Ми у Facebook
20.05.2009, 18:04

Пити чи не пити?

Для багатьох рівнян, що турбуються про своє здоров’я, джерельна вода стала альтернативою водопровідній. Переконані в її чистоті та корисності, городяни їдуть до Олександрійських чи Гільчанського ключа та набирають воду, що б’є з-під землі, для пиття та приготування їжі. Однак попри давній стереотип, джерельна вода не завжди безпечна. Результати проб, які взяли минулого тижня працівники обласної СЕС у джерелах, що в селі Олександрія, засвідчили, що цю воду не можна вживати.
Необлаштовані джерела — небезпечні
Приводом для написання статті стала розмова зі знайомим бізнесменом, який тривалий час набирав та використовував удома джерельну воду.
— Брав для себе воду з джерел в Олександрії, що в Рівненському районі, — поділився підприємець Віктор ЯНЧЕНКО. — Одне з них у центрі села, інше — на околиці, по дорозі до села Волошки. Якось вирішив перевірити її. Набрав воду в спеціальний посуд і завіз у лабораторію. Аналіз показав, що ця вода не відповідає вимогам ГОСТу і взагалі її не можна назвати питною. Рівень нітратів у ній перевищений у кілька разів. Ця вода небезпечна, особливо для дітей.
Такі відхилення — не рідкість для названих джерел, кажуть в обласній СЕС. Проби часто виявляють підвищений вміст нітратів.
— В Олександрії в джерелах, які розміщені в парковій зоні, періодично фіксуються перевищення вмісту нітратів у півтора раза, — розповіла завідувачка санітарно-гігієнічного відділу обласної СЕС Олена ГАШОВСЬКА. — Адже вони не облаштовані як каптажі з питною водою. У лютому колеги з районної санепідемстанції перевіряли ту воду та знову виявили понаднормовий вміст нітратів.
Лікарі кажуть, що вживання такої води може призвести до серйозних гострих або ж хронічних отруєнь. Особливо небезпечна така вода для дітей раннього віку. А кип’ятіння лише посилює дію нітратів.
Фахівці періодично беруть проби води з тих ключів, що користуються популярністю у населення. Якщо виявляють відхилення від норм, доручають місцевій владі, або тим організаціям, на балансі яких перебувають джерела, виставити попереджувальні таблички та усунути недоліки.
Чергова перевірка відбулася минулого тижня. Спеціалісти з обласної СЕС взяли проби води з трьох джерел в Олександрії: в центрі села, поблизу сільради та на околиці по дорозі до села Волошки (с. Свяття). Найбільш популярними є перше та останнє джерела.
— За санітарно-хімічними показниками вода відповідає показникам нормативу, — розповіла Олена Гашовська. — Вміст нітратів допустимий, однак вода в усіх трьох джерелах не відповідає нормам за бактеріологічними показниками (перевищений вміст бактерій групи кишкових паличок). Таку воду вживати категорично заборонено, принаймні без попередньої обробки, наприклад, хлорування чи кип’ятіння. Якщо таку воду пити, можна заробити розлади шлунково-кишкового тракту, інфекційні захворювання. Зафіксовані відхилення свідчать про колишнє забруднення сполуками органічного походження, недавню посівну кампанію та удобрення ґрунтів, адже поблизу джерел — городи.

Пийте перевірену воду
Іншим каптажем, яке часто обирають рівняни для забору питної води, є джерело Святого Миколая, що в селі Гільча Здолбунівського району. Воно облаштоване, відповідальність за нього несе місцева релігійна громада.
— У минулому році обстежували та виявили невідповідність за бактеріологічними показниками, через що відповідальним за утримання джерела установам (Свято-Миколаївська церква) направлено приписи та відповідні пропозиції, проінформовано органи місцевого самоврядування та виконавчої влади, — розповідає Олена Гашовська. — У лютому знову досліджували, і перевищень гігієнічних нормативів уже не було. Тому, порівнюючи останні результати досліджень, вода там безпечніша, її склад за санітарно-хімічними показниками теж кращий, ніж в Олександрії.
Тож любителям джерельної води лікарі радять брати її з облаштованих ключів та каптажів. Таких в області є сім (у Дубенському, Здолбунівському, Корецькому, Сарненському районах). Якість та чистота води в них постійно контролюється.
Не мають медики зауважень до бутильованої води, що реалізується в області. Останню перевіряла не лише санстанція, а й ДП “Рівнестандартметрологія”.
— Питну воду, що добувають на Рівненщині та реалізують у герметичній тарі (“Олександрійські джерела”, “Маломидська”), ми перевіряли минулого року, — розповів начальник відділу державного нагляду ДП “Рівнестандартметрологія” Богдан ГАЙОВИЙ. — Вона відповідає існуючим стандартам. Те ж саме можна сказати й про мінеральну воду місцевого виробництва (“Червона калина”, “Маломидська”) .
— Водопровідна вода постійно контролюється лабораторно (наприклад, у місті відбирають воду для досліджень лабораторії обласної та міської санепідемстанції, ОКПВКГ “Рівнеоблводоканал”), що дає можливість у випадку виявлення погіршення її якості невідкладно вжити заходів. Хоча у місті, перед подачею у водопровідну мережу, вона відповідає вимогам ГОСТу й інших нормативних документів, — додала Олена Гашовська. — За бажанням її можна додатково очищувати. Але слід пам’ятати, що разом з водою в організм надходить ряд корисних речовин, мікроелементів, і при нераціональному застосуванні систем очистки (того ж фільтра), можна негативно вплинути на склад води, зокрема на показники її фізіологічної повноцінності. Можна сказати, що у нашому регіоні ситуація з централізованим водопостачанням дещо краща, адже 80 відсотків населення України користується водою з поверхневих водойм, а ми — з підземних джерел.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ