Ми у Facebook
11.03.2010, 00:00

Скандал в Японії: атомна зброя США базувалася в країні всупереч трьом без'ядерним принципам

Уряд Японії майже 40 років приховував від населення існування секретних домовленостей зі США, що порушують без'ядерний статус країни.
Уряд Японії намагається заглушити скандал, що розгорівся навколо низки секретних угод у військовій сфері.

Японське керівництво визнало існування між Токіо і Вашингтоном таємних домовленостей, які порушували "три без'ядерних принципи".

Одна з них передбачає, що в порушення своїх же мирних принципів Японія мовчазно погоджується з наявністю ядерної зброї на американських кораблях і літаках, що прибувають до країни.

Глава МЗС Японії Кацу Окада поспішив заспокоїти громадян, заявивши, що американська ядерна зброя більше ніколи і ні за яких обставин не буде ввозитися в країну.

"Півстоліття брехні", "Всі колишні уряди нам безперервно брехали", "Крах ядерного обману" - з такими заголовками вийшли 10 березня японські газети. Після кількох місяців роботи спеціальна група незалежних експертів при МЗС Японії оприлюднила доповідь, де вперше визнається наявність кількох таємних угод між Токіо і Вашингтоном у військовій галузі.

Головний шум йде навколо секретної домовленості від 1960 року, досягнутої під час укладення нинішнього "договору безпеки" між США і Японією. Вона передбачає, що американські військові кораблі та літаки з ядерною зброєю на борту можуть спокійно робити зупинку в Японії без повідомлення її владі.

Секретна змова продовжувала діяти і після 1967 року, коли Токіо офіційно затвердив так звані три неядерних принципу своєї державної політики - не мати, не виробляти і не ввозити ядерну зброю.

Цей крок був проголошений тріумфом пацифізму та нового мислення, а тодішній японський прем'єр Ейсаку Сато, який очолював уряд у 1964-1972 роках, навіть отримав за нього Нобелівську премію миру в 1974 році.

Однак добуті зараз з МЗСівських схованок документи свідчать про те, що цей політик був лицеміром. Згідно з розсекреченими документами, автор політики трьох неядерних принципів Ейсаку Сато неодноразово називав їх "безглуздими", "непотрібними" і "гідними жалю".

По суті, про наявність таємних домовленостей знали давно - відповідні документи давно розсекречені в США. Однак японські уряди десятиліттями офіційно заперечували існування секретних угод.

За словами професора Університету Гакушуін Тошікадзу Інуе, таємну змову маскував характер відносин між США і Японією, країною-переможцем і країною, що програла війну. "Нинішньому уряду було не важко визнати, що минулі уряду брехали населенню, - заявляє вчений. - Важка проблема виникає пізніше: треба визначити, яку політику в галузі безпеки і який союз із США хоче будувати нинішній уряд".

Встає і конкретне питання про те, чи буде уряд Хатояма наполягатиме на консультаціях з Вашингтоном у разі заходження в порти Японії американських кораблів з атомною зброєю на борту або доставки такої зброї на Окінава.

Тим часом про денонсацію секретних угод не йдеться, оскільки це викличе кризу у відносинах з США. В результаті глава МЗС Кацу Окада заявив, що американці в даний час самі по добрій волі відмовляються від транзиту ядерної зброї через Японію.

Разом з тим США, як відомо, ніколи не підтверджують і не спростовують наявність свого ядерної зброї де б то не було. Тому немає жодних гарантій того, що вона дійсно відсутня на якомусь американської підводному човні або на борту літака, що прибули в Японію. 
 





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ