, які активно випускаються на розвинених фінансових ринках.

На думку банкіра, така ситуація в Україні майже неможлива, завдяки саме нерозвиненості ринку іпотечних цінних паперів. У нас поки немає ні потужних інститутів, ані інструментів, притаманних для розвинених ринків, тому й ланцюгової реакції, подібної до американської, у нас немає.







На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ