Ми у Facebook
20.05.2009, 18:20

Держзамовлення у вишах “схудне”

Василь Гурин вважає, що скорочення держзамовлення може негативно позначитися на абітурієнтах-пільговиках

Цього року Міністерство освіти і науки планує зменшити державне замовлення у вищих навчальних закладах. Нововведення пояснюють скороченням кількості випускників шкіл та абітурієнтів. Експерти зазначають, що зміни тимчасові, тож на роботі вишів вони не позначаться
У 2009 році кількість абітурієнтів зменшилася на 37 тисяч осіб, отже меншим буде й держзамовлення для ВНЗів, повідомляє Міносвіти. Відповідним розпорядженням Кабміну від 14 квітня 2009р. №416-р передбачені такі скорочення: молодших спеціалістів — на 13,7%, бакалаврів — на 10,9%, спеціалістів — на 9%, підготовку кадрів професійно-технічної освіти — на 15%.
Зменшення держзамовлення вводиться лише на один рік, тому скорочення викладачів не планується, повідомляють у Міносвіти.
— До такого кроку змушені вдатися, адже кількість випускників у школах щороку зменшується, — пояснив начальник управління освіти Рівненської ОДА Іван ВЄТРОВ. — Державне замовлення коригується пропорційно до потреб ринку. Освітні заклади подають до міністерства свої пропозиції, співпрацюючи із центрами зайнятості. На ті спеціальності, які менше користуються попитом (наприклад, економісти та юристи, яких в останні роки підготували дуже багато), зменшують і замовлення. Є ж спеціальності, де державне замовлення перевищує 70-80 відсотків.
Кінцеве рішення щодо обсягів держзамовлення приймає Мінекономіки шляхом підготовки проекту відповідного урядового рішення. Відповідно до процедури надання державного замовлення, Міністерство освіти і науки зводить пропозиції ВНЗ.
У подальшому Міністерство освіти і науки розподіляє державне замовлення між вищими навчальними закладами відповідно до їхнього профілю та минулорічних обсягів.
Що ж до рівного доступу до освіти, то скорочення держзамовлення не завадить талановитим дітям із малозабезпечених родин навчатися, — переконаний головний освітянин області:
— Незалежне тестування поставило в рівні умови всіх випускників. Той, хто гарно вчився і склав тести, потрапляє на державне місце в інституті чи університеті та може навчатися безкоштовно. Тож для талановитої молоді ніяких обмежень немає. Місць вистачить усім. Наприклад, минулого року державне замовлення для вищих навчальних закладів Рівненщини становило 5,514 тисячі осіб. А з шкіл випустилися 12 тисяч дітей. Не всі випускники хочуть здобувати вищу освіту, хтось іде в технікум, хтось знаходить роботу.
Дещо іншої думки дотримуються керівники вищих навчальних закладів.
— Я за те, щоб держзамовлення було більшим, адже в поліських районах багато талановитих дітей, які не можуть вчитися після школи, бо не мають грошей, — переконаний ректор Рівненського державного гуманітарного університету Руслан ПОСТОЛОВСЬКИЙ. — Поки що ми не знаємо, на яких спеціальностях буде скорочена кількість безкоштовних місць. Адже інформацію про держзамовлення отримуємо наприкінці червня.
Складним вважає питання зі скороченням держзамовлення й ректор Національного університету водного господарства та природокористування Василь ГУРИН:
— З одного боку, йде перенасичення кадрами економічного блоку, тож уряд має право приймати такі рішення. З іншого боку, якщо говорити про скорочення державних місць, то це негативно може позначитися на абітурієнтах, що мають пільги або таких, що належать до вразливих категорій. Що ж до нашого навчального закладу, то він єдиний в Україні, де готують фахівців для всіх галузей водного господарства. Ми маємо приблизно 60 місць державної форми навчання. Це небагато, на деяких спеціальностях це 10-12 відсотків загальної кількості студентів. Ми заперечували проти скорочення. Економіка водного господарства специфічна, за цією спеціальністю ми готуємо фахівців з 1975 року. Якщо скоротять держзамовлення — втратить держава. Адже у нас навчаються майбутні спеціалісти, які мають працювати з одним із головних державних ресурсів — водою.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ