Національну бібліотеку можна створити вдома
Принципових відмінностей між книгою електронною і паперовою немає. Завдання у них однакові – донести до читачів авторський текст, без викривлень, зберігаючи при цьому властивість цього тексту спонукати до фантазії і викликати певні почуття. Відмінності, звичайно, є. До прикладу, коли меломан слухає композицію у записі, замість того, аби прослухати її у тому ж виконанні, але у залі філармонії. Звісно, втрачаються певні аспекти сприйняття, зникає специфічна атмосфера, власне контакту із витвором мистецтва. Проте дехто навіть і не помічає цих втрат, адже вважає їх несуттєвими. Справжні бібліофіли цінують у паперовій книзі не стільки шрифт, текст чи ілюстрації, а відчуття книги на дотик, палітурку та особливий книжковий запах.
Масштаби електронної бібліотеки
Безумовною перевагою електронної бібліотеки є можливість прочитати книги, які є рідкістю і які ми, можливо, ніколи навіть і в руках не тримали. Наприклад, в Україні існує безліч проектів зі створення резервних копій рідкісних, цінних та стародрукованих книг. Оригінали цих видань зберігається у фондах Національної бібліотеки України. Один із них має назву “Духовна спадщина України”. До нього входять такі твори, як “Святкування дев’ятисотріччя хрещення російського народу в Києві”, який було складено і видано при Київській духовній академії; книга, присвячена опису заходів, що проводилися в Києві з нагоди ювілею – 900-ліття хрещення Русі – і створена у 1888 р. Київською духовною академією та ін.
– Ось уже два роки ми пропонуємо нашим відвідувачам електронні каталоги книг. Вони користуються неабиякою популярністю серед читачів. Ми щораз вводимо новинки літературного світу. Хай би що там не прогнозували, комп’ютер не витіснить книгу, це лише додаток, – розповіла провідний бібліотекар Рівненської державної обласної бібліотеки Наталія ВАСЮК.
Переваги навчання за електронними джерелами
Сучасні студенти використовують електронні книги для навчання. Денис, студент 4-го курсу факультету кібернетики, за весь час навчання не прочитав жодної друкованої книги, одержуючи всю необхідну інформацію за допомогою Google.
– Сьогодні не потрібно годинами сидіти в бібліотеці, аби знайти необхідну інформацію з того чи іншого предмету. Набагато простіше ввести необхідне словосполучення у пошук, й інформація систематизовано з’являється на екрані мого комп’ютера, – розповів Денис.
Студенти пояснюють, що їм простіше виконувати завдання, якщо вони працюють з електронними документами: у цьому випадку копіювання цитат зводиться до натиснення декількох клавіш в текстовому процесорі.
– Я не вбачаю у використанні студентами електронних видань під час навчання нічого поганого. Проте одна справа якщо робота списана з Інтернету, а друга опрацьована на основі електронних джерел. Для себе я їх розрізняю так: якщо робота написана грамотно – отже списана, якщо с помилками – самостійно опрацьована. А перевірити це дуже легко за допомогою пошуку в тому ж таки Інтернеті. Проте при читанні традиційних книг у людей виховується культура читання, – розповів Ігор ЛУБКОВИЧ, декан факультету масових технологій та інформаційних технологій Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Я.Дем’янчука. – Особисто я читаю лише електронні видання газет, а художню літературу читаю лише в паперовому вигляді.
Лікарі радять не захоплюватися
– Електронні книги впливають на здоров’я так само, як і комп’ютерна техніка. Якщо дотримуватись усіх правил, то ніякої шкоди не буде. Потрібно працювати не більше 45 хвилин і відпочивати не менше 15 хвилин. Звичайно, на цифрових аналогах книг є так звані “бліки”, які шкідливіші для зору, ніж видання на папері, – розповіла лікар-офтальмолог Лариса ЛОЗОВСЬКА.
Звісно, якщо довго сидіти перед екраном монітора, можна погіршити зір. Але з таким самим успіхом його можна погіршити і читаючи книгу або передивляючись телевізійну програму. Висновок один: як кажуть , що занадто – то нерозсудливо. Якщо довго сидіти за комп’ютером, можна захворіти і на гіподинамію. З іншого боку, на неї можна захворіти, якщо просто довго сидіти – неважливо, де.
Спеціальні пристрої для читання книги
Електронна бібліотека не займає багато місця та її можна читати на різних пристроях – від комп’ютера до мобільного телефону. Сьогодні середня ціна спеціалізованих пристроїв для читання електронних книг сягає близько 200 умовних одиниць. Вони мають великий екран, тривалий час автономної роботи, а подекуди і пам’ять, в яку може поміститися центральна бібліотека міста. Також постійний доступ до Інтернету через стільниковий зв’язок дає змогу отримати бажану літературу у будь-який час. Іноді читачі використовують електронні редакції своїх улюблених книг для складання довідників-покажчиків, в яких по поличках розкладені персонажі, місця і події.
Розвиток індустрії електронної книги призведе до створення нових законів, які боротимуться проти цифрового бібліопіратства. Ті люди, які сьогодні скачують електронні версії книг з Інтернету, – порушують авторські права. Проте допоки любителів почитати книгу з екрана менше, ніж тих, хто полюбляє гортати паперові книги, усі ці порушення не будуть катастрофічними.
Сьогодні книги не лише читають, а й слухають
Ще одним різновидом електронної книги є видання в аудіоформаті. Вони є досить зручними у користуванні, адже дають можливість і зір вберегти, і розширити літературний світогляд.
– Я давно відкрив для себе аудіокниги і тепер рекомендую всім своїм друзям спробувати пізнавати літературу саме так. А ще мушу сказати, що більшість сучасної молоді досить пасивно відноситься до читання книг, а віддають перевагу іграм, кіно та телебаченню. Проте, я переконаний, музику слухають усі, то чому б не скористатися цим і принаймні слухати книги? – розповів рівнянин Василь ХИЛЮК.
Проте традиційна паперова книга все ж таки має ряд переваг, адже читачі мають можливість сприймати текст у потрібному темпі, робити помітки, повертатися до улюбленого уривку та ін. З аудіокнигою це зробити набагато важче, тим паче багато залежить від диктора тієї чи іншої книги.
P.S. Думки з приводу популярності електронних книг можуть бути різні. Дехто вважає, що в майбутньому вони витіснять традиційні книги, які перейдуть у ранг “елітних” товарів або ж розвагою для гурманів. Інші вважають їх лише хорошою альтернативою. А дехто взагалі лишається байдужим до подібних інновацій технічного прогресу.
Книги у традиційному вигляді не втратять своєї актуальності із появою електронних варіантів. Проте значна частина читачів уже відчули переваги сучасних технологій перед традиційними.
Гороскоп на понеділок: що принесе Місяць у Козерозі?
Гороскоп на 27 січня 2025 року віщує день, сповнений динамічних змін і можливостей, якими варто скористатися. Завдяки сприятливим планетарним аспектам, таким як Венера в секстилі з Ураном, багато знаків зодіаку можуть розраховувати на несподівані спалахи натхнення та шанс зміцнити важливі стосунки.
переглядів: 85
Безкоштовна психологічна допомога: як українцям отримати підтримку
З початку 2025 року українці мають можливість отримати безкоштовну психологічну підтримку в рамках базового пакету Програми медичних гарантій «Первинна медична допомога».
переглядів: 88
Уродженець Рівненщини заплатить штраф за дебош, який влаштував у магазині на Волині
Штраф у сумі 17 тисяч гривень призначили як покарання чоловіку родом з Рівненської області, який влаштував скандал у магазині у селі Підгайці Луцького району Волинської області.
переглядів: 233
Модна на імена 2024: як найчастіше називали дітей на Рівненщині?
Ім'я – це перший подарунок, який батьки дають своїй дитині. Воно супроводжуватиме людину все життя і впливатиме на її самооцінку та сприйняття оточуючими.
переглядів: 109
У Рівному оцінюватимуть готовність до інтеграції ветеранів та їхніх родин
Секретар Рівненської міської ради Віктор Шакирзян підписав Меморандум про співпрацю з громадською організацією «Школа політичної аналітики — ПОЛІС».
переглядів: 382