Ми у Facebook
15.01.2009, 15:46

Тиснути на газ

У селах, мабуть, доведеться забути про газовий факел і знову перейти на дрова

Доки триває газовий конфлікт між Росією, Україною та Європою, рівненські чиновники думають над тим, як рятувати промисловість, обігрівати оселі. Чим замінити газ — вирішують влада і бізнес.
“Якщо не будуть платити – відключимо газ”
Під новорічною ялинкою українці мали газ не лише в бульбашках шампанського, а й у випусках новин на всіх телеканалах. Росія, як новорічний подарунок для України і Європи, перекрила газ. Зігріватись рідкими градусами нам не звикати, а от ніжна європейська психіка цього витримати не змогла, зчинивши галас на весь світ.
Справа не в тому, що нехороші європейці не платили за російське блакитне паливо. Просто Росія не домовилась з українцями і, недовго думаючи, вирішила перекрити газ усім. Вам це нічого не нагадує? Так, інколи всьому багатоквартирному будинку відключають воду, електрику, газ, тепло (потрібне підкреслити), якщо в будинку є дві-три квартири, що хронічно не платять.
Відключати газ будуть. Вже в понеділок заступник голови правління НАК “Нафтогаз” Володимир Тріколіч заявив, що з 15 січня буде припинено постачання газу всім споживачам, які мають борг за газ з 2008 року. Першими під удар можуть потрапити теплопостачальні підприємства, у яких зазвичай хронічні борги населення за тепло і гарячу воду. Нині Рівненщина ще має газ.
— НАК “Нафтогаз” України підняло необхідні обсяги блакитного палива і постачає усім областям, — переконує голова правління ВАТ “Рівнегаз” Петро ДУБАС. — Цього резерву вистачить для Рівненщини до кінця опалювального сезону.
Однак щоб був газ, потрібно, щоб були гроші. Підприємства Рівного майже повністю розрахувались за спожите блакитне паливо. Тепер же влада міста сподівається, що мешканці так само своєчасно сплатять за тепло і гарячу воду. Аби було чим розрахуватись за спожите паливо.
— Тиску ніхто не понижав, і газ у нас поки що є, — сказав Сказав в ефірі телеканалу “Рівне 1” директор КП “Теплотранссервіс” Петро СЕРГІЙЧУК. — Сподіваюсь, мешканці розрахуються за спожите тепло і ми матимемо чим розрахуватись за газ 20 січня, аби без проблем отримати нові ліміти.
Виходить, що порятунок утопаючого — справа рук самого утопаючого. Розрахуємось і матимемо тепло й надалі.

Політ нормальний. Поки що
Підприємства області працюють майже у звичному режимі. У скрутному становищі опинився ВАТ “Рівнеазот”. Запропонованих 20 тисяч кубометрів газу на годину для роботи хімічного підприємства недостатньо. Тому керівництво області вирішило додатково направити зекономлений іншими споживачами газ на “Рівнеазот”.
— За рахунок економії по інших споживачах, передусім по теплопостачальних підприємствах, отримана була домовленість з газопостачальним підприємством про те, що на “Азот” буде збільшено подачу газу до 25,5 тисячі кубометрів на годину, — повідомив на прес-конференції голова Рівненської облдержадміністрації Віктор МАТЧУК.
Однак робота підприємства за таких умов газопостачання дозволяє лише підтримувати технологічні процеси у штатному режимі, і так довго тривати не може.
— Газу немає, ми ледь-ледь зводимо кінці з кінцями, — сказав днями генеральний директор ВАТ “Рівнеазот” Михайло ЗАБЛУДА. — Поки тримаємося, але в будь-який момент можемо зупинитися.
Краща ситуація на склозаводах області. Так, “Консюмерс Скло Зоря”, “Костопільський завод скловиробів”, “Рокитнівський склозавод” працюють у звичному режимі й фактично не скоротили споживання газу.

Не газом єдиним…
Про те, що Україна сидить на газовій голці в Росії, говорили й писали багато, але ніхто не поспішав розвивати альтернативні джерела енергії. Однак з року в рік після “помаранчевої” революції саме під ялинку українці могли бачити на екранах своїх телевізорів не звичні новорічні мюзикли, а реаліті-шоу під назвою “Росія закручує газ”. Цьогоріч грім грянув по справжньому і мужику (тобто владі й бізнесу) довелось хреститись (думати про альтернативу російському газу) по-справжньому. Деякі підприємства перейшли на інші види палива. Наприклад, на мазут.
Перспективним напрямком може бути торф, якого вдосталь має Рівненщина. Цього ресурсу область має не лише для забезпечення власних потреб, а й могла би щедро поділитись з іншими регіонами.
— Розробка торфових родовищ знаходиться в компетенції Мінвуглепрому, але воно їм як п’яте колесо. Там вистачає роботи з вугільними шахтами, — говорить голова Рівненської ОДА Віктор Матчук. — Але це перспективний напрямок, який, зміг би допомогти зменшити залежність від газу.
Поки що немає альтернативи газу для рівненських теплопостачальних підприємств. Адже всі котельні, які забезпечують гарячою водою і теплом оселі рівнян, пристосовані лише до споживання блакитного палива.
— На жаль, наші котельні працюють на газу, але потрібно шукати шляхи до зменшення його споживання, — переконаний заступник міського голови Рівного Сергій ВАСИЛЬЧУК. — Завдяки енергозберігаючим технологіям, утепленню будинків та зменшенню втрат тепла можна значно скоротити споживання газу й зекономити значні кошти.

Захист від газової зброї
Вихід є. Україна має серйозно взятись за впровадження енергозберігаючих технологій. А там, де це можливо перейти на альтернативні джерела енергії. У нашої держави великий потенціал того ж торфу чи деревини, не кажучи вже про електроенергію та вугілля. Крім того, розробка Чорноморського газового шельфу, на думку експертів, дала би змогу на кілька десятків років майже повністю забезпечити Україну власним газом.
Врешті-решт, використання поки що екзотичних для нас енергії вітру та сонця, які дедалі частіше використовуються у країнах Європи, також збільшили б енергетичну незалежність України.
А поки що мусимо утеплюватись й економити. І сподіватись, що українська влада цього разу таки відстоїть свою позицію у протистоянні з російським “Газпромом” й доведе, що Україна — не “менший брат”, який змушений миритись із силою старшого. А газова труба — це не револьвер, яким можна налякати, а лише засіб у ділових відносинах двох рівноправних держав.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ