Ми у Facebook
31.12.2009, 01:22

Українське диво

Ніби все погано: МВФ не дав черговий транш кредиту, український експорт не відновився, економічна ситуація в країні нестабільна, на носі вибори, долар у світі дорожчає і, за логікою, фінансовий ринок України мав би здригатися у конвульсіях, проте не здригається.
Спочатку ми здивувалися, коли позначки у банківських обмінних пунктах валют не змінювалися впродовж дня. Потім дивувалися, коли вони не коливалися впродовж кількох днів, потім – тижня, тепер – місяця. Що це? Невже стабільність напередодні виборів Президента? Ми не віримо власним очам, адже нинішній курс гривні логічно пояснити не можна, бо минулого року в цю пору...
– Те, що в Україні долар дешевшає на фоні того, що в світі він сягнув за останні три місяці найвищої своєї позначки відносно євро і коштував 1,43, – розповідає директор з економіки ТОВ РЗВА-Електрик” Володимир ПРОЦЮК, – мені дивно. Ймовірно, це пов’язано із тим, що на валютному ринку пропозиція долара перевищує попит на нього. Це пов’язано із передсвятковим уповільненням бізнесу в Європі, де оплати переносяться на післясвятковий період.
Не можуть дивину зі стабільним доларом та гривнею пояснити й поважні рівненські банкіри. На запитання: “Чому все так добре на валютному ринку і чи надовго це?” – тільки розводять руками, бо пояснень знайти не можуть.
– Щороку напередодні свят долар, як правило, росте, – розповідає заступник директора Рівненської філії ВАТ “Кредобанк” Андрій КИСІЛЬ. – нині все навпаки, а жодних економічних підстав для цього нема.

НБУ рулить


Проте в Національному банку зауважують, що пояснення цьому є.
– За оперативними даними, у грудні зберігається тенденція двох попередніх місяців щодо перевищення валютних надходжень на користь українських резидентів над їх власними платежами своїм закордонним партнерам, – каже начальник відділу валютного контролю та ліцензування Управління НБУ в Рівненській області Леонід КУШНЕР. – При цьому, протягом перших 12 робочих днів грудня зазначене додатне сальдо вдвічі перевищило його обсяги у відповідному періоді листопада. Це сприяло подальшому врівноваженню валютного ринку. За таких умов Національний банк України отримав можливість активізувати купівлю іноземної валюти на міжбанківському ринку, що сприяло збільшенню міжнародних резервів. Водночас, Національний банк України продовжував проведення цільових аукціонів для задоволення потреб клієнтів банків – фізичних осіб для погашення ними заборгованості за валютними кредитами. З початку місяця до 18 грудня було проведено шість таких аукціонів, на яких було продано 30,1 млн дол. США, 0,2 млн євро та 1,2 млн швейцарських франків. При цьому задовольнялися всі належним чином оформлені заявки на купівлю валюти.
За словами Леоніда Кушнера, з початку місяця гривня демонструвала позитивну динаміку відносно долара США як на міжбанківському, так і на готівковому ринку. За цей період вона зміцнилася за міжбанківськими операціями на 0,24% до 7,969 грн/дол. США, а за операціями банків з продажу готівкових доларів США – на 0,38% до 8,0214 грн/дол. США.
Наведене сприяло ревальвації гривні відносно основних іноземних валют: до долара США – на 0,14% (до 7,97 грн/дол. США), до євро – майже на 4% до 11,4314 грн/євро, а до російського рубля – на 2,17% до 2,6183 грн/10 рублів.

Хто винний і що робити?


Те, що курс долара стосовно євро зміцнився до рівня 1,43 дол., спонукало аналітиків рекомендувати купувати дешеве євро, з очікуванням, що девальвація долара США збережеться у середньостроковій перспективі.
– Докази аналітиків базуються на тому, що останніх позитивних новин із США мало, щоб можна було заявляти, що економіка США обіграла економіку інших розвинених країн, – розповідає радник голови правління АБ “Укргазбанк” Олександр ОХРІМЕНКО, – невирішених проблем у США не менше, ніж вирішених, а проблема безробіття ще довго негативно впливатиме на динаміку девальвації долара США. Можна підтримати таку думку, тим паче, що в Україні курс євро тісно пов'язаний з курсом долара, який почав знецінюватися щодо гривні. При очікуваному зростанні курсу євро до 1,5 дол., можна буде компенсувати втрати від знецінення долара в Україні.
Експерт зауважує, що до кінця року зміцнення гривні продовжиться, але завдяки тому, що НБУ викупляє надлишок долара, істотного зміцнення не буде. Швидше за все, позначки 7,94 грн за долар подолано не буде. А от на готівковому ринку валюти ближче до кінця року купівля долара може наблизитися до відмітки 7,9 грн, оскільки традиційно у цей час росте продаж готівкового долара. У цілому ж у 2010 рік наша економіка входить зі стабільним доларом.
На думку Володимира Процюка, одразу після свят ситуація на валютному ринку України може змінитись, якщо попит на долар на міжбанку перевищуватиме пропозицію.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ