Ми у Facebook
18.03.2010, 00:00

На Рівненщині затримали торговців ртуті першого класу небезпеки

На Рівненщині співробітники УБОЗ в Рівненській області спільно з працівниками СБУ в області у ніч на 13 березня в одному з готелів міста Дубровиця затримали двох чоловіків, у яких вилучили вісім кілограмів ртуті.
Один з них – 23-річний мешканець Березнівського району, інший – 35-річний житель Дубровицького району. Обох, раніше не судимих чоловіків, за статтею 115 КПК України було затримано на три доби для з’ясування обставин. Пізніше, за рішенням суду, затриманим продовжено міру запобіжного заходу (тримання під вартою) до шести діб.
За висновком експертів науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС, цією хімічною речовиною є дійсно ртуть, до того ж 1-го класу небезпеки. Слідство у цій справі триває. Крапку поставить суд.
Про це повідомили ВЗГ УМВС України в Рівненській області                                                                                                                                             Довідка                                                                                                                        Для ртутного отруєння, у тому числі й парами, характерними є головний біль, почервоніння й набрякання ясен і поява на них характерної темної облямівки меркурій сульфіду, набрякання лімфатичних і слинних залоз, розлад травлення При легкому отруєнні через 2—3 тижні порушені функції організму відновлюються в міру виведення ртуті з організму (цю роботу виконують переважно нирки, залози товстих кишок і слинні залози). 

Якщо надходження ртуті в організм відбувається дуже малими дозами, але протягом тривалого часу, то настає хронічне отруєння. Для нього характерними є, насамперед, підвищена стомлюваність, слабкість, сонливість, апатія, головні болі й запаморочення. Очевидно, ці симптоми дуже легко сплутати з проявами інших захворювань або навіть із браком вітамінів. Тому розпізнати таке отруєння непросто. З інших проявів ртутного отруєння слід виділити психічні розлади. Раніше їх називали «хворобою капелюшників», тому що для розм'якшення вовни, з якої виготовляли фетрові капелюхи, використовували меркурій нітрат Hg(NO,)2. Цей розлад описаний у книзі Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес» на прикладі одного з персонажів — Божевільного Капелюшника.

Небезпека хронічного отруєння ртуттю можлива у всіх приміщеннях, у яких металева ртуть стикається з повітрям, навіть якщо концентрація її парів у повітрі дуже мала — приблизно 0,01 мг/м3.

Але хіба ртуть при кімнатній температурі випаровується? Адже температура кипіння її дуже висока — 357 °С. Справді, при кімнатній температурі тиск парів ртуті не перевищує 0,001 мм ртутного стовпа (це приблизно в мільйон разів менше за атмосферний тиск). Але і такий малий тиск означає, що в кожному кубічному сантиметрі повітря міститься 30 трильйонів атомів Меркурію! І от що погано: оскільки сили притягання між атомами Меркурію малі (саме тому цей метал рідкий), випаровується ртуть досить швидко, хоча на перший погляд здається, що пролиті краплі ртуті протягом довгого часу зовсім не зменшуються в розмірах. А відсутність кольору й запаху в парах ртуті призводить до того, що багато хто недооцінює небез­пеку. Щоб зробити цей факт очевидним у буквальному значенні цього слова, у 1942 році в США провели такий дослід. У невелику пластмасову чашечку налили трохи ртуті так, щоб утворилася калюжка діаметром близько 2 см. Цю калюжку приси­пали дрібним флуоресцентним порошком (слово «флуоресцентний» походить від латинського кореня fluor— потік і суфікса escentia, що означає слабку дію) — приблизно таким, яким покривають зсередини кінескопи телевізорів або лампи денного світла. Якщо такий порошок освітити невидимими ультрафіолетовими променями, він починає яскраво світитися. Коли-такий порошок просто насипали в чашечку й опромінили ультрафіолетом, спостерігалося рівномірне світіння дна чашки. Але коли під порошком знаходилася ртуть, на яскравому фоні були помітні темні «рухливі хмарини». Особливо чітко це було видно втому випадку, коли в кімнаті був невеликий рух повітря.






На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ