Ми у Facebook
16.12.2009, 12:58

Чи заробить “Реноме" на “Ощадбанку”?

На Рівненщині поки що мало компаній, які хочуть братися за такі масштабні проекти

Нещодавно стало відомо про те, що Ощадбанк купив у ТОВ “Реноме-Смарт” 41 банкомат на суму майже шість мільйонів гривень. Про це повідомляє інформаційне інтернет-видання “proUA” (http://ru.proua.com/news/2009/12/08/080049.html), посилаючись на Міністерство економіки України.
“Реноме-Смарт” входить до складу групи компаній “Реноме”, одним з акціонерів якої є голова облдержадміністрації Віктор Матчук. Сам він участі в управлінні бізнесом давно не бере, проте назва “Реноме” вже історично асоціюється не в останню чергу із прізвищем Матчука. Звідси, зважаючи на його публічний статус, – й особливий інтерес журналістів до сфери діяльності компаній, що входять в “орбіту” “Реноме”. Не оминула ця спокуса і нас 
Приміром, фірма "Реноме-Євробуд" нині успішно добудовує Рівненський онкодиспансер. Подейкують, що ця фірма, яким би пара­доксальним це комусь не здавалося, не зовсім з власної волі відступила від традиції останніх років не брати участь у спорудженні об’єктів за бюджетні кошти. Річ у тім, що іншого підприємства, здатного виконати такий обсяг робіт у такі стислі строки, в області, кажуть, просто не знайшлось. Хоча, працюючи на комерційних об’єктах, фірма у цей же час, можливо, і заробила би краще, і мороки з контролюючими ор­ганами у майбутньому ма­ла б менше.
Сам Віктор Матчук стверджує: ні про яке лобіювання мова не йде. На Рівненщині поки що мало компаній, які хочуть братися за такі масштабні проекти. Тоді як "Реноме-Євробуд" погодилось взяти на себе значну частину всіх будівельних робіт. Ось як коментує ситуацію сам Віктор Матчук:
– Гроші на добудову онкодиспансеру прийшли в область 2 жовтня. Якщо користуватися державними будівельними нормами, то на той об­сяг робіт, який треба було виконати на онкодиспансері, потрібно було не менше шести місяців. Тому завдання стояло таке: потрібно вибрати всіх тих, хто має будівельну організацію “на ходу”. Тих, хто готовий за один день стати на об’єкт і почати працювати. Нам потрібно бу­ло виставити на цей об’єкт 500 чоловік. Я розумів, що мо­жуть з цього приводу виникнути такі питання і, як правило, протягом більш як трьох з половиною років мого перебування на посаді голови облдержадміністрації, фірма “Реноме-Євробуд” на таких об’єктах не працювала. А в даному випадку не до сентиментів. Ми або здаємо онкодиспансер, або ми онкодиспансер не здаємо…
– Не кожному сьогодні хочеться працювати на таких об’єктах, які фінансуються з державного бюджету, – веде далі голова облдержадміністрації. – Оскільки всі розуміють, що потім доведеться довгий час відписуватись від контролюючих органів. Тому по половині тих організацій, які там працюють, можна сказати: їх просили – станьте і зробіть. Тим, хто стояв у черзі “Ми хочемо зробити”, не варто було довіряти, адже вони могли освоїти кошти, але ніяк не зробити роботу. Я не знаю, отримає чи не отримає компанія прибутки, але цей об’єкт розглядається як справа честі – його треба зробити. Мене цікавило тільки одне: швидкість і якість.
Чи заробить щось на по­дібних замовленнях особисто Віктор Матчук як один з акціонерів групи компаній “Реноме”, до складу якої входять вищезгадані підприємства, – це ще питання. Адже це вам не машину продати. Чи не кожен, хто займається бізнесом, знає: згідно з чинним законодавством, ситуація в акціонерних товариствах (а “Реноме” є саме закритим акціонерним товариством) виглядає так. Після закінчення фінансового року підбиваються фінансові підсумки року. Потім збираються збори акціонерів, на яких до акціонерів доводяться результати роботи за рік. Збори акціонерів приймають рішення, яку частку прибутку, якщо він є, спрямувати на виплату дивідендів.
Приміром, у 2008 році, за результатами роботи фірми за 2007 рік, було прийнято рішення певну суму на виплату дивідендів спрямувати. Частка Віктора Матчука в цій сумі склала 663 876 гривні 42 копійки. Про рішення виплачувати дивіденди в та­ких обсягах губернатора проінформували вже після зборів – сам він на них не був, оскільки свої акції передав у довірче управління третій особі, яка від імені Матчука відповідно й брала у них участь.
Зрозуміло, що іноді продавати щось або виконувати певну роботу – ще не означає отримати від цього прибуток. Та й особистий стосунок губернатора до продажу банкоматів чи добудови онкодиспансеру є, прямо скажемо, доволі опосередкованим. То­­му можна зрозуміти, якщо Віктор Матчук не буде згодний із нашим заголовком. Мовляв, і не зовсім (чи не напряму) він, і не факт що заробить. Державний службовець першого рангу, яким є голова облдержадміністрації, напряму може заробляти лише за основним місцем роботи, а також – займаючись творчістю або викладацькою діяльністю. Наскільки нам відомо, за державними справами він справді не має часу навідуватись на офіс фірми-“дітища”. А ось після ви­бо­рів, особливо якщо Віктор Ющенко не стане Президентом, – життя, як мовиться, покаже. “Можливо, повернусь у бізнес. Можливо, продовжу (або тільки розпочну) серйозно займатись політикою”, – сказав губернатор у недавньому інтерв’ю “ОГО”. І тоді, можливо, особливо в першому випадку, справа й дійсно дійде до заробітку – у прямому і буквальному значенні цього слова. Говорити про який можна буде відкрито, не переймаючись ні можливим закидами нечисленних опонентів у “суміщенні влади і бізнесу”, ні умовностями чи перебільшеннями в журналістських заголовках.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ