Ми у Facebook
19.03.2010, 00:00

Мирослав Маринович: «Повернення Майдану в Україні неможливе»

Пасіонарною ідеєю для України є аспекти справедливості та моралі, вважає публіцист, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович. Проте нині добро і зло змішані, й здатні утворювати різні відтінки сірого. Рецептом “морального очищення” та власним баченням нинішньої політичної ситуації в Україні релігієзнавець поділився з нашим кореспондентом.
- Чи дійсно Віктор Янукович — моральний вибір України? 
- Думаю, що Бог посилає нам Віктора Януковича для того, щоб ми стрепенулися, могли зрозуміти, що модель, яка мала місце після Помаранчевої революції, на зразок: "Ми вибрали правильного Президента, і нехай він нам все робить, а ми маємо свою хатку з краю" є неправильною, оскільки не спрацьовує в демократії. Демократія передбачає громадянську позицію, яку ще нам належить зайняти.

- В одному з інтерв’ю ви говорили, що Україна йде двома протилежними шляхами. Що ж їх зможе об’єднати?
- Я продовжую вважати, що Помаранчева революція є духовним скарбом України. Тут основний акцент має бути не на політичних аспектах. Помаранчева революція - це явище ненасильницького спротиву, яким можна пишатися і яке поставило нас у почесний ряд народів, які це практикували. Вона показала, що той самий грішний народ, який живе з порушеннями моралі, може жити ліпшим життям, якщо зможе солідаризуватися.
Так виглядає, що ми знову пройдемо 5 років тривог і викликів. Проте мусять знайтися люди, які підуть на жертву, яка викликавши хвилю солідарності покличе за собою інших.

- На скільки можливе повернення Майдану?
- Я не вірю у повторення чуда. Майдан вже повертався, однак лише як оплачений фарс. Разом з тим форма солідарного протесту в Україні можлива. Демократичний, духовний капітал накопичений в країні і дасть свої плоди. Такі плоди «дозрівають», якраз у той момент, коли влада розслабляється. Вирішить: “Що хочеш роби з цим народом, він як пластилін”. Тоді ми й вдамося до рішучих дій.
Одною з наших основних проблем є те, що ми знаємо, що таке солідарність бунту, та не знаємо, що таке солідарність щоденної праці. Але якщо хочемо жити в демократії, мали би пам’ятати, що для доброго життя мусимо підтримувати один одного щоденно.

- Як складатиметься карєра Ю.Тимошенко і чи не скотиться Україна до моделі, коли лишиться дві керуючі політичні сили?
- Якщо не зміниться моральний стан людей, то ми й далі матимемо гризню двох політичних сил. Мене більше лякає, що обидві сили можуть увійти у так звану "широку коаліцію", за рахунок справжніх інтересів народу. Це буде представлено як закінчення суперечок. Проте якщо суспільство морально не одужуватиме, такі дії можуть обернутися дерибаном.

- Який же “рецепт” морального очищення для України?
-Потреба морального очищення в суспільстві зараз величезна. Бракує одного кристалика. Знаєте, є стан насиченого розчину, коли розчинено в склянці багато солі і потрібен лише якийсь кристалик, щоб вона перетворилася в осад. Зараз усі фіксують потребу морально очиститися, вірніше, розпочати цей процес. Та він, очевидно, не запускається рішенням партійного керівництва. Якби це було можливо, то давно реалізувалося б.

- Пане Мирославе, що на Вашу думку, є новою національною ідеєю, і на скільки вона опанувала свідомість українців?
- Власне кажучи, в нас немає поки що загальнооб’єднуючої національної ідеї. Для мене особисто пріоритетним є моральне очищення держави. Пасіонарною ідеєю для України є аспекти справедливості, моралі. До прикладу, ситуація з отруєнням В. Ющенка. Зокрема, в Галичині, на початку виборчої кампанії 2004-го про нього говорили як про слабкого лідера, не спроможного очолювати демократичну опозицію. Все змінилося, коли люди побачили обличчя Віктора Андрійовича після отруєння. Його готовність продовжити боротьбу дала "ефект жертви". Люди переконалися, що він спроможний платити дорогу ціну за свої переконання, за те, що він декларує. Ситуація з суто політичної перетворилася на моральну — на боротьбу добра і зла.

-Чого, на вашу думку, більше бракує українським політикам: моральності чи політичної відповідальності?
Я виводжу все з духовних слабкостей, від цього все “тотальне забруднення” в суспільстві. Після цього ми говоримо, що політикам бракує політичної відповідальності, бізнесменам — відповідальності за продукування неякісних зіпсованих продуктів тощо. 





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ