Ми у Facebook
31.12.2009, 13:45

Подальший спад чи поступове відновлення?

Експерти розходяться у прогнозах для України на 2010 рік. Спільне у них одне — зміни обов’язково відбудуться. Йдеться не лише про обрання нового керівника держави та трансформацію ситуації всередині країни, а й про зміну деяких міжнародних пріоритетів.
Добрих результатів у 2010 році очікувати не варто, адже передумов для цього немає.

Так вважає директор інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління Олег СОСКІН:

— Щоб отримати щось добре, треба попередньо докласти зусиль. Аби зібрати урожай, поле потрібно засіяти. Але в нашій державі нічого не зроблено, щоб отримати добрий результат у 2010 році. Нині мусимо визнати: Україна — банкрут.

Винуватець скрутної ситуації в країні — влада, вважає науковець. Каже, має на увазі не лише президента чи уряд, а й так звану опозицію, яка має найбільшу фракцію в парламенті.

— Не варто забувати й про суттєве ослаблення національної валюти, — наголошує Олег Соскін. — Золотовалютний запас держави недостатній, щоб забезпечити стабільність гривні, крім того, він постійно скорочується. У світовому господарстві Україна має імідж країни, яка споживає більше, ніж виробляє. Дефіцит бюджету нині становить 60 млрд грн. Рівень інфляції досяг 11% при прогнозованих 9%. Падіння ВВП становить 20%, на чверть скоротилося промислове виробництво. Нафтогаз, Укравтодор та Укр­залізниця теж банкрути, наступного року їм доведеться повертати чималі кошти, а їх вони не мають. Банківська система ледве дихає, у 21 банку діють тимчасові адміністрації.

Тому Олег Соскін наголошує, що 2010 рік буде дуже складним.
— На мою думку, ми прямуємо до революції, вона буде економічною, антиолігархічною, — прогнозує Олег Соскін. — Клани знищують малий та середній бізнес, а він є основою економіки. І влада не відстає. Якщо у Польщі на час кризи для малого бізнесу зменшили податки, у нас — навпаки. Люди не зможуть більше цього терпіти. Тож зміни неминучі.

Повернутися на схід


Зміну міжнародних пріоритетів, щоправда, не такі кардинальні, прогнозує інший науковець — директор Центру євроатлантичної інтеграції, доцент Рівненського інституту слов’янознавства Олег САНЖАРЕВСЬКИЙ.

— Ми повинні зважати на те, як події розвиватимуться всередині нашої країни. Відповідно, розгортатимуться й міжнародні стосунки. Мало хто зараз ризикне сказати, хто буде наступним президентом, тому робити якісь чіткі пронози важкою. Можемо розглядати лише наближені варіанти, які між собою відрізнятимуться суттєво, хоч і не кардинально.

Хто б не прийшов до влади в Україні, наприкінці 2010 року він розпочне виводити країну з кризи, переконує науковець. Адже цей процес у світі вже розпочався, тож за декілька місяців зміни можуть розпочатися й в Україні.

— Зараз так багато витрачається зусиль та ресурсів на вибори, що на весну ми матимемо серйозні фінансові проблеми, незважаючи на те, хто стане президентом, — зазначає Олег Санжаревський. — Казна буде досить пуста. Її й зараз вистачає лише на зарплати, та й то не скрізь. У такій ситуації Україна навряд чи буде цікава світу, адже ніхто не хоче перейматися чужими проблемами. Світ спостерігатиме за тим, що відбуватиметься в Україні. Хіба що Російська Федерація дозволить собі втручатися більше, ніж це потрібно було б для нормальних взаємин між державами. Тому якогось прориву у міжнародних відносинах України на першу половину 2010 року не можу прогнозувати. Далі все залежатиме від внутрішніх подій.

Цікаво буде подивитися, як розвиватимуться взаємини між Сполученими Штатами та Росією. Адже США наразі не ставлять Україну й 20 пріоритетом.

- Від Євросоюзу я якогось прориву теж не варто очікувати, адже у них своїх проблем вистачає. Хіба що у нас буде дуже велика проблема, яка змусить європейських сусідів на це подивитися.
Інша справа – азіатські країни. Треба враховувати, що вони швидше виходять із кризи. Під цим соусом, можливо, їм буде цікаво отримати нові ринки. Тому тут можна говорити про нові напрями співробітництва. На підтвердження цього може слугувати й те, що США “від­дали” нам іракські контракти на постачання зброї на понад 2 млрд доларів Україна ще такого ніколи не мала, це такий запобіжник, певна плата за союзницькі зусилля України в тому регіоні деякий час тому, — наголошує Олег Санжаревський.





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ