“Заощадження найкраще тримати в різних валютах”
Підвищать зарплату — зросте інфляція
— Існує багато різних прогнозів про перебіг фінансової кризи. Як ви думаєте, чи може вона поглибитися?
— Так, погіршення економічної ситуації в країні відбудеться у першому кварталі 2010 року. Навіть за нормальних економічних умов цей період для бізнесу завжди важкий. Також тут треба врахувати проведення президентських виборів. Тому дно фінансової кризи для України настане якраз у першому півріччі наступного року.
— Як це може позначитися на Рівненщині?
— Уже багато рівненських підприємств працюють не на повну потужність. Рівненщина нині займає 26 місце в Україні за рівнем збору податку на прибуток. Це означає, що підприємствам, які займаються експортом, з труднощами повертатимуть ПДВ. Адже в державі існує принцип: немає надходжень — відсутні виплати. Підприємства, які приносили в область кошти, стануть себе гірше почувати. Оскільки лише одиниці банків реально кредитують економіку, то багато підприємців стикнуться з кризою ліквідності бізнесу.
— Верховна Рада ухвалила закон про підвищення соціальних стандартів. Зокрема, з листопада поступово мають підвищуватися мінімальна зарплата та прожитковий мінімум. Як оцінюєте цей крок? Чи вистачить грошей на їх виплату?
— Цей закон збільшує надходження податкових зобов’язань та змушує підприємства, які виплачували зарплату в конвертах, платити більше офіційно. Підвищені соціальні стандарти може з’їсти інфляція. Майже кожен пам’ятає 90-ті роки, коли зарплати росли, але за ці гроші люди могли купити менше товарів.
Нині також через необхідність поліпшити добробут і для виконання зобов’язань по виплаті зарплати працівникам бюджетних установ можуть запустити друкарський верстат. Це знову збільшить інфляцію, яка з’їсть підвищення зарплати. Найкраще, коли її піднімають не законодавці, а власники чи керівники бізнесу. Тоді стрибків інфляції не буде.
Долар не подешевшає
— Україна очікує на черговий транш від Міжнародного валютного фонду. Чи вирішать його гроші внутрішні проблеми країни?
— Ця операція вигідна людям при владі. Якщо Україна знову одержить чергову фінансову допомогу від МВФ, то курс долара знизиться.
— Чимало експертів кажуть, що реальний курс “зеленого” — 7,5 гривні. А ви як вважаєте?
— Об’єктивних фінансових факторів для цього немає. Курс долара можуть знизити штучно за рахунок коштів МВФ, коли задовольнять попит населення і підприємців на валюту. Я сумніваюся у здешевленні умовної одиниці, якщо не надійде реальної валютної виручки з-за кордону за продані українські товари. Зниження курсу іноземної валюти за рахунок валютної позики від МВФ можливе лише в короткостроковій перспективі, а потім курс повернеться до економічно обґрунтованого рівня.
— За таких умов у якій валюті найкраще зберігати заощадження?
— Для диверсифікації ризиків кошти краще тримати в різних валютах. Якщо втратиш на одній, то на іншій виграєш. Заощадження раджу тримати у валюті, в якій збираєшся витрачати гроші. Тому що на курсах купівлі-продажу можна чимало втратити.
Депозит під кредит
— Багато вкладників забрали депозити з банків і тримають гроші вдома. Куди найкраще вкласти кошти?
— Тримати гроші вдома теж ризиковано. Якщо класти депозит у банк, то краще в той, в якому близькі чи партнери мають кредит. Сьогодні можна знайти такі умови, коли відсоткова ставка депозиту вища, ніж відсотки по кредитному договорі. У разі банкрутства фінансової установи, можна домовитися про закриття взаємних зобов’язань. Тоді справу будеш мати з партнером, бо в разі закриття банку гарантій на повернення коштів майже немає.
Фактично, все залежить від акціонерів. Якщо оберуть найбільш вигідну для себе схему, зокрема, банкрутство, то вкладники одержать мінімум. Якщо розпочнуть процес ліквідації, то розрахуються за всіма зобов’язаннями.
— Чи варто інвестувати в нерухомість?
— На жаль, у Рівному не бачу платоспроможного попиту на нерухомість. Багато власників місцевих будівельних компаній солідарні в одному — замовлення існують, але бізнесмени просять провести розрахунок після виконання робіт. Більшість будівельників від цього відмовляються.
У будівельній галузі все залежить від політики уряду. Якщо Кабмін відмовиться далі фінансувати об’єкти, які готові на понад 70 відсотків, будівництво зупиниться. Особисто я вважаю, що в житло можна вкладати гроші, бо в місті працюють компанії, які успішно продають нерухомість.
Посівний календар на лютий 2025: коли сіяти перець та помідори на розсаду
Лютий – важливий місяць для початку сезону вирощування багатьох культур. У цей період можна висаджувати розсаду овочів, зелені, ягідних і квіткових рослин.
переглядів: 104
Пряме сполучення Рівного з Коломиєю: Що відомо про нові маршрути Укрзалізниці
6 лютого "Укрзалізниця" запускає нові зручні нічні сполучення Закарпаття та Прикарпаття зі Львовом, Києвом та Рівним.
переглядів: 631
Онлайн-хрещення: у Чернігові церкви адаптують потреби людей до реалій війни
Чернігівські церкви практикують хрещення дітей дистанційно. Таке рішення стало актуальним через війну, яка розлучила багато сімей.
переглядів: 213
Ароматний пиріг з хурмою: простий рецепт для домашньої випічки
Хочете приготувати щось особливе та смачне? Спробуйте цей неймовірний пиріг з хурмою! Соковита хурма, ароматні прянощі та хрустка карамельна основа створять незабутній смак.
переглядів: 229
Пляшка для води від адідас: стиль, функціональність та турбота про ваш комфорт!
Пляшка для води від адідас: стиль, функціональність та турбота про ваш комфорт!
Це не просто аксесуар, а незамінний предмет для кожного, хто веде активний спосіб життя. Вона допомагає залишатися гідратованим, дбає про екологію та підкреслює стиль власника. adidas, відомий своїм інноваційним підходом до спорттоварів, пропонує варіанти, які відповідають усім сучасним вимогам. Пляшка для води з асортименту об'єднує високу якість, функціональність та стильний дизайн, котрі роблять її ідеальним вибором для занять спортом, подорожей та повсякденного використання.
переглядів: 283