Ми у Facebook
16.06.2009, 19:04

Кредитна летаргія

Банки кредити видають, але обережно і не всім

Побутує думка, що нині через нестачу ресурсів банки зовсім не видають кредитів і більше зосереджені на роботі із повернення заборгованості. Хоча рівненські банкіри зауважують, що їхні установи готові відновити свої кредитні програми, але поки що час для цього несприятливий. Проте на ринку вже з’явились перші кредитні пропозиції.
На мертвому ринку кредитування у Рівному ми нарахували приблизно 10 банків, що видають кредити. Деякі з них не зупиняли кредитування, інші відкоригували свої програми, ще інші запропонували нові продукти, актуальні для сьогодення. Проте слід зазначити, що установи видають кредити за однією-двома програмами, до потенційного клієнта уважно приглядаються і у деяких банках рішення про видачу кредиту приймається через центральний офіс. В основному установи зараз спеціалізуються на видачі споживчих кредитів.
— Ми не зупиняли видачу кредитів навіть під час кризи і нині видаємо готівкові кошти фізичним особам на термін до року, а також у банку працює програма “Кредитна картка”. Проте бізнес ми поки що не кредитуємо, — розповідає керуючий регіональним відділенням “ОТП Банку” Сергій ГЕМБЕРГ. — Сьогодні багато банків скаржаться на брак ресурсів, тому на тривалий час призупинили всі свої програми кредитування. Вони працють над поверненням кредитів та проблемною заборгованістю. Потреба у кредитуванні сьогодні велика, але для його повного відновлення час несприятливий.
Колись надзвичайно поширений іпотечний кредит нині взяти надзвичайно важко.
Банківські установи вже не хочуть видавати довгострокові кредити, адже за останні півроку відчули ризики такого продукту.
— Ми, ймовірно, єдині, хто видає кредит на купівлю житла на вторинному ринку, — зауважив нам один із працівників “Універсал Банку”. — Програма для споживачів дещо погіршилась, бо видаємо гривневий кредит на 50% вартості нерухомості, терміном на 20 років, відсоткова ставка 23,95%.
За його словами, цей продукт погіршився, адже раніше банк видавав кредит орієнтовно під 19,5%. Але нині клієнти вважають ці відсотки не надто високими, тому попит на цей продукт існує. Бо якщо комусь бракує коштів для придбання нового житла, вони звертаються в банк.
Нині з’явилися й нові кредитні продукти, що відповідають вимогам часу. Скажімо, у банку “Львів” пропонують кредити за програмою енергозбереження.
— Ми видаємо кредитні кошти фізичним особом на утеплення приміщень, а підприємствам — на придбання обладнання, яке зменшуватиме енерговитрати, — розповідає начальник Рівненського відділення ВАТ КБ “Львів” Олег САВАНЖА. — Перший внесок складатиме 50% від вартості обладнання. Якщо брати кредит у євро, то відсоткова ставка складатиме 8% річних, якщо у гривні, то — 30% річних. Перед видачею кредиту експерти банку повинні переконатися, що кредитні кошти будуть використані за цільовим призначенням. Скажімо, якщо позичальник бере кредит на встановлення пластикових вікон, а вони вже у нього є, то кредит у такому разі йому не видадуть.
Незважаючи на те, що більшість фінустанов не кредитує, серед них є банки, що мають достатньо ресурсів і готові відновити кредитування, але остерігаються ризиків і чекають стабілізації у економіці. Рівненські банкіри прогнозують масове відновлення кредитування у першій половині наступного року. Проте наголошують, що більшість банків перегляне свій підхід до кредитних продуктів й особливу увагу зосередить на кредитуванні бізнесу.
— Зараз дуже важливо, щоб економіка запрацювала, тому банки вже не видаватимуть масово соціальні кредити, а зосередять свою увагу на кредитуванні підприємництва, — зауважує директор Рівненського Центрального регіонального відділення “Мегабанку” Василь ГОЛУБОКИЙ. — Ймовірно, банківський сектор піде навіть на зменшення відсотків за новими та вже виданими кредитами. Про це свідчить зниження деякими установами відсоткових ставок за депозитами. Подешевшання депозитів, як відомо, веде до подешевшання кредитів.
За словами банкіра, швидше за все, переглядатимуть відсоткові ставки тим підприємствам, для яких кілька додаткових відсотків виплат стають питанням життя і смерті.





На правах реклами