Ми у Facebook
14.05.2009, 14:25

Чи закриють у Рівному ігрові зали?

Минулого року обласна скарбниця від грального бізнесу отримала 9 мільйонів

Бути чи не бути гральному бізнесу? Після трагедії у Дніпропетровську, яка забрала 9 людських життів, це питання вкотре стало предметом широкого обговорення. Влада налаштована рішуче — закрити всі гральні заклади в містах та винести їх за межі населених пунктів. Щоправда, про наслідки таких рішучих дій, зокрема й фінансові, поки що мало згадують.
“Одноруких бандитів” —
за межі міст
Про те, що гральний бізнес потребує законодавчого врегулювання, говорять уже не один рік. І не лише його опоненти, а й ті, хто працює в цій галузі. Останні, як ніхто інший, зацікавлені у визначенні чітких правил гри (“ОГО” №10 від 6 березня 2008 року). До парламенту неодноразово подавали законопроекти, однак закон досі не прийнятий. Радикально вирішити ситуацію уряд спонукала пожежа в залі гральних автоматів у Дніпропетровську, внаслідок якої загинуло 9 людей. Аби запобігти проблемам у майбутньому, урядовці вирішили тимчасово закрити всі гральні заклади, провести серйозні перевірки, а з 1 січня 2010 року взагалі винести такі установи за межі населених пунктів.
Влада на місцях однозначно підтримала таку ініціативу.
— Ми давно пропонували винести гральні заклади за межі населених пунктів, — зазначив начальник головного управління економіки РОДА Ігор ТИМОШЕНКО. — Адже на місцях ми практично не маємо можливості впливати на їхню діяльність. Якщо підприємець чи компанія подає документи, щоб отримати ліцензію на відкриття грального залу, ми змушені її видати. Ніхто не цікавиться при цьому позицією влади чи місцевого населення. Однак простої заборони недостатньо, потрібен відповідний закон, який би чітко визначив механізми втілення цієї ідеї. Що ж до території, то нині кожен суб’єкт підприємництва має можливість на аукціоні отримати землю для своєї діяльності або в оренду, або у власність. Із цим проблем не повинно бути.
Звісно ж, цей бізнес приносить дохід у бюджет. Наприклад, минулого року від таких закладів обласна скарбниця отримала 9 мільйонів, однак шкода від їхньої діяльності набагато значиміша, переконані чиновники.

Перевірки
нон-стоп
Ще до розпорядження Кабміну про масштабні перевірки гральних закладів, така робота на місцях час від часу проводилася. На Рівненщині діє робоча група, до якої входять представники обласної, міської влади, контролюючих та правоохоронних органів. Вона регулярно перевіряє діяльність закладів грального бізнесу.
Під час таких рейдів визначають, чи дотримані всі ліцензійні умови, чи відповідають приміщення вимогам, чи не грають там неповнолітні тощо. У разі виявлення порушень заклад закривають. Однак після усунення недоліків усе повертається на круги свої. Наприклад, нещодавно через порушення санітарних норм прокуратура видала приписи на припинення роботи кількох комп’ютерних клубів у Рівному.
— Сьогодні власники закладів виправили всі недоліки, тож клуби знову працюють, — розповіла старший помічник прокурора Рівного Тетяна КРИВЕЦЬКА-ЛЮЛІЧ. — Загалом же такі заклади ми перевіряємо постійно. Дивимося, чи є необхідні дозволи, перевіряємо, чи дотримуються правила перебування там неповнолітніх тощо.
За останні два роки внаслідок таких перевірок чисельність закладів азартних ігор незначно зменшилася, говорить Ігор Тимошенко, який очолює обласну робочу групу з перевірки гральних закладів.
Влада на місцях, хоч і може небагато, все ж намагається обмежити поширення цього бізнесу на своїй території. Наприклад, відповідне нововведення кілька років тому запровадила Рівненська міська рада, розповів начальник міського управління торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування Ігор ОСТАПЕНКО:
— Виділяючи землю підприємцям чи надаючи дозвіл на реконструкцію приміщень, у рішення вписують пункт: “Без розміщення гральних автоматів”.
Щоправда, поки ніхто не перевіряв, як підприємці виконують цю пересторогу. Тож випадків, коли порушників цього пункту покарали, скасувавши рішення про виділення землі чи приміщень, поки що не було.

Бізнесмени проти зрівняйлівки
У ситуації із забороною грального бізнесу є й інша сторона. Звісно ж, ігрова залежність нічого доброго не приносить, розбиті сім’ї та скалічені долі не налаштовують на оптимізм. Однак не варто забувати, що гральний бізнес — це насамперед прибуткова діяльність, у якій задіяно чимало людей.
— Якщо нас закриють, куди мені подіти 64 моїх працівників, — обурюється директор Рівненської філії СП “Ройал ЛТД” Володимир ТЕРЕЩУК. — Чи поверне мені хтось десятки тисяч гривень, які ми сплатили за оренду приміщень, або кошти за торгові патенти? Хто відшкодує втрати? Звісно, у гральному бізнесі є чимало проблемних та неврегульованих питань, але їх не можна вирішити, зрівнявши всіх. Не варто робити з нас ворогів чи монстрів та приймати гарячкові рішення. Потрібен зважений підхід. Це ж саме стосується і перевірок. Якщо у Рівному майже 60 відсотків гральних закладів працюють нелегально, то їх ніхто й не перевірятиме, натомість прийдуть до нас.
Потрібно чітко вирішити, яким шляхом далі має розвиватися ця галузь. Можна взагалі заборонити азартні ігри, як це зробили у сусідній Польщі. Або ж піти за прикладом Сполучених Штатів і створити окремі зони, де працюватимуть такі заклади. В Україні це могли б бути ті території, які не використовуються для інших потреб, наприклад, степові. Однак для такого кроку потрібен закон і, звісно ж, час. За місяць чи навіть за рік очистити населені пункти від гральних закладів неможливо.
Тим часом прокуратура і правоохоронці проводять перевірки гральних закладів, які нині працюють у звичному режимі.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ